Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki “Morning Glory” adındaki gayzer havuzuna ait bu fotoğraf belki de çoğunuzu kendine hayran bırakmıştır. Ama maalesef ki bu manzara sanıldığı gibi bir “doğa” harikası değil! İnsanların neden olduğu tahribatın bir ürünü...

"Morning Glory" (Sabahın Görkemi) ve Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki daha nice termal havuz 1950’li yıllara kadar duru mavi bir renge sahiplerdi. Ancak 1950’li yıllardan itibaren turist akınına uğrayan gayzerlerin doğal billur mavi rengi yıllar içerisinde parlak sarı-yeşil bir renge dönüştü. Bunun sebebi ise "dileklerinin gerçekleşmesi için" havuza metal para atan turistler!


Peki bu nasıl gerçekleşti? Hemen söyleyelim. Normalde gayzerlerin doğal sıcaklığı, suyun billurluğunu bozabilecek atıklar üreten canlıların yaşamasına izin vermemekteydi. Ancak metal paraların, çöplerin ve ağaçlardan dökülmüş molozların gayzer kanallarını zaman içerisinde tıkaması, suyun dolaşımının yavaşlamasına neden oldu. Bu da, suyun sıcaklığının giderek düşmesiyle sonuçlandı. Bu yeni sıcaklık, söz konusu sıcaklık aralığında yaşayabilen fotosentetik mikroorganizmaların (özellikle bakterilerin) su içerisinde rahatlıkla üreyebilmesini mümkün kıldı. İşte, değişen sıcaklık derecelerinde yaşayabilen bu bakteriler ve ışığın farklı derinliklerde su ile olan etkileşimi, Morning Glory'e ve Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki diğer termal havuzlara bu yeşilli sarılı görüntüyü veriyor. 

Ana görselimizde, Morning Glory’nin 1966’da çekilmiş ve henüz fazlaca kirlenmemiş halinin de bir fotoğrafını görüyorsunuz. Kirlilikten önceki hali mi daha "güzel" yoksa sonrası mı? Bizim güzellik algımız, doğayı değiştirmemiz için geçerli ve yeterli bir neden mi?

Karar sizin.

Ya da, sizin mi?

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Sleigh. Yellowstone Hot Spring Turning Green Because Of Tourists Throwing In "Good Luck" Coins. (2015, Temmuz 04). Alındığı Tarih: 22 Aralık 2018. Alındığı Yer: Mirror

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/10/2019 17:24:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3763

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir ulus özgürlüğünü bir günde yitirip, bir asır özlemeyebilir.”
Baron de Montesquieu
Geri Bildirim Gönder