Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yavru Köpek Bakışları, İnsanlar İçin Evrimleşmemiş Olabilir!

Yavru Köpek Bakışları, İnsanlar İçin Evrimleşmemiş Olabilir! LiveScience
2 dakika
383
Tüm Reklamları Kapat

Bir köpek size büyük ve üzgün gözlerle yavru köpek bakışı attığında bu sevimli bakışın sadece kalbinizi eritmek ve biraz ödül kazanmak için kullanıldığını düşünürsünüz. Yeni bir araştırma, köpeksi diğer türlerin de de sizin köpeğiniz kadar kalbinizi eriten bakışlar atabildiğini gösteriyor.

The Anatomical Record dergisinde yayınlanan bir araştırma, yavru köpek bakışlarının evcilleştirme ürünü olduğu inancına meydan okuyarak köpeklerin insanlarla olan uzun geçmişleri nedeniyle son derece etkileyici bir yüzleri olduğunu öne süren eski bir çalışmaya meydan okuyor.[1]

2019 yılında yapılan bir çalışma, evcil köpeklerin gözlerinin etrafında kurtlara kıyasla daha fazla kasa sahip olduğunu, bu sayede daha geniş bir yelpazede yüz ifadesi yapabildiklerini ortaya koydu. Araştırmacılar, bu kasların köpeklerin insanlarla daha yakın yaşamaya başlamasıyla evrimleşmiş olabileceğini düşünüyordu.[2] Bu durum, bizim yüz ifadelerimizi taklit etmelerini sağlayarak onlara bakmamızı teşvik etmiş olabilir. Yeni makalenin ilk yazarı Midwestern Üniversitesi'nde anatomist olan Heather Smith, şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Merak ediyorduk, bu doğru mu? Yoksa bu kaslar diğer sosyal köpek türlerinde de var mı?

Smith'in ekibi bunu öğrenmek için bir hayvanat bahçesi tarafından bağışlanan ölü bir Afrika yaban köpeği (Lycaon pictus) örneği üzerinde detaylı bir diseksiyon gerçekleştirdi. Yapılan araştırma, Afrika yaban köpeklerinin de evcil köpekler gibi "yavru köpek bakışı" kaslarına sahip olduğunu ve bu kasların evcil köpeklerdeki kadar gelişmiş olduğunu gösterdi. Smith şöyle anlatıyor:

Bu da yavru köpek bakışının bizim için evrimleştiği ve sadece evcil köpeklerde bulunduğu fikrini çürütüyor.

Araştırmacılar, bu göz kaslarının Afrika yaban köpeklerinin açık savanda avlanırken koordinasyon sağlamak ve iletişim kurmak için evrimleştiğine inanıyor. Kurtlar ve evcil kuzenleri gibi, Afrika yaban köpekleri de beş ila dokuz kişilik gruplar halinde yaşayan sosyal hayvanlardır. Çok şey anlatan yüzleri, çimenli düzlemlerde sessiz görsel sinyaller vermelerini sağlar. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi'nde karşılaştırmalı morfolog olan ve yeni araştırmada yer almayan Adam Hartstone-Rose şöyle anlatıyor:

Bu çalışma sadece yaban köpeklerinin çok sosyal olduğunu değil, aynı zamanda bu sosyal ipuçlarının çoğunun muhtemelen görsel sinyallerle bağlantılı olduğunu doğruluyor.

Sıkı örülmüş sosyal gruplar halinde yaşamalarına rağmen, görsel iletişimi daha az kullandıkları için kurtların yüz kasları evcil ve Afrika yaban köpeklerininki kadar güçlü olacak şekilde evrimleşmemiş olabilir. Kurtlar, kayaların ve ağaçların onları ve avlarını sakladığı ormanlar ve dağlar gibi ortamlarda avlandıkları için görsel ipuçları yerine daha karmaşık sesler veya koku sinyalleri kullanarak koordine olacak şekilde evrimleşmiş olabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, sonraki çalışmalarda tilkiler, Asya yaban köpekleri (Cuon alpinus) gibi diğer vahşi köpek türlerinin yüz anatomisini inceleyerek yavru köpek bakışına neden olan göz kaslarının ne kadar gelişmiş olduğunu görmeyi umuyor. Bu onlara bu türlerin nasıl iletişim kurdukları ve avlandıkları konusunda daha iyi fikir verecek ve bu özelliğin diğer türlerde var olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olacak.

Hartstone-Rose, bu çalışmanın evrimsel baskıların benzer türlerde farklı özellikleri nasıl ortaya çıkaracağının (veya çıkarmayacağının) altını çiziyor:

Mesele bu kasların gerçekten var olup olmaması değil. Bu, tüm memeli türlerinin bu temel yapı taşlarına nasıl sahip olduğuna dair gerçekten zarif bir örnek.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 3
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 13:22:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17715

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Küresel Salgın
Yas
Argüman
Test
Küçük
Örümcek
Kadın Doğum
Böcek Bilimi
Bakteriler
Nüfus
Karbonhidrat
Bitki
Komplo
Travma
Tıp
Zehir
Sars Mers
Astrofizik
Organizma
Moleküler Biyoloji
Okyanus
Dilbilim
Viral
Büyük Patlama
Filogenetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Yavru Köpek Bakışları, İnsanlar İçin Evrimleşmemiş Olabilir!. (25 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17715
Derin, U. (2024, May 25). Yavru Köpek Bakışları, İnsanlar İçin Evrimleşmemiş Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17715
U. Derin. “Yavru Köpek Bakışları, İnsanlar İçin Evrimleşmemiş Olabilir!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 25 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17715.
Derin, Ufuk. “Yavru Köpek Bakışları, İnsanlar İçin Evrimleşmemiş Olabilir!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 25, 2024. https://evrimagaci.org/s/17715.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close