Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Aksiyon Oyunları, Daha Hızlı Öğrenmeyi Mümkün Kılıyor!

Aksiyon Oyunları, Daha Hızlı Öğrenmeyi Mümkün Kılıyor!
2 dakika
1,736
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 7 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Podcast
4:15
Akın Karahasan
Seslendiren
32
 • İndir
Tüm Reklamları Kapat

İşten sonra gerginliğinizi atmak için video oyunlarında zombi vurarak vakit geçiriyor musunuz? Güzel, yeni bir çalışma, aksiyon oyunlarının tamamen bir zaman kaybı olmadığını gösteriyor ve dahası, bu oyunların aslında sizi daha akıllı yapabileceğini gösteriyor.

Video oyunlarının gençler üzerindeki etkisi bu zamana kadar birçok eleştiri almakta; fakat olumsuz eleştiriler getirenden daha fazla sayıda çalışma, bu oyunların bazı faydalarının olduğunu bulmuştur. Geçen ay, bilim insanları, aksiyon oyunları oynayanların daha iyi motor becerileri olduğunu ortaya çıkardı. Sonrasında, geçen hafta ABD'li bir bilim adamı, şiddet oyunları ile gerçek hayattaki şiddet arasında hiçbir bağlantı olmadığını buldu. Şimdi, ABD'deki Rochester Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, hızlı akışa sahip aksiyon oyunlarının sizi daha öğrenme konusunda daha başarılı kıldığını ilk defa keşfettiler.

Tüm Reklamları Kapat

Takım, aksiyon oyuncularının (Call of Duty gibi oyunlar oynayanlar) kavrama yeteneklerini, aksiyon oyunu oynamayanlarınki (The Sims gibi oyunlar oynayanlar) ile karşılaştırdı. Katılımcılara, tepki sürelerini ve tanımlama yeteneklerini test eden bir seri "örüntü ayırt etme görevlerini" tamamlamaları söylendi; örneğin, bir ekrandaki belirsiz şekilleri tanımlamak gibi...

Sonuçlar, aksiyon oyuncularının görevlerde aksiyon oyuncusu olmayanlardan çok daha hızlı olduğunu gösterdi. Bu çalışmalara dayanarak ekip, aksiyon oyuncularının beyinlerinin eldeki görev için daha iyi bir öğrenme "şablonu" oluşturmaya yetenekli olduğu sonucuna vardı. Baş araştırmacı ve sinirbilimci Daphne Bavelier, bir basın bülteninde şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Beyinlerimiz gelecek bir sonraki şeyi önceden haber vermeye devam ediyor - bir sohbeti dinlerken, sürüş yaparken hatta ameliyat yaparken. Tahmin yeteneklerini keskinleştirmek için beynimiz sık sık dünyanın modellerini veya 'kalıplarını' inşa ediyor.

Daha sonra araştırmacılar, genelde oyun oynamayanların aksiyon temelindeki oyunlara bir başlangıç yaptıklarında kavrama becerilerinin yükselip yükselmediğini araştırdılar. Oyun oynamayan bir gruba 9 hafta boyunca hem aksiyon oyunu hem de aksiyon olmayan oyun oynamalarını söylediler. 50 saatlik oynamadan sonra, aksiyon oyunları oynayanlar, örüntü görevlerinde yavaş strateji oyunu oynayanlardan çok daha iyi verim gösterdi.

İlginç bir şekilde, katılımcılar aksiyon oyunlarını oynamayı bıraktıktan sonra, yeni kavuştukları öğrenme becerilerini korudular. Bu yüzden, bu deneyler, aksiyon oyunları ile gelişmiş öğrenme yeteneği arasında bir bağ buldu.

Ancak bunun nedeni ne? Ekip, sinirsel modelleme kullanarak, bilişsel becerilerimizin özünde beynimizin çeşitli görevler için doğru "şablonları" ne kadar hassas bir şekilde ayarlayabildiğiyle ilgili olduğunu gösterdi. Bilgisayar oyunları da bu süreci hızlandırıyor gibi gözüküyor. Bavelier, bu konuda şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İdrakla ilgili öğrenme görevine başladıkları zaman, aksiyon oyunu oyuncuları aksiyon dışı oyunculardan farksızdı; göreve daha iyi bir şablona sahip olarak gelmediler. Bunun yerine, görev boyunca daha iyi kalıplar geliştirdiler ve çok çok daha hızlı bir hızlandırılmış öğrenme eğrisi gösterdiler.

Ekip bu günlerde aksiyon oyunlarında oyuncuların öğrenmesini hızlandıracak anahtar rolünde bulunan özelliklere bakıyor. Oyunların beyinlerimizi canlandırdığı açık, fakat araştırmacılar elbette bunun ödevlerden vazgeçmeye ve oyun alemi yapmaya bir bahane olmadığına dikkat çekiyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Muhteşem! 10
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Güldürdü 4
 • Umut Verici! 4
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 2
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 19:03:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4155

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beslenme Davranışları
Tercih
Doğal Seçilim
Hukuk
Süpernova
Yeni Doğan
Mantık
Normal Doğum
Radyasyon
Koronavirüs
Goril
Bilim Tarihi
Vaka
Algı
Ses
Süt
Savaş
Fare
Uzay Aracı
Optik
Metabolizma
Kitap
Akciğer
İstatistik
Spor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Alert, et al. Aksiyon Oyunları, Daha Hızlı Öğrenmeyi Mümkün Kılıyor!. (2 Şubat 2016). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4155
Alert, S., Zaloğlu, O., Bakırcı, Ç. M. (2016, February 02). Aksiyon Oyunları, Daha Hızlı Öğrenmeyi Mümkün Kılıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/4155
S. Alert, et al. “Aksiyon Oyunları, Daha Hızlı Öğrenmeyi Mümkün Kılıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ozan Zaloğlu, Evrim Ağacı, 02 Feb. 2016, https://evrimagaci.org/s/4155.
Alert, Science. Zaloğlu, Ozan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Aksiyon Oyunları, Daha Hızlı Öğrenmeyi Mümkün Kılıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ozan Zaloğlu. Evrim Ağacı, February 02, 2016. https://evrimagaci.org/s/4155.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close