Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Swyer Sendromu: XY Kromozom Çifti Taşıyan Kadınlar!

Cinsiyet biyolojisi her zaman kalıplara uymaz!

Swyer Sendromu: XY Kromozom Çifti Taşıyan Kadınlar! Science News
XY kromozomları
2 dakika
34,717
Tüm Reklamları Kapat

Bilimin ve teknolojinin ışığında gelişen ve değişen dünyamızda her geçen gün yeni bilgiler öğreniyoruz. Bu yeni bilgilerden bazıları hemen hemen tüm insanlar tarafından benimsendi bile. Şüphesiz dillere pelesenk olmuş bu bilgilerden biri de X ve Y kromozomları olup bu kromozomların cinsiyetlerimizi belirliyor oluşudur.

Herkesin bildiği gibi XX kromozom çifti dişiliği, XY kromozom çifti de erkekliği belirlemektedir. Peki ya size XY kromozomlu kadınların da olduğunu söyleseydik?

Evet, yaşadığımız yerkürede XY kromozom çiftine sahip kadınlar nadir de olsa bulunmaktadır. Bu olay bilim literatüründe Swyer Sendromu olarak geçmektedir. Adını ise 1955’te kadınlarda kısırlığı inceleyen İngiliz endokrinolog Gerald Swyer’den almıştır. Oldukça az rastlanan bu sendromla doğan kadınlar çocukluk dönemleri boyunca tamamen dişi özellikleri göstermekte lakin ergenlik çağında cinsel erişkinliğe ulaşamamaktadırlar. Bu sendromun görüldüğü kadınların hücrelerini inceleyen genetikçiler, bu kadınların tüm hücrelerinde XY kromozom çiftinin olduğunu görmüşlerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Swyer Sendromlu Michelle'in gelişimi
Swyer Sendromlu Michelle'in gelişimi
Swyer Syndrome disease

Swyer Sendromu Nasıl Oluşur?

Bizim gibi bu soruyu merak eden Peter Goodfellow adında bir genetikçi cevabı bulmak için 1980 yılında Y kromozomu üzerinde bulunan ve cinsiyeti belirleyen bir genin peşine düştü. Onun peşine düştüğü ve bulduğu geni biz bugün SRY geni olarak biliyoruz. Swyer sendromuna sahip kadınlarda Y kromozomu olsa bile üzerindeki SRY geni (yani cinsiyeti belirleyen Y bölgesi; sex-determining region Y) mutasyona uğramıştır. Bu nedenle erkek kromozomlarına sahip bu kişiler erkeklik organları geliştirmemektedir. Goodfellow yaptığı bir başka deneyde SRY geninin gücünü bir kez daha göstermiştir. Bu deneyde XX kromozomlu dişi farelere SRY geninin ekstra bir kopyasını vermiştir. Deney sonucunda farelerin erkeklik organları geliştirdiği ve dişilerle çiftleşme girişimi gibi erkeklere özgü davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. 

SRY geni
SRY geni
Quora

Buraya kadar yazımızı şöyle bir okuduğunuzda, Swyer sendromlu insanları cinsiyet kategorisinde sınıflandırmaya çalışırken kafa karışıklığı yaşamış olabilirsiniz. Acaba bu kişiler erkek midir yoksa kadın mı? XY kromozomu taşıdıklarından dolayı her ne kadar erkek olduklarını düşünsek de aslında onları kadın olarak sınıflandırmak daha doğru olacaktır. Böyle düşünmemizi gerektiren bazı nedenler vardır. Onlardan biri, kısır olsalar da bu kadınların tamamen normal vulva ve vajinaya sahip olmalarıdır. Ayrıca idrar çıkışı da bu kısımlara doğru fizyolojik olarak tamamen düzgün şekilde bağlıdır. Bir diğer neden de, her ne olursa olsun, bu kişilerin kendilerini çocukluklarından itibaren kadın olarak hissedegelmeleridir. Kadın vücuduna doğmuş, genelde kız çocuklarının oynadığı oyunları oynayarak büyümüşlerdir.

Lafı toparlamak gerekirse, tek bir genin cinsiyetimizi belirlemesi bir hayli garip ama bir o kadar da muhteşem bir olgu! Şu an yürüyüp nefes aldığımız dünyamızda XY kromozomlu kadınlar da var ve etrafımızda normal olarak benimsediğimiz kabullenişlere karşı anormal olmanın ne kadar da kabul edilebilir ve normal olduğunu bize gösteriyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
122
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 24
 • Merak Uyandırıcı! 21
 • İnanılmaz 17
 • Muhteşem! 14
 • Bilim Budur! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 9
 • Umut Verici! 6
 • Güldürdü 2
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 2
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 05:57:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7736

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Öztürk, et al. Swyer Sendromu: XY Kromozom Çifti Taşıyan Kadınlar!. (17 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7736
Öztürk, C., Özdil, A. Ş. (2019, April 17). Swyer Sendromu: XY Kromozom Çifti Taşıyan Kadınlar!. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7736
C. Öztürk, et al. “Swyer Sendromu: XY Kromozom Çifti Taşıyan Kadınlar!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Evrim Ağacı, 17 Apr. 2019, https://evrimagaci.org/s/7736.
Öztürk, Cengizhan. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Swyer Sendromu: XY Kromozom Çifti Taşıyan Kadınlar!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Evrim Ağacı, April 17, 2019. https://evrimagaci.org/s/7736.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close