Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Aşılandınız ve Hatırlatma Dozunuzu da Oldunuz. Omikron Varyantı, Yılbaşı Planlarınızı Nasıl Etkiler?

Aşılandınız ve Hatırlatma Dozunuzu da Oldunuz. Omikron Varyantı, Yılbaşı Planlarınızı Nasıl Etkiler?
8 dakika
9,070
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 7 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Koronavirüsün omikron varyantı birkaç hafta içinde tüm dünyayı kasıp kavurdu ve şimdi üçüncü yılına doğru giden bir pandemiyi yeniden şekillendirdi. Bazı uzmanlar, rekor düzeyde vaka sayıları ve çok daha fazla hastane yatışı bekliyor.

Bilim insanları, aşılara karşı daha dirençli görünen ve bu yılın başlarında enfeksiyonlara neden olan delta varyantından bile daha hızlı yayılan bu yeni varyant hakkında daha fazla bilgi edinmek için yarışıyorlar. Halk sağlığı yetkilileri, aşılanmanın, ciddi hastalıklara ve daha az ölçüde de olsa enfeksiyonlara karşı korunmak için yapabileceğiniz 1 numaralı şey olduğunu söylüyor.

Bu Reklamı Kapat

Ancak aşılandıysanız bile, omikron planlarınızı nasıl etkilemeli? Bulaşıcı hastalık uzmanlarının bir kısmı, beklenen yeni hastalık dalgası nedeniyle yılbaşı partilerinden uzak durmanın en iyisi olduğunu düşünüyor. Diğerleri, insanların "virüsle yaşaması" gerektiğinin altını çiziyor - özellikle de aşılar, ağır hastalık geçirme riskine karşı çok iyi koruma sağlıyor gibi göründüğü için. Ne yazık ki aşılar, daha hafif omikron vakalarını durdurmada daha az etkili görünüyor. Irvine'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde halk sağlığı ve hastalık önleme doçenti Andrew Noymer şöyle diyor:

Bodrumumuzdaki kum torbalarının arkasına saklanarak yaşama dönemi geldi ve geçti. Gerekçe, kapının dışında COVID-19 olmasıysa, sonsuza kadar bodrumumuzda saklanacağız demektir; çünkü gelecek yıl ve ondan sonraki yıl da COVID-19 aramızda olacak.

Austin'deki Texas Üniversitesi Dell Tıp Okulu'nda nüfus sağlığı bölümünde yardımcı doçent olan Darlene Bhavnani ise şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Pek çoğumuzun planlarını iptal etmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Sahip olduğumuz araçlardan yararlanırsak, bu kutlamaları güvenle yapabiliriz.

Ancak tüm uzmanlar, her bireyin, her faaliyetin risk ve ödüllerini farklı şekillerde dengeleyeceğinde hemfikir. Aklınıza takılabilecek bazı soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Omikron Varyantı ve Aşılar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Omikron Varyantı Neden Farklı?

Omikron varyantı Kasım 2021'de tespit edildi ve bilim insanları arasında hızla endişelere yol açtı. Sahip olduğu çok sayıda mutasyon nedeniyle bazı uzmanlar, bu varyantın aşıların ürettiği koruyucu antikorlardan kaçabileceğini öne sürdüler. Ayrıca omikron, daha önce dünyaya hakim olan delta varyantını geride bırakacak gibi görünüyor.

Bilim insanları, delta varyantının SARS-CoV-2'nin ilk varyantından en az 2 kat daha bulaşıcı olduğunu, omikron'un ise deltadan en az 2 kat daha bulaşıcı olduğunu keşfettiler. Örneğin ABD'deki ilk omikron vakasını bildiren eyalet, 1 Aralık 2021'de Kaliforniya oldu. O gün bugündür Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nde yapılan modellemeye göre, Aralık ayının ikinci haftası sonunda omikron varyantı, ABD'deki koronavirüs vakalarının %73'ünü oluşturacak kadar yayıldı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aşılar ve Hatırlatıcı Dozlar Omikron'a Karşı Ne Kadar Korur?

Araştırmacılar, Pfizer veya Moderna'nın mRNA aşıları ile aşılanmış ve hatırlatıcı dozlarını da olmuş kişilerin ciddi hastalık ve ölümlerden muhtemelen oldukça iyi bir şekilde korunacağını söylüyor (omikron varyantına yakalansalar bile!).

Güney Afrika'da yapılan bir araştırma, iki doz Pfizer-BioNTech aşısının enfeksiyona karşı sadece %33 koruma sağladığını buldu ve bu oran, diğer varyantlara karşı olan korumadan çok daha az. 2 doz Pfizer aşısı olanların hastaneye yatmayı gerektiren düzeyde hasta olmaya karşı korunma oranları delta varyantı için %90'dan fazlayken, araştırmacıların söylediğine göre omikronda bu oran %70'e düştü - ancak bu oran, hala "çok iyi" olarak değerlendiriliyor.

Bilim insanları, hatırlatıcı dozların salgın gidişatını nasıl değiştirdiğini henüz net olarak bilmiyor; ancak şu ana kadarki kanıtların cesaret verici olduğunu söylüyorlar. Birleşik Krallık'tan gelen veriler, Pfizer-BioNTech aşısının hatırlatıcı dozunun semptomatik hastalığa karşı korumayı yaklaşık %75'e çıkardığını gösterdi. Araştırmacılar, hatırlatıcı dozların hastaneye kaldırılmaya karşı korumayı da artırmasını bekliyor.

Reingold, umudun, mRNA aşılarının "enfeksiyonu önleme açısından oldukça güçlü" kalması yönünde olduğunu söylüyor. Ama bu %50 mi, %70 mi yoksa %80 mi, henüz kesin olarak bilmiyorlar.

Noymer ise, insanların "önümüzdeki 30 yıl boyunca hiçbir COVID-19 varyantına yakalanmadan yaşayamayacağını anlaması" gerektiğini söylüyor. Ama uzmanlar, bu başınıza geldiğinde, en hafif şekilde atlatmak istiyorsanız tam aşılı olmanız gerektiğinin altını çiziyorlar.

Bu Reklamı Kapat

Aşılandım ve Hatırlatıcı Dozumu da Oldum. Partilere Gidebilir miyim? Konserlere? Restoranlara?

Noymer, aşılanan ve hatırlatıcı dozu olanların risk ve ödülü dengelemesi gerektiğini söylüyor. Kendinize sorun: Örneğin, bir konserden alacağınız keyif, enfeksiyon kapma riskine değer mi?

Noymer, bu noktada restoranlarda yemek yemeye devam ederken kendisini rahat hissettiğini söyledi.

Eğer işler kötüleşirse sadece evde yemek yemeye geri dönmeye muhtemelen istekli olurdum. Kış bitmeden, dışarıda yemek yemekten kaçındığım 4-6 haftalık bir dönem olabilir; ama henüz işler o kadar kötü değil.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'ndeki Keck Tıp Okulu'ndan Neha Nanda, yılbaşı partisi planlarını iptal etmek yerine, bu kutlamaları COVID-19 açısından daha güvenli hale getirmek için ince ayar yapmayı öneriyor: Belki de insanların hatırlatıcı dozu olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz veya erişiminiz varsa, katılımcıların etkinlikten hemen önce hızlı test yaptırmalarını isteyebilirsiniz. Şöyle diyor:

Duygusal esenliğin önemi de unutulmamalı. En nihayetinde insanlar, birbirini görebilmelidir.

Diğerleri en azından bir süre daha temkinli davranmayı öneriyor. Santa Cruz'daki Kaliforniya Üniversitesi'nde profesör olan A. Marm Kilpatrick, bilim yazarı Ed Yong'un The Atlantic'te yayınlanan son makalesine dikkat çekiyor: "Omikron Nedeniyle Doğum Günü Partimi İptal Ettim."

Bu Reklamı Kapat

Yong, aslında partisine katılacak herkesin aşılanacağını ve çoğunun da hatırlatıcı dozu olacağını yazıyor. Ayrıca omikron varyantı, kişisel risk algısını pek değiştirmedi. Ancak virüs, partisinde yayılacak olursa, insanların Noel'i aileleriyle birlikte geçirme planlarını raydan çıkarabilirdi, onları karantinaya zorlayabilirdi veya ciddi hastalığa yakalanma tehlikesi yüksek olabilecek sevdiklerini riske atabilirdi.

