3 Milyon Kişilik COVID-19 Araştırması: Çocuklar Sanılandan Daha Bulaşıcı, Genç Yetişkinler Ana Bulaştırıcı ve Salgın, Kümeler ile İlerliyor!

3 Milyon Kişilik COVID-19 Araştırması: Çocuklar Sanılandan Daha Bulaşıcı, Genç Yetişkinler Ana Bulaştırıcı ve Salgın, Kümeler ile İlerliyor!
Yazar Maggie Fox
2 dakika
4,050 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 6 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

30 Eylül 2020'de yayınlanan yeni bir COVID-19 araştırması, çocukların kendi yaş grupları içerisinde salgını fazlasıyla bulaştırabildiğini; ama koronavirüs yayılımının ana sorumlusunun genç yetişkinler olduğunu gösteriyor.[1]

Hindistan'daki 3 milyondan fazla kişinin temas takibini ve 1.5 milyon kişini test sonuçlarını içeren devasa araştırmaya göre, COVID-19 hastalarının büyük bir kısmı kimseye hastalığı bulaştırmıyor. Araştırmacılar, enfekte olmuş kişilerin %70'inin temas ettikleri kimseye hastalığı bulaştırmadığını; ancak hastaların %8'inin tüm bulaşma olaylarının %60'ından sorumlu olduğunu gösteriyor. Bu durum, bu konudaki kapsamlı bir analizimizi birebir doğruluyor.

Ayrıca bu araştırma, çocukların koronavirüse yakalanma ihtimalinin düşük olduğuna yönelik inançla da çelişiyor. Yeni Delhi'deki Hastalık Dinamiği, Ekonomisi ve Politikası Merkezi'nden ve Princeton Üniversitesi'nden araştırma lideri Ramanan Laxminarayan, Science dergisinde yayınlanan makalelerinde şöyle yazıyor:

Bulgularımız, yaygın inancın tam tersini gösteriyor. İnanılmaz çok sayıda çocuk enfekte oluyor. Her ne kadar çocukların enfeksiyon bulaşımındaki rolü tartışmalı olsa da, kendi yaş grubuyla temas halinde olan çocuklar arasında yüksek sıklıkla enfeksiyon görüyoruz.

Üstelik bu durum, Mart ayından beri okulların kapalı olduğu Hindistan'da tespit edildi! Araştırmaya göre aynı yaş grubu içerisinde salgın yayılımı en sık 0-14 yaş grubunda ve 65+ yaş grubunda yaşanıyor.[2] Ayrıca araştırmacılar, serolojik testlerin çocuklar arasındaki koronavirüs yaygınlığını gerçekte olandan daha az tespit edebileceği konusunda uyarıyorlar.[3], [4] Bu, çocukların salgındaki rolünü henüz değiştirmek için yeterli bir bulgu değil; fakat çocukların da salgının önlenmesinde önemli bir role olduğu yönündeki verilere ekleme yapıyor.

Reklamı Kapat

Science

Araştırma, Hindistan'ın güneyindeki iki büyük eyalette sürdürülen evrensel temas takibi çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Otoriteler, Mart ayından Ağustos ayına kadar tespit edilen 85.000 koronavirüs vakasının temas ettiği 575.000 kişiyi takip ve test ettiler. Laxminarayan şöyle diyor:

Bu, dünyada bugüne kadar yapılmış en büyük temas takibi araştırmasıdır. Açık ara farkla... Ana enfeksiyon vakalarının sadece %8'inin, enfekte ettikleri temasların %60'ından sorumlu olmaları bizi çok şaşırttı. Bu, son derece dengesiz bir etki. Süperbulaştırıcılıktan şüpheleniliyordu; ama pek raporlanmamıştı.

Araştırmacıların bulduğuna göre, birincil vakaların çoğu, yani bulaşma zincirinin başındaki kişilerin çoğu 20-44 yaş arasındaydı. Yani neredeyse bütün yaş gruplarındaki salgın zincirlerinin başlangıç noktasını genç yetişkinler ve orta yaşlılar oluşturuyordu. Laxminarayan şöyle diyor:

Genç ve orta yaş grubu, insanlarla temas eden ana grup. Bu kişiler, evlerinin dışında olma ihtimali en yüksek olan kişiler. Bu kişiler, hastalığı bir yerden bir diğer yere taşıyorlar.

Araştırma, karantina uygulamasının da işe yaradığını gösteriyor. Araştırmacıların bulgularına göre, sosyal mesafelendirme ve karantina uygulayan ülkelerde bulaşma oranları da düştü. Buna ek olarak, vaka ölüm oranları da zamanla düştü. Laxminarayan şöyle diyor:

Mayıs ve haziranda test sonucu pozitif gelen kişilerin ölme oranı, mart ve nisan ayında testi pozitif gelenlere göre %13 daha düşük ölüm ihtimaline sahipti.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Korkutucu! 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: CNN | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Laxminarayan, et al. (2020). Epidemiology And Transmission Dynamics Of Covid-19 In Two Indian States. Science. doi: 10.1126/science.abd7672. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Kumar, et al. (2018). Who Interacts With Whom? Social Mixing Insights From A Rural Population In India. Public Library of Science (PLoS), sf: e0209039. doi: 10.1371/journal.pone.0209039. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Pollán, et al. (2020). Prevalence Of Sars-Cov-2 In Spain (Ene-Covid): A Nationwide, Population-Based Seroepidemiological Study. The Lancet, sf: 535-544. doi: 10.1016/S0140-6736(20)31483-5. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ F. P. Havers, et al. (2020). Seroprevalence Of Antibodies To Sars-Cov-2 In 10 Sites In The United States, March 23-May 12, 2020. JAMA Internal Medicine. doi: 10.1001/jamainternmed.2020.4130. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2021 03:18:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9403

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Köpekler
Çevre
Bilgi Felsefesi
Atmosfer
Genel Görelilik
Uzay
Hayvan Davranışları
Radyasyon
Kan Hastalıkları
Uzaylı
Zihin
Tekillik
Evrim Teorisi
Kadın
Bilim İnsanları
Sürüngen
Hayvanlar Alemi
Sağlık Bilimleri
Deniz
Sosyal Medya
Popülasyon
Sağlık
Bilim İnsanı
Ay Ve Dünya
Diş Sorunları
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku