Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yıldız Burunlu Köstebekle İlgili Gerçekler!

Yıldız Burunlu Köstebekle İlgili Gerçekler! Kenneth Catania
2 dakika
12,165
Tüm Reklamları Kapat
Ze Frank'ın Sunumuyla, Yıldız Burunlu Köstebek ile İlgili Gerçekler!
Earth Unplugged

Yıldız burunlu köstebek, epeyce sıkıştırılmış peluş bir oyuncağa benzeyen bir köstebektir. İçi, bir ucundan dışına çıkıyor gibi gözükür. Onun evi, kumda kazdığı nemli, yumuşak tünellerdir. Yıldız burunlu köstebek bir etçil. 

Fakat işlevsel olarak kör. Görme yetisi yerine muazzam bir adaptasyona bel bağlıyor. Kuyruğuna. Şaka şaka. Burnuna. Yıldız burunlu köstebeğin burnu her bir burun deliğinden maytap soluduktan sonra yüzünde patlamış gibi gözüküyor olsa da burnu aslında hayret verici bir duyu organı. Fakat bu burun koklamaktan çok dokunmaya ilişkin. 22 burun tentakülünün her biri binlerce minik dokunma reseptörüyle kaplı ve adı "Eimer's organı"

Bu Eimer's organları, etkileşime geçtikleri yüzeylerdeki mikroskobik değişimleri fark edebilir. Bu yüzden yıldız burunlu köstebek dünyadaki en hızlı yiyen memelidir. 120 milisaniyelik bir sürede bir şeyi yenilebilir olarak tanımlayıp tüketebilir. Bunu anlamak için gözünüzü bağlayıp arkadaşınızdan bir nesneyi ağzınızın önünde tutmasını isteyin. Şimdi de nesneyi yalayıp onu yiyip yemeyeceğinize bu kadar sürede karar verin.

Tüm Reklamları Kapat

Üzgünüz, bir parça kedi kakası yediniz. Tekrar deneyin. Hayır, o da bir kalemdi. Kedi kakasına bulanmıştı.       

Yıldız burunlu köstebek etrafındaki dünyayı sürekli yoklar, her saniye yerin 13 farklı bölgesini hem de.    

Yıldız burunlu köstebeğin burnu küçük bir solucan için solucan partisi gibidir."Hey dostlar, katılmamda sakınca var mı?" diyesi gelir.               

Sosyal alışkanlıklarıyla ilgili pek az şey biliyoruz. Ama biliyoruz ki yıldız burunlu köstebeğin testisleri, çiftleşme sezonunda vücut kütlesinin %9'una kadar çıkar. Eğer 90 kg'lik bir erkek olsaydınız bu yaklaşık olarak bir bovling topuna denk gelirdi. Bisiklet sürmede zorlanırdınız herhalde. Ama yıldız burunlu köstebek bisiklet sürmez, zamanının dikkate değer kısmını akıntı ve göletlerde su altında avlanarak geçirir. Berbat bir geçiş, hiç anlamı yok.       

Tüm Reklamları Kapat

Sualtında nefes alabilen birkaç memeliden biri. Önce hava kabarcığı oluşturuyor ve yüzerken bunları içine çekiyor.

Buna dair bir video kaydımız yok ama küvete girip hava kabarcığınızdan hava almayı bir deneyin. İnanın bana kolay değil. Sadece şakaydı. Tabii ki video kaydımız var.           

Bize BBC derler. Kafanızın içindekilerin bile kaydı var.

Destek Olun

Bu video, BBC Earth Unplugged tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Earth Unplugged kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
59
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 11
 • Tebrikler! 8
 • Güldürdü 8
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: YouTube | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/05/2024 02:08:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7582

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Neandertaller
Ornitoloji
Atmosfer
Meyve
Temel
Entropi
Kas
Yumurta
Enfeksiyon
Doğal Seçilim
Maskeler
Filogenetik
Çağ
Konuşma
Köpekbalığı
Eğilim
Toplumsal Cinsiyet
Hayvanlar Alemi
Sars Mers
Kilometre
Metabolizma
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karbonhidrat
Fizyoloji
Sağlık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Unplugged, et al. Yıldız Burunlu Köstebekle İlgili Gerçekler!. (25 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 31 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7582
Unplugged, E., Demiryay, M., Özdil, A. Ş. (2019, January 25). Yıldız Burunlu Köstebekle İlgili Gerçekler!. Evrim Ağacı. Retrieved May 31, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7582
E. Unplugged, et al. “Yıldız Burunlu Köstebekle İlgili Gerçekler!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Mehmet Demiryay, Evrim Ağacı, 25 Jan. 2019, https://evrimagaci.org/s/7582.
Unplugged, Earth. Demiryay, Mehmet. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Yıldız Burunlu Köstebekle İlgili Gerçekler!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Mehmet Demiryay. Evrim Ağacı, January 25, 2019. https://evrimagaci.org/s/7582.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close