Kilpatrick, evde kalmanın pek çok kişinin ulaşamayacağı bir lüks olduğunu kabul ediyor. Yine de, kötü gidişata kendi katkısını mümkün olduğunca düşük tutmak istiyor. Ayrıca uzun COVID-19 hakkında endişeleniyor ve gardını düşürmeden önce bununla ilgili daha fazla veri görmek istiyor. Bu nedenle arkadaşlarıyla kapalı yemek partilerine gitmeyi bıraktı. Birden fazla kişiyle aynı arabaya binmiyor. Vizyona yeni giren Örümcek Adam filmine gitme davetini reddetti. Kilpatrick şöyle diyor:

Temel olarak, hanehalkı üyesi olmayanlarla bir arada bulunabileceği kapalı alanlardan uzak duruyorum.

Ya Yüksek Risk Grubundaysam veya Yüksek Risk Grubundaki Bir Sevdiğimi Enfekte Etmekten Korkuyorsam?

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde profesör olan Carlos del Rio, yaşlılar ve bağışıklığı zayıf olanlar gibi virüse karşı özellikle savunmasız kişilere, aşılanmış ve hatırlatıcı dozu olmuş olsalar bile kalabalıklardan kaçınmalarını tavsiye ediyor:

Şu halde Rus ruleti oynamazdım… Omikron bambaşka bir canavar. Tamamen farklı bir oyun... Şu anda gerçekten hastanede yatmak istemediğiniz ve enfekte olmanızı önlemek için ne gerekiyorsa yapmanız gereken, kritik bir dönemdeyiz.

Evinizde fazladan savunmasız bir kişinin olması, dışarı çıkmak için risk hesabınızı da değiştirir: Tatillerde yüksek riskli aile üyelerini görenler için uzmanlar, önceden test yapılmasını öneriyor; mümkünse, ziyaretten önceki bir veya iki hafta içinde sizi koronavirüse maruz bırakabilecek faaliyetlerden kaçınmalısınız ve yüzünüze tam oturan bir maske takarak, mümkün olduğunca güvenli seyahat ettiğinizden emin olmalısınız.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Dahiler Sınıfı (Herhangi 2 Kitap)

Bunlar, her biri kendi yöntemiyle; kelimeleriyle, icatlarıyla, seçimleriyle ve hatta kaderleriyle dünyayı değiştirmiş kadınların ve erkeklerin hayat hikâyeleri; şaşkınlık ve hayranlık duymanızı sağlayacak, hayal gücü ve merak duygunuzu harekete geçirecek büyüleyici hikâyeler. Dâhiler Sınıfı serisi bu özel insanları çocuklarla (9 yaş ve üstü) tanıştırmak üzere tasarlandı. İlk olarak yayımlandığı İtalya’da büyük övgü toplayan ve ardından pek çok dile çevrilen Dâhiler Sınıfı, minik ebadı, renkli illüstrasyonları, bilgiyi heyecan ve macerayla birleştiren anlatımıyla çocukların kolay okuyacağı, zor unutacağı, onlara öğrendiklerinden daha da fazlasını merak ettirecek bir seri.

Bilgiler ve Uyarılar:

 1. Bu ürün sipariş alındıktan 1-3 gün içinde postalanacaktır.
 2. Lütfen sipariş vermeden önce iade ve ürün değişikliği ile ilgili bilgilendirmemizi okuyunuz.
 3. Bu kampanya, Domingo Yayınevi tarafından Evrim Ağacı okurlarına sunulan fırsatlardan birisidir.
Devamını Göster
₺82.00
Dahiler Sınıfı (Herhangi 2 Kitap)

CDC, kapalı bir alanda bir araya gelmeden önce test yaptırmanın, "aşılanmamış çocuklar, yaşlılar, bağışıklığı baskılanmış kişiler veya ciddi hastalık riski taşıyan kişilerle bir araya gelmeden önce özellikle önemli" olduğunu vurguluyor.

Ben Dışarı Çıkarım Arkadaş! Nasıl Önlem Alayım?

Test yaptırmak ve maske takmak, virüs maruziyetinizi en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Uzmanlar, bez maskelerden ziyade, cerrahi maskeler veya daha iyisi, KN95 tipi maskeleri öneriyor. Ama en önemli şeyin, yüzünüze tam oturan bir maske bulmak olduğunu söylüyorlar. Böylece maskenin yan kısımlarından hava kaçma ve girme riski minimize oluyor. Hatta korumanızı artırmak için çift maskeleme de yapabilirsiniz.

Noymer, maske takmak için başka bir risk-ödül hesaplaması öneriyor: Alışveriş merkezinde gezerken maskenizi çıkarmanın hiçbir faydası yok (hatta zararı olacaktır); ancak bir restoranda yemek yemek, maskeleri çıkarmak çok iyi bir neden.

Texas Üniversitesi'nden Bhavnani, özellikle tatil sezonunda, bireysel ve hızlı testlerin "önceki tatil döneminden daha fazla erişimimizin olduğu" kritik bir araç olduğunu söylüyor. Bir toplantı veya etkinlikten önce test yapmayı planlıyorsanız, bunu "etkinliğe mümkün olduğunca yakın" yapmanızı öneriyor. Del Rio ise şöyle anlatıyor:

Dün evimde küçük bir grup insan vardı; ama eve girmeden önce herkes, arabasında kendi kendine test yaptı.

Türkiye'de henüz pek bulunmasa da, yurtdışında 15 dakika içinde sonuç veren hızlı testleri eczanelerde bulmak mümkün. Ancak tatil dönemlerindeki yüksek talep nedeniyle bunlara ulaşmak zor olabilir. Daha yavaş ve ücretsiz olan PCR testinden farklı olarak bu testler, iki test başına genellikle 20-35 dolar arasında bir maliyete sahiptir ve dediğimiz gibi, ne yazık ki herkes tarafından erişilebilir değildir.

Bhavnani, alerji veya grip belirtileri olabileceğini düşünseniz bile, herhangi bir semptom hissetmeniz hâlinde hemen COVID-19 testi yapmanızı öneriyor. Uzmanlar, ayrıca virüsü taşıyan biriyle yakın temastan beş gün sonra da test yapılmasını tavsiye ediyor.

Hamileysem veya Henüz Aşılanamayan Bir Çocuğum Varsa Ne Olacak?

5 yaşın altındaki çocuklara henüz aşı yapılmamaktadır. CDC'ye göre, Aralık 2021 ortası itibariyle, 4 veya daha küçük yaştaki çocuklar ABD'deki COVID-19 ölümlerinin küçük bir kısmını oluşturmaktadır: yaklaşık 800.000 ölümden 236'sı veya kabaca, %1'in 0.03'lük bir kısmı... Virüsün yetişkinler için çok daha şiddetli olduğu kanıtlanmıştır ve riskler, yaşla birlikte artmaktadır.

Buna rağmen uzmanlar, ebeveynlerin küçük çocuklara virüs bulaştırma konusundaki korkularını yerinde buluyor. Nihayetinde COVID-19, her yaşta ciddi olabilir. Doktor Leana S. Wen, aşılanmamış çocuklarına dikkat çekerek, The Post'a şunları yazıyor:

Ailem ek önlemler alacak: Restoranlarda yemek yemeyeceğiz veya çocukları maskesiz tatil etkinliklerine götürmeyeceğiz. Ama herkesin durumu farklı.

Bhavnani, mümkün olduğunca açık havada toplanmayı teşvik ediyor ve yayılmayı engellemenin bir yolu olarak, çocuklara da test yapılmasını öneriyor.

Bu Reklamı Kapat

Ya COVID-19'a Çoktan Yakalandıysam?

Güney Afrika ve Birleşik Krallık'taki araştırmacılara göre bilim insanları bu konuda hala yeni şeyler öğreniyor olsa da, yeniden enfeksiyon ihtimali omikron varyantı ile artmış gibi gözüküyor.

Aralık 2021'de bu konuda yayınlanan bir makalenin baş yazarı olan, Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Fikadu Tafesse, yarma vakalarının "süper bağışıklığa" neden olabileceğini ileri sürüyor. Ancak o çalışmada omikron vakaları yer almıyordu. Ellerinde omikron varyantına özgü veriler olmasa da Tafesse şöyle diyor:

Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, omikron varyantından gelen yarma vakalarının, aşılanmış insanlar arasında benzer şekilde güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturacağını tahmin ediyoruz.

Ayrıca testlerin size hangi varyantın bulaştığını söyleyemeyeceği unutulmamalıdır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 5
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İğrenç! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/08/2022 04:18:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11271

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Hayvanlar Alemi
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Koronavirüs
2019-Ncov
Beslenme
Toplum
Genom
Mucize
Genel Görelilik
Köpekgil
Genel Halk
Lipit
Tedavi
Organ
Entropi
Öğrenme
Astronomi
Uzun
Robot
Yaşamın Başlangıcı
Cinsellik Araştırmaları
Dünya Dışı Yaşam
Samanyolu Galaksisi
Araştırma
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.