Yıldız Burunlu Köstebekle İlgili Gerçekler!

Yıldız Burunlu Köstebekle İlgili Gerçekler! Kenneth Catania
Yazar Earth Unplugged Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
2 dakika
7,425 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Ze Frank'ın Sunumuyla, Yıldız Burunlu Köstebek ile İlgili Gerçekler!
Earth Unplugged

Yıldız burunlu köstebek, epeyce sıkıştırılmış peluş bir oyuncağa benzeyen bir köstebektir. İçi, bir ucundan dışına çıkıyor gibi gözükür. Onun evi, kumda kazdığı nemli, yumuşak tünellerdir. Yıldız burunlu köstebek bir etçil. 

Fakat işlevsel olarak kör. Görme yetisi yerine muazzam bir adaptasyona bel bağlıyor. Kuyruğuna. Şaka şaka. Burnuna. Yıldız burunlu köstebeğin burnu her bir burun deliğinden maytap soluduktan sonra yüzünde patlamış gibi gözüküyor olsa da burnu aslında hayret verici bir duyu organı. Fakat bu burun koklamaktan çok dokunmaya ilişkin. 22 burun tentakülünün her biri binlerce minik dokunma reseptörüyle kaplı ve adı "Eimer's organı"

Bu Eimer's organları, etkileşime geçtikleri yüzeylerdeki mikroskobik değişimleri fark edebilir. Bu yüzden yıldız burunlu köstebek dünyadaki en hızlı yiyen memelidir. 120 milisaniyelik bir sürede bir şeyi yenilebilir olarak tanımlayıp tüketebilir. Bunu anlamak için gözünüzü bağlayıp arkadaşınızdan bir nesneyi ağzınızın önünde tutmasını isteyin. Şimdi de nesneyi yalayıp onu yiyip yemeyeceğinize bu kadar sürede karar verin.

Üzgünüz, bir parça kedi kakası yediniz. Tekrar deneyin. Hayır, o da bir kalemdi. Kedi kakasına bulanmıştı.       

Reklamı Kapat

Yıldız burunlu köstebek etrafındaki dünyayı sürekli yoklar, her saniye yerin 13 farklı bölgesini hem de.    

Yıldız burunlu köstebeğin burnu küçük bir solucan için solucan partisi gibidir."Hey dostlar, katılmamda sakınca var mı?" diyesi gelir.               

Sosyal alışkanlıklarıyla ilgili pek az şey biliyoruz. Ama biliyoruz ki yıldız burunlu köstebeğin testisleri, çiftleşme sezonunda vücut kütlesinin %9'una kadar çıkar. Eğer 90 kg'lik bir erkek olsaydınız bu yaklaşık olarak bir bovling topuna denk gelirdi. Bisiklet sürmede zorlanırdınız herhalde. Ama yıldız burunlu köstebek bisiklet sürmez, zamanının dikkate değer kısmını akıntı ve göletlerde su altında avlanarak geçirir. Berbat bir geçiş, hiç anlamı yok.       

Sualtında nefes alabilen birkaç memeliden biri. Önce hava kabarcığı oluşturuyor ve yüzerken bunları içine çekiyor.

Buna dair bir video kaydımız yok ama küvete girip hava kabarcığınızdan hava almayı bir deneyin. İnanın bana kolay değil. Sadece şakaydı. Tabii ki video kaydımız var.           

Bize BBC derler. Kafanızın içindekilerin bile kaydı var.

Destek Olun

Bu video, BBC Earth Unplugged tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Earth Unplugged kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Güldürdü 7
 • İnanılmaz 6
 • Tebrikler! 5
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: YouTube | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 01:46:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7582

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Bitki
Kan
Yıl
İhtiyoloji
Süpernova
Biyokimya
Evrimsel Tarih
Çevre
Filogenetik
Böcek
Epistemik
Kalp
Tespit
Mistik
Gıda
Sağlık Personeli
İnfografik
Tarım
Obezite
Sahtebilim
Bilim Felsefesi
Plüton
Büyük Patlama
Gerçek
Astronomi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku