Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

3 Milyon Kişilik COVID-19 Araştırması: Çocuklar Sanılandan Daha Bulaşıcı, Genç Yetişkinler Ana Bulaştırıcı ve Salgın, Kümeler ile İlerliyor!

3 Milyon Kişilik COVID-19 Araştırması: Çocuklar Sanılandan Daha Bulaşıcı, Genç Yetişkinler Ana Bulaştırıcı ve Salgın, Kümeler ile İlerliyor!
2 dakika
4,276
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

30 Eylül 2020'de yayınlanan yeni bir COVID-19 araştırması, çocukların kendi yaş grupları içerisinde salgını fazlasıyla bulaştırabildiğini; ama koronavirüs yayılımının ana sorumlusunun genç yetişkinler olduğunu gösteriyor.[1]

Hindistan'daki 3 milyondan fazla kişinin temas takibini ve 1.5 milyon kişini test sonuçlarını içeren devasa araştırmaya göre, COVID-19 hastalarının büyük bir kısmı kimseye hastalığı bulaştırmıyor. Araştırmacılar, enfekte olmuş kişilerin %70'inin temas ettikleri kimseye hastalığı bulaştırmadığını; ancak hastaların %8'inin tüm bulaşma olaylarının %60'ından sorumlu olduğunu gösteriyor. Bu durum, bu konudaki kapsamlı bir analizimizi birebir doğruluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca bu araştırma, çocukların koronavirüse yakalanma ihtimalinin düşük olduğuna yönelik inançla da çelişiyor. Yeni Delhi'deki Hastalık Dinamiği, Ekonomisi ve Politikası Merkezi'nden ve Princeton Üniversitesi'nden araştırma lideri Ramanan Laxminarayan, Science dergisinde yayınlanan makalelerinde şöyle yazıyor:

Bulgularımız, yaygın inancın tam tersini gösteriyor. İnanılmaz çok sayıda çocuk enfekte oluyor. Her ne kadar çocukların enfeksiyon bulaşımındaki rolü tartışmalı olsa da, kendi yaş grubuyla temas halinde olan çocuklar arasında yüksek sıklıkla enfeksiyon görüyoruz.

Üstelik bu durum, Mart ayından beri okulların kapalı olduğu Hindistan'da tespit edildi! Araştırmaya göre aynı yaş grubu içerisinde salgın yayılımı en sık 0-14 yaş grubunda ve 65+ yaş grubunda yaşanıyor.[2] Ayrıca araştırmacılar, serolojik testlerin çocuklar arasındaki koronavirüs yaygınlığını gerçekte olandan daha az tespit edebileceği konusunda uyarıyorlar.[3], [4] Bu, çocukların salgındaki rolünü henüz değiştirmek için yeterli bir bulgu değil; fakat çocukların da salgının önlenmesinde önemli bir role olduğu yönündeki verilere ekleme yapıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Science

Araştırma, Hindistan'ın güneyindeki iki büyük eyalette sürdürülen evrensel temas takibi çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Otoriteler, Mart ayından Ağustos ayına kadar tespit edilen 85.000 koronavirüs vakasının temas ettiği 575.000 kişiyi takip ve test ettiler. Laxminarayan şöyle diyor:

Bu, dünyada bugüne kadar yapılmış en büyük temas takibi araştırmasıdır. Açık ara farkla... Ana enfeksiyon vakalarının sadece %8'inin, enfekte ettikleri temasların %60'ından sorumlu olmaları bizi çok şaşırttı. Bu, son derece dengesiz bir etki. Süperbulaştırıcılıktan şüpheleniliyordu; ama pek raporlanmamıştı.

Araştırmacıların bulduğuna göre, birincil vakaların çoğu, yani bulaşma zincirinin başındaki kişilerin çoğu 20-44 yaş arasındaydı. Yani neredeyse bütün yaş gruplarındaki salgın zincirlerinin başlangıç noktasını genç yetişkinler ve orta yaşlılar oluşturuyordu. Laxminarayan şöyle diyor:

Genç ve orta yaş grubu, insanlarla temas eden ana grup. Bu kişiler, evlerinin dışında olma ihtimali en yüksek olan kişiler. Bu kişiler, hastalığı bir yerden bir diğer yere taşıyorlar.

Araştırma, karantina uygulamasının da işe yaradığını gösteriyor. Araştırmacıların bulgularına göre, sosyal mesafelendirme ve karantina uygulayan ülkelerde bulaşma oranları da düştü. Buna ek olarak, vaka ölüm oranları da zamanla düştü. Laxminarayan şöyle diyor:

Mayıs ve haziranda test sonucu pozitif gelen kişilerin ölme oranı, mart ve nisan ayında testi pozitif gelenlere göre %13 daha düşük ölüm ihtimaline sahipti.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Korkutucu! 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: CNN | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Laxminarayan, et al. (2020). Epidemiology And Transmission Dynamics Of Covid-19 In Two Indian States. Science. doi: 10.1126/science.abd7672. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Kumar, et al. (2018). Who Interacts With Whom? Social Mixing Insights From A Rural Population In India. Public Library of Science (PLoS), sf: e0209039. doi: 10.1371/journal.pone.0209039. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Pollán, et al. (2020). Prevalence Of Sars-Cov-2 In Spain (Ene-Covid): A Nationwide, Population-Based Seroepidemiological Study. The Lancet, sf: 535-544. doi: 10.1016/S0140-6736(20)31483-5. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ F. P. Havers, et al. (2020). Seroprevalence Of Antibodies To Sars-Cov-2 In 10 Sites In The United States, March 23-May 12, 2020. JAMA Internal Medicine. doi: 10.1001/jamainternmed.2020.4130. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2024 07:40:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9403

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Astronomi
Ara Tür
Yağ
Elementler
Pediatri
Genom
Sayı
Kartal
Tercih
Kafatası
Kuş
Akciğer
Mikrobiyota
Sinirbilim
Yumurta
Eczacılık
Kozmoloji
Gaz
Bebek
Teyit
Müfredat
Plastik
İyi
Nötron Yıldızı
Kilo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Fox, et al. 3 Milyon Kişilik COVID-19 Araştırması: Çocuklar Sanılandan Daha Bulaşıcı, Genç Yetişkinler Ana Bulaştırıcı ve Salgın, Kümeler ile İlerliyor!. (2 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 2 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9403
Fox, M., Bakırcı, Ç. M. (2020, October 02). 3 Milyon Kişilik COVID-19 Araştırması: Çocuklar Sanılandan Daha Bulaşıcı, Genç Yetişkinler Ana Bulaştırıcı ve Salgın, Kümeler ile İlerliyor!. Evrim Ağacı. Retrieved March 02, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9403
M. Fox, et al. “3 Milyon Kişilik COVID-19 Araştırması: Çocuklar Sanılandan Daha Bulaşıcı, Genç Yetişkinler Ana Bulaştırıcı ve Salgın, Kümeler ile İlerliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 02 Oct. 2020, https://evrimagaci.org/s/9403.
Fox, Maggie. Bakırcı, Çağrı Mert. “3 Milyon Kişilik COVID-19 Araştırması: Çocuklar Sanılandan Daha Bulaşıcı, Genç Yetişkinler Ana Bulaştırıcı ve Salgın, Kümeler ile İlerliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 02, 2020. https://evrimagaci.org/s/9403.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close