Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yeni Kanıtlar, Hastaların Kalpleri Durduktan Sonraki Ölüm Deneyimlerini Hatırladığını Gösteriyor!

Yeni Kanıtlar, Hastaların Kalpleri Durduktan Sonraki Ölüm Deneyimlerini Hatırladığını Gösteriyor! pixabay
2 dakika
15,416
Tüm Reklamları Kapat

NYU Grossman Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar; çoğunlukla ABD ve Britanya'da bulunan 25 hastaneyle iş birliği içinde yürütülen bir araştırmada, kalp krizi sonrası hayatta kalan bazı insanların görünüşte bilinçsiz oldukları sırada aslında bilinçli bir ölüm deneyimi yaşadıklarını keşfetti.

Araştırmaya göre acil müdahaleye rağmen, hastanede CPR (kalp masajı) uygulanan 567 hastanın ancak yüzde onundan daha azı taburcu edilebilecek kadar iyileşebildi. Hayatta kalan hastaların ise yüzde kırkı CPR sırasında diğer standart ölçüm teknikleriyle tespit edilemeyen düzeyde bilinç durumunu hatırladı. Ayrıca araştırmada hastaların yaklaşık yüzde kırkının beyin aktivitesinin bir saat içerisinde düz çizgiden normale döndüğü tespit edildi.

Tüm Reklamları Kapat

Beyin aktivitelerini kaydeden bir teknoloji olan EEG sinyallerinden yüksek zihinsel işlevlerle ilişkili gama, delta, teta, alfa ve beta dalgalarında ani artışlar görüldü. Hayatta kalanların ölüme yaklaşma anında artan bir farkındalık ve güçlü, berrak bir deneyim yaşadıkları rapor edildi. Bu deneyimler arasında bedenden ayrılma algısı, olayları acı veya stres olmadan gözlemleme ve değerlendirme örnekleri yer alıyor. Ölmekte olan beyindeki sinyallerin kaydedildiği başka araştırmalar da yapılmıştı.

Bu yeni çalışma ölüm deneyiminin halüsinasyon, sanrı, rüya veya CPR'ın neden olduğu bilinç durumundan farklı olduğunu gösterdi. Araştırmacıların hipotezine göre ölmekte olan beyin, engelleyici sistemlerini ortadan kaldırıyor. Disinhibisyon olarak bilinen bu süreçte erken çocukluktan ölüme kadarki bütün anıların ahlaki açıdan değerlendirilip berrak bir şekilde hatırlanarak gerçekliğin yeni bir boyutuna erişildiği düşünülüyor. Bu olgunun evrimsel açıdan ne ifade ettiği henüz bilinmese de bulgular ölüm anında yaşananlara dair sistematik bir araştırmaya kapı açıyor. Langone'de kritik bakım ve resüsitasyon araştırması direktörü olan Sam Parnia şöyle diyor:

Doktorlar uzun süredir kalbin durmasından 10 dakika sonra beynin kalıcı hasara uğradığını düşünüyordu. Ancak bizim araştırmamız CPR'a kadar beynin elektriksel iyileşme gösterdiğini ortaya çıkardı. Bu araştırma, anıların ve beyin dalgası değişikliklerinin ölüme yakın deneyimin evrensel, ortak işaretleri olabileceğini gösteren ilk çalışmadır. Bulgular aynı zamanda kalbi yeniden çalıştırmanın ve beyin hasarlarını önlemenin yeni yollarının bulunmasına da rehberlik edebilir, dahası organ nakli için önemli sonuçlar doğurabilir.

Araştırmacılar bugüne kadar yapılan çalışmaların ölüm deneyim ve farkındalığına dair iddiaları ne kanıtladığı ne de çürüttüğü yönünde bir sonuca varmıştır. Daha fazla deneysel araştırmanın gerektiğini, klinik bilincin biyobelirteçlerini daha kesin olarak tanımlayan ve kalbi durup yeniden canlandırılan insanların taşıdığı uzun vadeli psikolojik etkiler üzerine çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
48
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 18
 • Tebrikler! 11
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Korkutucu! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Umut Verici! 4
 • Muhteşem! 3
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Parnia, et al. (2023). Awareness During Resuscitation: A Multi-Center Study Of Consciousness And Awareness In Cardiac Arrest. Elsevier BV, sf: 109903. doi: 10.1016/j.resuscitation.2023.109903. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2023 11:16:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15985

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kadın Sağlığı
Psikoloji
Duygu
Tohum
Olasılık
Güve
Kan Hastalıkları
Davranış
Mitler
Antibiyotik
Gen
Hastalık Yayılımı
Stres
Avrupa
Uterus
Makine
Diş Sorunları
Ara Tür
İnfografik
Çocuklar
Hasta
Çalışma
Patojen
Dağılım
Hastalık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
O. N. Okur, et al. Yeni Kanıtlar, Hastaların Kalpleri Durduktan Sonraki Ölüm Deneyimlerini Hatırladığını Gösteriyor!. (2 Kasım 2023). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15985
Okur, O. N., Alparslan, E. (2023, November 02). Yeni Kanıtlar, Hastaların Kalpleri Durduktan Sonraki Ölüm Deneyimlerini Hatırladığını Gösteriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 06, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15985
O. N. Okur, et al. “Yeni Kanıtlar, Hastaların Kalpleri Durduktan Sonraki Ölüm Deneyimlerini Hatırladığını Gösteriyor!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 02 Nov. 2023, https://evrimagaci.org/s/15985.
Okur, Okan Nurettin. Alparslan, Eda. “Yeni Kanıtlar, Hastaların Kalpleri Durduktan Sonraki Ölüm Deneyimlerini Hatırladığını Gösteriyor!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, November 02, 2023. https://evrimagaci.org/s/15985.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close