Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yeni Çağ (New Age) Enerjisi: Yeni Çağcıların Sözünü Ettiği Bu "Enerji" Neyin Nesidir?

Yeni Çağ (New Age) Enerjisi: Yeni Çağcıların Sözünü Ettiği Bu "Enerji" Neyin Nesidir?
4 dakika
5,798
Tüm Reklamları Kapat

Bugün biraz moralim bozuk; haydi gelin komşu boyuttaki enerjiden faydalanalım.

Sözdebilime inanç alıp başını yürümüş durumda. Baktığınız herkes, zeki insanlar bile, psişik fenomenlerden meleklere, yeni çağ iyileştirme tekniklerinden, bilim tarafından anlaşılamadığı iddia edilen antik çağların gizli güçlere dayanan sağlık konulu gizemli alanlarına kadar olan birçok şeye tamamen inanmaktadır. Paranormal fenomenlerin çoğu "enerji"ye dayanmaktadır ve bunu icra eden kişiden açıklama yapması istendiğinde, bedenin enerji alanları, evrenin enerji alanları, Chi, Prana, Orgone, negatif enerji, pozitif enerji ve benzer herhangi bir konu hakkında memnuniyetle size bir konferans verecektir. Açıkçası "enerji" kelimesinin pek çok insanın bilmediği, çok sayıda anlamı vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Daha fazla insan enerjiyi gerçekten anlıyor olsaydı, sözdebilime inanç çok daha az ve faydalı olan gerçek teknoloji ve metotlara ilgi daha fazla olurdu.

Bir arkadaşım bana küçük çaplı şeyleri iyileştirme gücü olduğundan bahsetmişti ve bunu başka bir boyuttan enerji çekerek yaptığını açıklamıştı. Geçenlerde “What the Bleep Do We Know” ("Biz Ne Halt Biliyoruz Ki") filmini kiraladı, böylece alternatif boyutun ve gerçekliğin bilim tarafından reddedilemediğini açıklamak için iyice hazırlandı. Buraya kadar tamam. Arkadaşımın diğer boyut ile temasa geçtiğini kabulleneceğim; ne de olsa son M teorileri, bu şekilde on ya da on bir tane ortalıkta olduğunu farz ediyor, ve ben yine de arkadaşımın küçücük parçalara bölünebilenlerden birinin içinde olmadığını umut ediyorum. Esas olarak ilgimi çeken şey, bağlantı kuracağını söylediği ve muğlak bir şekilde tanımladığı bu enerjinin doğasıydı.

Tüm Reklamları Kapat

Ne tür bir enerji olduğunu sordum. Ve nasıl depolandığını... Isı mıydı? Dönen bir çark mıydı? Ya da patlayıcı bir bileşim miydi? Bunlar, gerçek enerjinin depolandığı yöntemlere birkaç örnektir.

Popüler bir New Age kültüründe "enerji", bir şekilde kendini aşan bir kelimeye dönüştü. "Enerji", kelime olarak yanan, süzülen, titreşen ve ustaları tarafından çekilebilecek ve gençleşmiş hissettirecek bir bulut olarak düşünüldü. Star Trek’teki buharlaşabilir bir varlık düşünün; böylece New Ager’ların ne düşündükleri hakkında bir fikriniz olabilir.

[Ç.N. “New Age” Batı kültüründe 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış, ruhsal konulara ilişkin bireysel eklektik yaklaşımları nitelendirilen, geniş bir uygulama ve inanç alanını kapsayan alternatif ruhsal hareketlerdir. “New Ager” ise New Age Enerjisi ile ilgilenen kişidir.]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Enerji aslında sadece bir kelime değildir. Enerji, bir şeyin iş yapabilme kapasitesinin ölçümüdür. Bu bağlamda, spiritüalistler (ruhçular) bedenin enerji alanlarından bahsettiklerinde, söyledikleri hiçbir şey en ufak miktarda bile anlamlı değildir. Toplumunun büyük bir çoğunluğu enerjinin bağımsız bir güç olduğunu, yanan bulutlar şeklinde etrafta süzüldüğünü, spiritüalistler tarafından herhangi bir amaç için yönetilebildiğini düşündüğünden, bu tip inanışlar toplumda yaygındır.

Örnek olarak çok iyi bilinen basit, sağlam ve bilimsel bir enerji tanımı vardır. Einstein'ın eşitliğini ele alalım, E=mc2. Her çocuk bu eşitliği bilir, ancak çok azı anlamak için 30 saniyesini harcar. Enerji, kütle ve ışık hızın karesinin çarpımına eşittir. Basitleştirelim. Kütle gram cinsinden ifade edilebilir ve hız; metre/saniye şeklinde ifade edilebilir. Sonuç olarak bir objenin enerjisi; birkaç gramı birkaç saniyede birkaç metre hareket ettirebilmek için gerekli iş miktarına eşittir. Enerji, işin ölçümüdür.

