Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Yeni Çağ (New Age) Enerjisi: Yeni Çağcıların Sözünü Ettiği Bu "Enerji" Neyin Nesidir?

Yeni Çağ (New Age) Enerjisi: Yeni Çağcıların Sözünü Ettiği Bu "Enerji" Neyin Nesidir?
4 dakika
4,611

Bugün biraz moralim bozuk; haydi gelin komşu boyuttaki enerjiden faydalanalım.

Sözdebilime inanç alıp başını yürümüş durumda. Baktığınız herkes, zeki insanlar bile, psişik fenomenlerden meleklere, yeni çağ iyileştirme tekniklerinden, bilim tarafından anlaşılamadığı iddia edilen antik çağların gizli güçlere dayanan sağlık konulu gizemli alanlarına kadar olan birçok şeye tamamen inanmaktadır. Paranormal fenomenlerin çoğu "enerji"ye dayanmaktadır ve bunu icra eden kişiden açıklama yapması istendiğinde, bedenin enerji alanları, evrenin enerji alanları, Chi, Prana, Orgone, negatif enerji, pozitif enerji ve benzer herhangi bir konu hakkında memnuniyetle size bir konferans verecektir. Açıkçası "enerji" kelimesinin pek çok insanın bilmediği, çok sayıda anlamı vardır.

Bu Reklamı Kapat

Daha fazla insan enerjiyi gerçekten anlıyor olsaydı, sözdebilime inanç çok daha az ve faydalı olan gerçek teknoloji ve metotlara ilgi daha fazla olurdu.

Bir arkadaşım bana küçük çaplı şeyleri iyileştirme gücü olduğundan bahsetmişti ve bunu başka bir boyuttan enerji çekerek yaptığını açıklamıştı. Geçenlerde “What the Bleep Do We Know” ("Biz Ne Halt Biliyoruz Ki") filmini kiraladı, böylece alternatif boyutun ve gerçekliğin bilim tarafından reddedilemediğini açıklamak için iyice hazırlandı. Buraya kadar tamam. Arkadaşımın diğer boyut ile temasa geçtiğini kabulleneceğim; ne de olsa son M teorileri, bu şekilde on ya da on bir tane ortalıkta olduğunu farz ediyor, ve ben yine de arkadaşımın küçücük parçalara bölünebilenlerden birinin içinde olmadığını umut ediyorum. Esas olarak ilgimi çeken şey, bağlantı kuracağını söylediği ve muğlak bir şekilde tanımladığı bu enerjinin doğasıydı.

Bu Reklamı Kapat

Ne tür bir enerji olduğunu sordum. Ve nasıl depolandığını... Isı mıydı? Dönen bir çark mıydı? Ya da patlayıcı bir bileşim miydi? Bunlar, gerçek enerjinin depolandığı yöntemlere birkaç örnektir.

Popüler bir New Age kültüründe "enerji", bir şekilde kendini aşan bir kelimeye dönüştü. "Enerji", kelime olarak yanan, süzülen, titreşen ve ustaları tarafından çekilebilecek ve gençleşmiş hissettirecek bir bulut olarak düşünüldü. Star Trek’teki buharlaşabilir bir varlık düşünün; böylece New Ager’ların ne düşündükleri hakkında bir fikriniz olabilir.

[Ç.N. “New Age” Batı kültüründe 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış, ruhsal konulara ilişkin bireysel eklektik yaklaşımları nitelendirilen, geniş bir uygulama ve inanç alanını kapsayan alternatif ruhsal hareketlerdir. “New Ager” ise New Age Enerjisi ile ilgilenen kişidir.]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Enerji aslında sadece bir kelime değildir. Enerji, bir şeyin iş yapabilme kapasitesinin ölçümüdür. Bu bağlamda, spiritüalistler (ruhçular) bedenin enerji alanlarından bahsettiklerinde, söyledikleri hiçbir şey en ufak miktarda bile anlamlı değildir. Toplumunun büyük bir çoğunluğu enerjinin bağımsız bir güç olduğunu, yanan bulutlar şeklinde etrafta süzüldüğünü, spiritüalistler tarafından herhangi bir amaç için yönetilebildiğini düşündüğünden, bu tip inanışlar toplumda yaygındır.

