Evrim Ağacı

Bu yazı, YouTube isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ze Frank'ın Sunumuyla, Yıldız Burunlu Köstebek ile İlgili Gerçekler!
Earth Unplugged

Yıldız burunlu köstebek, epeyce sıkıştırılmış peluş bir oyuncağa benzeyen bir köstebektir. İçi, bir ucundan dışına çıkıyor gibi gözükür. Onun evi, kumda kazdığı nemli, yumuşak tünellerdir. Yıldız burunlu köstebek bir etçil. 

Fakat işlevsel olarak kör. Görme yetisi yerine muazzam bir adaptasyona bel bağlıyor. Kuyruğuna. Şaka şaka. Burnuna. Yıldız burunlu köstebeğin burnu her bir burun deliğinden maytap soluduktan sonra yüzünde patlamış gibi gözüküyor olsa da burnu aslında hayret verici bir duyu organı. Fakat bu burun koklamaktan çok dokunmaya ilişkin. 22 burun tentakülünün her biri binlerce minik dokunma reseptörüyle kaplı ve adı "Eimer's organı"

Bu Eimer's organları, etkileşime geçtikleri yüzeylerdeki mikroskobik değişimleri fark edebilir. Bu yüzden yıldız burunlu köstebek dünyadaki en hızlı yiyen memelidir. 120 milisaniyelik bir sürede bir şeyi yenilebilir olarak tanımlayıp tüketebilir. Bunu anlamak için gözünüzü bağlayıp arkadaşınızdan bir nesneyi ağzınızın önünde tutmasını isteyin. Şimdi de nesneyi yalayıp onu yiyip yemeyeceğinize bu kadar sürede karar verin.

Üzgünüz, bir parça kedi kakası yediniz. Tekrar deneyin. Hayır, o da bir kalemdi. Kedi kakasına bulanmıştı.       

Yıldız burunlu köstebek etrafındaki dünyayı sürekli yoklar, her saniye yerin 13 farklı bölgesini hem de.    

Yıldız burunlu köstebeğin burnu küçük bir solucan için solucan partisi gibidir."Hey dostlar, katılmamda sakınca var mı?" diyesi gelir.               

Sosyal alışkanlıklarıyla ilgili pek az şey biliyoruz. Ama biliyoruz ki yıldız burunlu köstebeğin testisleri, çiftleşme sezonunda vücut kütlesinin %9'una kadar çıkar. Eğer 90 kg'lik bir erkek olsaydınız bu yaklaşık olarak bir bovling topuna denk gelirdi. Bisiklet sürmede zorlanırdınız herhalde. Ama yıldız burunlu köstebek bisiklet sürmez, zamanının dikkate değer kısmını akıntı ve göletlerde su altında avlanarak geçirir. Berbat bir geçiş, hiç anlamı yok.       

Sualtında nefes alabilen birkaç memeliden biri. Önce hava kabarcığı oluşturuyor ve yüzerken bunları içine çekiyor.

Buna dair bir video kaydımız yok ama küvete girip hava kabarcığınızdan hava almayı bir deneyin. İnanın bana kolay değil. Sadece şakaydı. Tabii ki video kaydımız var.           

Bize BBC derler. Kafanızın içindekilerin bile kaydı var.

Destek Olun

Bu video, BBC Earth Unplugged tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Earth Unplugged kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 5
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2020 15:11:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7582

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Evrenin Genişlemesi
Aslan
Köpekler
Kozmoloji
Sinir
Büyük Patlama
Davranış
Molekül
Öğrenme
Biliş
Koaservat
Normal Doğum
Hastalık Kataloğu
Evrim Teorisi
Hasta
Yeni Koronavirüs
Elektron
Kuşlar
Evrimsel Antropoloji
Primatlar
Kamuflaj
Evrim Ağacı Duyurusu
Astronomi
Mitler
Güve
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm fikirler eşit değildir. Bazıları çok daha sağlam, gelişmiş ve mantıkla desteklenmiştir.”
Douglas Adams
Geri Bildirim Gönder