Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Albert Einstein, Göreliliği Tarif Ederken "Sıcak Soba ve Güzel Kız" Benzetmesi Yaptı mı?

Albert Einstein, Göreliliği Tarif Ederken "Sıcak Soba ve Güzel Kız" Benzetmesi Yaptı mı? Business Insider
Albert Einstein'ın portresi, 1944
2 dakika
1,989
 • Gerçeklik Analizi Araştırmaları
Tüm Reklamları Kapat

İddia

Albert Einstein, göreliliği tarif etmek için "Hoş bir kızla iki saat oturduğunda bunu bir dakika sanırsın, ama kızgın bir sobanın başında bir dakika oturduğunda iki saat sanırsın. Görelilik budur." demiştir.

Gerçek mi?

İspatsız
İspatsız

Sözün Kökeni

Quote Investigator, bu sözün Einstein tarafından söylendiğine dair doğrudan bir kanıt bulamadıklarını açıklamıştır. Bu alıntının doğruluğu konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte, bu sözün Einstein'ın sekreteri tarafından söylendiği ve daha sonra popülerleştiğine dair yaygın bir görüş vardır. Ancak sözün kaynağı net olarak belirlenememiştir.

Söze dair bulunan en eski kanıt 15 Mart 1929'da The New York Times gazetesinde yayınlanmıştır:

Tüm Reklamları Kapat

Einstein ile ilgili çok sayıda anekdot dolaşmaktadır. Bir keresinde bir sekreter kıza, göreliliğin gerçekte ne anlama geldiğini öğrenmek isteyen meraklı araştırmacılar tarafından rahatsız edildiğinde şöyle cevap vermesini söylemiş: 'İki saat boyunca güzel bir kızla oturduğunuzda geçen zaman sadece bir dakikaymış gibi gelir, ancak bir dakika boyunca sıcak bir sobanın üzerinde oturduğunuzda iki saat geçmiş gibi hissedersiniz. İşte bu göreliliktir.'

Bilgiler

Einstein, 1905 tarihli Hareket Eden Cisimlerin Elektrodinamiği Üzerine başlıklı makalesinde Özel Görelilik Teorisi'ni (veya İzafiyet Teorisi) ileri sürmüştür. Özel Görelilik Teorisi, Evren'i oluşturan uzay-zaman dokusunun doğasına yönelik geliştirilen bir teoridir; yani uzay ve zaman arasındaki ilişkiyi açıklar. Teorinin, zamanın göreliliği ve ışık hızının sabit olması gibi pek çok sonucu vardır.

Albert Einstein özellikle Görelilik Teorisini ilk kez sunduğunda geniş bir basın ilgisiyle karşılaşmış ve basın, görelilik teorisinin ne anlama geldiğini ve zamanın göreliliği kavramını açıklamasını istemiştir. Bu basın ilgisi, görelilik teorisini halk tarafından anlaşılabilir kılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Einstein, bilimin popülerleştirilmesi için büyük bir çaba göstermiştir. Kendi çalışmalarını açıklamak ve bilimi halk için daha anlaşılır hale getirmek adına sık sık popüler dergilerde ve gazetelerde yazılar yazmıştır. Einstein, Relativity: The Special and General Theory adlı kitabında görelilik teorisini daha geniş bir kitleye anlatmayı amaçlamıştır.

Kaynaklar Ne Söylüyor?

En başta da belirttiğimiz üzere pek çok kaynakta iddianın farklı versiyonları mevcuttur. Bunlardan birisi de Texas'taki yerel bir gazetede 2 Haziran 1930'da yayınlanan bir versiyondur:

Prof. Einstein'ın, ziyaretçilerine görelilik hakkında şu açıklamayı yapması için bir sekreter tuttuğu söylenir: 'Güzel bir kız kucağınızda bir saat oturduğunda, geçen süre bir dakika gibi gelir. Kızgın bir sobanın üzerinde bir dakika oturduğunuzda ise bir saat geçmiş gibi hissedersiniz.'

Ayrıca 6 Haziran 1930'da Madison, Wisconsin yerel gazetesinin haftalık baskısında da farklı bir versiyon yayınlanmıştır:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Rivayete göre Einstein teorisini ilk açıkladığında göreliliğin ne olduğuna dair sorularla o kadar bombardımana tutuldu ki, evine akın eden insanlara cevap vermesi için bir sekreter tuttu ve sekreterine teoriyi şöyle açıklamasını söyledi: 'Güzel bir kızın kucağında bir saat oturursanız, size bir dakika geçmiş gibi gelir. Kızgın bir sobanın üzerinde bir dakika oturursanız, geçen süre size bir saat gibi gelir.'

Princeton University Press'in 2010 tarihli referansı The Ultimate Quotable Einstein kitabında ise şöyle bir betimleme bulunmaktadır:

Parktaki bir bankta güzel bir kızla bir saat oturduğunuzda zaman bir dakika kadar hızlı geçer, ama sıcak bir sobanın üzerinde bir dakika oturmak size bir saat gibi gelir."

Sonuç

İddiadaki sözün kim tarafından söylendiği hakkında kesinlik yoktur. Quote Investigator, yaptığı açıklamada şöyle belirtmiştir:

Einstein muhtemelen bu sözün bir versiyonunu bir sekretere söyledi ve 1929'da sekreter bunu muhabirlere iletti. 1930'larda Helen Dukas, Einstein'ın aracısı olarak çalışıyor ve muhtemelen bu cümleyi kullanıyordu.

Einstein'a atfedilen ancak Einstein'ın hiçbir zaman söylemediği diğer sözlerle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
45
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Quote Investigator. Relativity: A Hot Stove And A Pretty Girl – Quote Investigator®. (24 Kasım 2014). Alındığı Tarih: 7 Nisan 2023. Alındığı Yer: Quote Investigator | Arşiv Bağlantısı
 • The New York Times. Einstein Is Found Hiding On Birthday: Busy With Gift Microscope. (15 Mart 1929). Alındığı Tarih: 7 Nisan 2023. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • The Eagle. Relativity. (2 Haziran 1930). Alındığı Tarih: 7 Nisan 2023. Alındığı Yer: Newspapers | Arşiv Bağlantısı
 • D. Schwartz. Scanning The Jewish Horizon By David Schwartz. (6 Haziran 1930). Alındığı Tarih: 7 Nisan 2023. Alındığı Yer: Newspapers | Arşiv Bağlantısı
 • F. Dyson. (2010). The Ultimate Quotable Einstein. ISBN: 9780691138176. Yayınevi: Princeton University Press. sf: 409.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/06/2023 14:03:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14368

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Farmakoloji
Saldırı
Komplo Teorisi
Balık
Yapay
Kuantum Fiziği
Kalori
Hastalık Yayılımı
Samanyolu Galaksisi
Makina
Klinik Mikrobiyoloji
Kalp
Kuş
Mucize
Obstetrik
Mers
Bitkiler
Önyargı
Sinirbilim
Öğrenme Teorileri
Algı
Köpekbalığı
Elektron
Kurt
Meteor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Erdem, et al. Albert Einstein, Göreliliği Tarif Ederken "Sıcak Soba ve Güzel Kız" Benzetmesi Yaptı mı?. (13 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 10 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14368
Erdem, A., Alparslan, E. (2023, May 13). Albert Einstein, Göreliliği Tarif Ederken "Sıcak Soba ve Güzel Kız" Benzetmesi Yaptı mı?. Evrim Ağacı. Retrieved June 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14368
A. Erdem, et al. “Albert Einstein, Göreliliği Tarif Ederken "Sıcak Soba ve Güzel Kız" Benzetmesi Yaptı mı?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 13 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14368.
Erdem, Alperen. Alparslan, Eda. “Albert Einstein, Göreliliği Tarif Ederken "Sıcak Soba ve Güzel Kız" Benzetmesi Yaptı mı?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 13, 2023. https://evrimagaci.org/s/14368.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close