Amerika'daki Ortaokullarda Evrim Artık Daha Yaygın Bir Şekilde Anlatılıyor ama Bilimsel Görüş Birliği Halen Eksik Aktarılıyor!

Amerika'daki Ortaokullarda Evrim Artık Daha Yaygın Bir Şekilde Anlatılıyor ama Bilimsel Görüş Birliği Halen Eksik Aktarılıyor! Stated Clearly
Yazar Glenn Branch
2 dakika
405 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Ulusal Bilim Eğitimi Merkezi ve Penn Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından 678 ortaokul öğretmeninin katılımıyla yapılan yeni bir çalışma, fen öğretmenlerine yönelik geliştirilen temsili bir anket aracılığıyla, ortaokul seviyesinde evrim eğitimini araştırmaya yönelik ilk sistematik girişim olma niteliği taşıyor.[1]

Ankete göre, ortaokul fen öğretmenleri ortalamada evrimi anlatmaya 14.6 saat (yaklaşık 3 haftalık) ders süresi ayırıyor. Kıyas olması açısından, lise biyoloji öğretmenleri evrime ortalama 18.6 saat (yaklaşık 4 haftalık) ders süresi ayırıyorlar.

Araştırmanın bazı sonuçları
Araştırmanın bazı sonuçları
Evolution Education Outreach
Araştırmanın bazı sonuçları
Araştırmanın bazı sonuçları
Evolution Education Outreach

Anket ayrıca, ortaokul fen öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğunun (%81.8'inin), evrim konusunda bilim camiasında var olan fikir birliğini (konsensusu) vurguladıklarını gösterdi. Kıyas olması açısından, lise biyoloji öğretmenlerinin %85,8'i evrimle ilgili bilimsel fikir birliğini vurguluyor.

Araştırmanın bazı sonuçları
Araştırmanın bazı sonuçları
Evolution Education Outreach

Ortaokul sınıfında evrim eğitimini iyileştirmenin yollarını tespit etmeye çalışan araştırma, evrimin öğrencilere nasıl sunulduğunu etkileyen olası faktörleri araştırdı ve üniversitede evrim eğitimi alan öğretmenlerin ve Yeni Nesil Bilim Standartlarını benimsemiş eyaletlerdeki öğretmenlerin evrime daha fazla ders saati ayırma ayrıma ihtimalinin önemli ölçüde yüksek olduğunu buldu. Bu standartlar, ABD'deki birden fazla eyaletin katılımıyla geliştirilmiş, içerik ve pratik bakımından zengin, farklı disiplinleri ve sınıf seviyelerini eğitime tutarlı bir şekilde dahil edecek biçimde düzenlenmiş, uluslararası bilim eğitimi standartlarını bütün öğrencilere ulaştırmayı hedefleyen yeni bir eğitim standardıdır.

Reklamı Kapat

Benzer şekilde, araştırma, Yeni Nesil Bilim Standartlarını benimseyen eyaletlerdeki öğretmenlerin, yaratılışçılığın bilimsel olarak güvenilir bir alternatif olduğunu iddia etmeksizin evrim üzerindeki bilimsel fikir birliğini vurgulama olasılığının önemli ölçüde yüksek olduğunu, en kıdemli öğretmenlerin ise (yirmi veya daha fazla yıllık deneyime sahip) bunu önemli ölçüde daha az yaptığını gösterdi. Yani görünen o ki, öğretmenin yaşı arttıkça, bilimsel konsensustan uzaklaşma ve yaratılışçılık gibi sahtebilim türlerini öğrencilere alternatif olarak sunma ihtimali de artmaktadır.

Araştırmacılar, ortaokul öğretmenlerinin kendilerinin aldığı evrim eğitiminin, çocuklara evrimi anlatma (ve doğru anlatacak bilgiye sahip olma) ihtimalini artırdığını da gördüler. Bu nedenle öğretmenlerin evrim eğitimi ve evrim müfredatı konusunda bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu vurgulamaktalar.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: NCSE | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/07/2021 11:13:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10593

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Fotoğraf
Doğa Olayları
Paleontoloji
Sağlık Örgütü
Tarım
Müzik
Ahlak
Sıcaklık
Köpekbalığı
Elektron
Göğüs
Antropoloji
Eğitim
Cansız
Toplumsal Cinsiyet
Besin
Kanat
Halk Sağlığı
Doğum
Besin Değeri
Robot
Kitap
Hamilelik
Savunma
Lipit
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın