Yaşlı İnsanların Kulakları Neden Büyüktür?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Başlıklı Kız’ın, büyükannesi kılığındaki Kurt’a “Büyükanne, senin kulakların neden bu kadar büyük?” sorusunu sorduğu gibi, yaşlı insanların kulaklarının gençlerinkine kıyasla daha büyük olduğunu fark ettiyseniz belki de aynı soruyu siz de kendi kendinize sormuşsunuzdur. Elbette ki yanıt, masaldaki gibi olmayacaktır. Bu soruya vereceğiniz en muhtemel cevap, tıpkı tırnaklarımızın uzaması ya da bir bebeğin büyümesi gibi yaşlandıkça kulaklarımızın “büyüdüğü” şeklinde olacaktır. Aslında, yaşlandıkça kulaklarımız ya da burunlarımız, yukarıda anlatıldığı gibi, büyümüyorlar. Sadece, birtakım nedenlerden ötürü, onların büyüdükleri şeklinde yanlış bir düşünceye kapılıyoruz! Nasıl mı?

Bedenimizde üç çeşit kıkırdak bulunur: Saydam, elastik ve fibrokartilaj. Kulaklarımızda bulunan kıkırdak türü elastik türden ve adından da anlaşılacağı gibi kolajen ve elastin adlı esnek dokulardan oluşuyor. Yaşımız ilerledikçe bu elastik yapılar esnekliklerini kaybederek yerçekiminin üzerimizdeki etkisi de eklenince zamanla sarkıyorlar. Yani ortada, bir bebeğin büyümesi gibi bir büyüme değil, dokulardaki esneklik kaybından doğan ve yerçekiminin etkisiyle sarkan bir “uzama” var. Bu da, sanki kulakların ya da bu yapıdaki organların zamanla büyüdükleri şeklinde yanlış bir kanıya sebep oluyor. Ayrıca, yanaklar ve dudaklar gibi bölgelerin zamanla hacim kaybederek küçülmesi de onların yanında kulakların ve burnun daha büyük gözükmesine neden olan diğer bir etmen.

Fotoğraflarda Kendimizi Neden Güzel Bulmayız?

Bereler Niçin Oluşur, Nasıl İyileşir?

Yazar

Ayşegül Şenyiğit

Ayşegül Şenyiğit

Yazar

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder