Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Ölmekte Olan Beyinde, Bilinç Aktivitesine Benzer Aktiviteler Gözlendi!

Ölmekte Olan Beyinde, Bilinç Aktivitesine Benzer Aktiviteler Gözlendi! Live Science
2 dakika
1,951
 • Sinirbilim (Nörobiyoloji)
 • Bilim Haberciliği
Tüm Reklamları Kapat

Ölümle burun buruna gelen insanların anlattığı beyaz bir ışık görmek, ölmüş yakınlarla karşılaşmak veya bazı sesler duymak gibi deneyimler; kültürümüze ve hayal gücümüze işlenmiş anlatılardır. Bu anlatıların birçok kişi tarafından dillendirilmesi, bunları destekleyen bir temel olup olmadığı sorusunu ortaya atıyor. Ayrıca ölümden dönenlerin kalp atışları durduktan sonra bile bir tür bilinç kalıntısına sahip olduklarına dair ifadeleri de bu soruya dair merakımızı güçlendiriyor.

Proceedings of the National Academy of Science'ta yayınlanan bir çalışma, ölmekte olan bir beyinde bilinçle ilgili aktivitelerin artışına dair bir ön kanıt sunuyor. Moleküler ve Bütünleyici Fizyoloji ile Nöroloji Departmanlarından Dr. Jimo Borjigin ve ekibinin yaptığı çalışma, yaklaşık 10 yıl önce Michigan Bilinç Bilimi Merkezi'nin kurucusu Dr. George Mashour'ın iş birliğinde yapılan hayvan odaklı bir çalışmanın devamı niteliğinde.

Tüm Reklamları Kapat

Bu çalışmada kalbin durmasının ardından ölmeye başlayan insan ve hayvan beyinlerinde gama aktivasyonuna benzer işaretler kaydedildi. Mashour bu konuda şunları söylüyor:

Ölmekte olan bir beynin nasıl bu kadar canlı bir deneyim yarattığı sorusu nörobilimsel bir paradokstur. Dr. Borjigin, bu fenomenin altında yatan nörofizyolojik mekanizmalara ışık tutmaya yardımcı olacak bir çalışmayı yönetti.

Araştırma ekibi, kalp durması nedeniyle EKG cihazı ile izlenirken ölen 4 hasta tespit etti. Bu hastaların dördü de komadaydı ve tepkisizdi. Tıbbi anlamda bu hastalar için yapılabilecek bir şey kalmamıştı ve ailelerinin izniyle yaşam destekleri sonlandırıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Ventilatör desteğinin kaldırılmasının ardından, hastaların ikisinde en hızlı beyin aktivitesi olarak bilinen ve bilinçle ilişkilendirilen Gama aktivitesinde bir dalgalanma ve kalp hızında artış gözlendi.

Dahası, bu aktivite beyindeki sinir bağlantılarının "kesişim noktasında"; temporal, parietal ve oksipital loblar arasındaki kavşakta gözlendi. Beynin bu bölgesi; başka çalışmalarda rüya görmeyle, epilepsi krizlerinde görülen halüsinasyonlarla ve değişken bilinç durumlarıyla ilişkilendiriliyor.

2015'ten beri Dr. Borjigin'le iş birliği halinde olan Nöroloji Departmanından Dr. Nusha Mihaylova, bu iki hastanın daha önce bazı nöbetler geçirmiş olduğunu ancak ölümlerinden bir saat öncesinden itibaren hiçbir nöbet geçirmediklerini belirtiyor. Dört hasta içinden diğer ikisinde ise, yaşam desteğinin sonlandırılmasından sonra ne kalp atışı ne de beyin aktivitesi arttı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, örneklemin küçük boyutundan ötürü bu bulgulardan yola çıkarak küresel bir sonuca varılamayacağına dikkat çekiyor. Ayrıca hayatta kalamadıklarından dolayı bu hastaların beyin dalgaları arttığı anlarda neler yaşadığını bilemeyeceğimizi belirtiyorlar. Mihaylova bu konuda şunları söylüyor:

Bu çalışmada, beyin dalgalarında artış gözlediğimiz hastaların klasik ölümden dönme deneyimlerini yaşadığına dair bir korelasyon bulamadık. Ancak bulgularımız kesinlikle heyecan verici ve ölmekte olan insanların bilincine dair anlayışımız için bir çerçeve sağlıyor.

Kalbin durmasından sonra hayatta kalan hastaların takip edildiği daha büyük çalışmalar, Gama aktivitesindeki artışın ölüme yakın anlarda bile bilincin varlığına bir kanıt olup olmadığını gösterebilir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
31
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Umut Verici! 8
 • İnanılmaz 6
 • Korkutucu! 5
 • Tebrikler! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2023 18:18:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14580

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Sağlık Personeli
Hafıza
Çekirdek
Mars
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Zaman
Mitler
Tardigrad
Öne Çıkan
Olumsuz
Şehir Hastanesi
Hidrotermal Baca
Haber
Entomoloji
Zehirli Mantar
Canlı Cansız
Mit
Yangın
Nörobiyoloji
Koruma
Elektrik
Mutasyon
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Alparslan. Ölmekte Olan Beyinde, Bilinç Aktivitesine Benzer Aktiviteler Gözlendi!. (17 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14580
Alparslan, E. (2023, May 17). Ölmekte Olan Beyinde, Bilinç Aktivitesine Benzer Aktiviteler Gözlendi!. Evrim Ağacı. Retrieved May 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14580
E. Alparslan. “Ölmekte Olan Beyinde, Bilinç Aktivitesine Benzer Aktiviteler Gözlendi!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 17 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14580.
Alparslan, Eda. “Ölmekte Olan Beyinde, Bilinç Aktivitesine Benzer Aktiviteler Gözlendi!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 17, 2023. https://evrimagaci.org/s/14580.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close