Eğer bir kaya taşırsam, düşürdüğümde masanın yüzeyini çökertecek yeterli potansiyel enerjiyi hazırlamış olurum. Power Bar (enerji yiyeceği) yediğim zaman, kan akışımın emdiği kalorisel kimyasal enerji, kaslarımı bahçemdeki 100 kiloluk toprağı temizleyebileceğim kadar şarj eder. Oysa Einstein hiçbir yerde yanıp süzülen bulutlardan ya da insan ruhu tarafından yaratılan mistik güçten bahsetmemiştir.

Spiritüalistler enerjiyi ele aldıklarında, söylediklerine körü körüne inanmayın; çünkü enerji, aşina olduğunuz bir kelimedir ve bilimseldir. Pek çok durumda, kelimenin kullanımı anlamsızdır. "Enerji" kelimesini duyduğunuzda, mistik bir gücü anlatmak için gelişigüzel kullanılmıştır. Enerjinin tanımının yapılması gereklidir. Isı mıdır? Ya da dönen bir çark?

İşte size iyi bir test. Ruhsal ya da paranormal anlamda "enerji" kelimesini duyduğunuzda, "ölçülebilir iş kapasitesi" anlamını düşünmelisiniz. Bu kullanım hala mantıklı geliyor mu? İddiaları destekleyen bilgileri gerçekten de veriliyor mu? Unutmayın: Enerjinin kendisi ölçülebilir değildir; gerçekleşen işin ya da potansiyelin ölçümüdür. Kundalini Yoga’nın savını örnek olarak ele alalım:

Tüm Reklamları Kapat

Pasif ruhsal enerjinin salımı ve yükselişi, beklemede olan kişinin elementlerin etkilerinin ötesine geçmesini sağlar ve ona bilinç kazandırır.

Eğer enerji mucizeleri gerçekleştirmek için istediği yere gidebilen bir yanan bulut olsaydı bu söz çok doğru olacaktı. Fakat enerji böyle bir şey değil. Bu durumda "ölçülebilir iş kapasitesi" tanımını kullanırsak, bu cümlede "enerji" kelimesinin kendisi dışında ölçüm veya nicelik belirtmeyen bir şekilde kullanıldığını görürüz. Elimizde "pasif ruhsal ölçülebilir iş kapasitesi"nden daha fazlası yoktur. Oldukça karışık, değil mi?

Bu iddianın işe yarar olması için, en azından enerjinin nasıl depolandığını ya da açığa çıkarıldığını açıklamalıdırlar. Yağ hücreleri tarafından depolanan kimyasal enerji midir? Ya da vücutta yayılabilen ısı mıdır? Ölçülebilir elektromanyetizma mıdır? Öyleyse çekim nerededir? Herhangi bir olayda ölçülebilir olmalıdır, aksi taktirde tanım olarak enerji denilemez.

Tıp doktorlarının ve eczacıların enerji alanları hakkında konuşmamalarının iyi bir nedeni vardır: Bu sözcük tamamen anlamsızdır! Açık fikirli olmak ve enerjiyi kapsayan iddiaları duymaya hazırlıklı olmak, ayrıca şüpheci ve bilimsel yaklaşım iyi bir politikadır. Bir dahaki sefer böyle bir iddia ile karşılaştığınızda, "ölçülebilir iş kapasitesi" tanımını hatırlayın. Böylece gerçeklerden saçmalıkları ayırmak için hazırlıklı olursunuz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
23
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 13
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Muhteşem! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Skeptoid | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/09/2023 13:22:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1846

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sivrisinek
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Çiçek
Renkler
Aşırı
Obezite
İnsan Evrimi
Venüs
Fosil
Müfredat
Kuantum Mekaniği
Dişler
Vejetaryen
Algoritma
Hastalık Kataloğu
Çocuklar İçin Bilim
Sayı
Zeka
Sars-Cov-2
Arkeoloji
Yıldızlar
Balık Çeşitliliği
İlişki
Çalışma
Aslan
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Dunning, et al. Yeni Çağ (New Age) Enerjisi: Yeni Çağcıların Sözünü Ettiği Bu "Enerji" Neyin Nesidir?. (6 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 28 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1846
Dunning, B., Doğan, F., Acar, A. B. (2014, January 06). Yeni Çağ (New Age) Enerjisi: Yeni Çağcıların Sözünü Ettiği Bu "Enerji" Neyin Nesidir?. Evrim Ağacı. Retrieved September 28, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1846
B. Dunning, et al. “Yeni Çağ (New Age) Enerjisi: Yeni Çağcıların Sözünü Ettiği Bu "Enerji" Neyin Nesidir?.” Edited by Arsel Berkat Acar. Translated by Filiz Doğan, Evrim Ağacı, 06 Jan. 2014, https://evrimagaci.org/s/1846.
Dunning, Brian. Doğan, Filiz. Acar, Arsel Berkat. “Yeni Çağ (New Age) Enerjisi: Yeni Çağcıların Sözünü Ettiği Bu "Enerji" Neyin Nesidir?.” Edited by Arsel Berkat Acar. Translated by Filiz Doğan. Evrim Ağacı, January 06, 2014. https://evrimagaci.org/s/1846.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close