Örnek olarak çok iyi bilinen basit, sağlam ve bilimsel bir enerji tanımı vardır. Einstein'ın eşitliğini ele alalım, E=mc2. Her çocuk bu eşitliği bilir, ancak çok azı anlamak için 30 saniyesini harcar. Enerji, kütle ve ışık hızın karesinin çarpımına eşittir. Basitleştirelim. Kütle gram cinsinden ifade edilebilir ve hız; metre/saniye şeklinde ifade edilebilir. Sonuç olarak bir objenin enerjisi; birkaç gramı birkaç saniyede birkaç metre hareket ettirebilmek için gerekli iş miktarına eşittir. Enerji, işin ölçümüdür.

Eğer bir kaya taşırsam, düşürdüğümde masanın yüzeyini çökertecek yeterli potansiyel enerjiyi hazırlamış olurum. Power Bar (enerji yiyeceği) yediğim zaman, kan akışımın emdiği kalorisel kimyasal enerji, kaslarımı bahçemdeki 100 kiloluk toprağı temizleyebileceğim kadar şarj eder. Oysa Einstein hiçbir yerde yanıp süzülen bulutlardan ya da insan ruhu tarafından yaratılan mistik güçten bahsetmemiştir.

Spiritüalistler enerjiyi ele aldıklarında, söylediklerine körü körüne inanmayın; çünkü enerji, aşina olduğunuz bir kelimedir ve bilimseldir. Pek çok durumda, kelimenin kullanımı anlamsızdır. "Enerji" kelimesini duyduğunuzda, mistik bir gücü anlatmak için gelişigüzel kullanılmıştır. Enerjinin tanımının yapılması gereklidir. Isı mıdır? Ya da dönen bir çark?

İşte size iyi bir test. Ruhsal ya da paranormal anlamda "enerji" kelimesini duyduğunuzda, "ölçülebilir iş kapasitesi" anlamını düşünmelisiniz. Bu kullanım hala mantıklı geliyor mu? İddiaları destekleyen bilgileri gerçekten de veriliyor mu? Unutmayın: Enerjinin kendisi ölçülebilir değildir; gerçekleşen işin ya da potansiyelin ölçümüdür. Kundalini Yoga’nın savını örnek olarak ele alalım:

Bu Reklamı Kapat

Pasif ruhsal enerjinin salımı ve yükselişi, beklemede olan kişinin elementlerin etkilerinin ötesine geçmesini sağlar ve ona bilinç kazandırır.

Eğer enerji mucizeleri gerçekleştirmek için istediği yere gidebilen bir yanan bulut olsaydı bu söz çok doğru olacaktı. Fakat enerji böyle bir şey değil. Bu durumda "ölçülebilir iş kapasitesi" tanımını kullanırsak, bu cümlede "enerji" kelimesinin kendisi dışında ölçüm veya nicelik belirtmeyen bir şekilde kullanıldığını görürüz. Elimizde "pasif ruhsal ölçülebilir iş kapasitesi"nden daha fazlası yoktur. Oldukça karışık, değil mi?

Bu iddianın işe yarar olması için, en azından enerjinin nasıl depolandığını ya da açığa çıkarıldığını açıklamalıdırlar. Yağ hücreleri tarafından depolanan kimyasal enerji midir? Ya da vücutta yayılabilen ısı mıdır? Ölçülebilir elektromanyetizma mıdır? Öyleyse çekim nerededir? Herhangi bir olayda ölçülebilir olmalıdır, aksi taktirde tanım olarak enerji denilemez.

Tıp doktorlarının ve eczacıların enerji alanları hakkında konuşmamalarının iyi bir nedeni vardır: Bu sözcük tamamen anlamsızdır! Açık fikirli olmak ve enerjiyi kapsayan iddiaları duymaya hazırlıklı olmak, ayrıca şüpheci ve bilimsel yaklaşım iyi bir politikadır. Bir dahaki sefer böyle bir iddia ile karşılaştığınızda, "ölçülebilir iş kapasitesi" tanımını hatırlayın. Böylece gerçeklerden saçmalıkları ayırmak için hazırlıklı olursunuz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Üzücü! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Skeptoid | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/05/2022 06:49:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1846

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Karanlık
Primat
Kanıt
Astrofotoğrafçılık
Etoloji
Evrimsel
Eşey
Hastalıkların Tedavisi
Primatlar
Güneş Sistemi
Astronomi
Metabolizma
Kilometre
Uyku
Covıd-19
Element
Kimyasal Evrim
Toplumsal Cinsiyet
Nörobilim
Zihin
Retrovirüs
Homo Sapiens
Konuşma
Uzun
İnsan
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et