Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Yapay Zeka ve Yaratıcılık: OpenAI Tarafından Geliştirilen Yapay Zeka DALL-E Nedir ve Neden Önemlidir?

Yapay Zeka ve Yaratıcılık: OpenAI Tarafından Geliştirilen Yapay Zeka DALL-E Nedir ve Neden Önemlidir? OpenAI
6 dakika
2,415
 • Yapay Zeka
 • Teknoloji Haberciliği
Evrim Ağacı Akademi: Yapay Zeka & Sanat Yazı Dizisi

Bu yazı, Yapay Zeka & Sanat yazı dizisinin 2. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Transcendence (Evrim) Filmi Işığında Yapay Zekanın Bilimsel Analizi" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

2021'in ilk günlerinde, başarısıyla ses getirmiş yapay zeka GPT-3'ün arkasındaki araştırma kuruluşu olan OpenAI, DALL-E adlı yeni bir yapay zeka geliştirdiğini açıkladı. GPT-3'den daha az ses getirse de, DALL-E'nin, yapay zekanın geleceği için daha da derin etkileri var. İspanyol sürrealist sanatçı Salvador Dalí ve Pixar'ın bilimkurgu robotu WALL-E'nin adının birleşimini taşıyan DALL-E, bir sanatçı kadar yaratıcı ve bir robot kadar güçlü.

Kısaca DALL-E, metin başlıklarını girdi olarak alır ve çıktı olarak orijinal görüntüler üretir.[1] Örneğin, "beşgen yeşil bir saat", "ateşten yapılmış bir küre" veya "bir binanın yan tarafındaki mavi balkabağı duvar resmi" gibi çeşitli ifadeler verildiğinde, DALL-E, şaşırtıcı derecede doğru olan görsel yorumlamalar yapabilir. Bunlarla kendiniz de oynayabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

OpenAI'ın derin öğrenme modeli DALL-E, bir binanın yan tarafındaki mavi balkabağı duvar resmi oluşturması istendiğinde bu orijinal tasvirleri üretmiştir.
OpenAI'ın derin öğrenme modeli DALL-E, bir binanın yan tarafındaki mavi balkabağı duvar resmi oluşturması istendiğinde bu orijinal tasvirleri üretmiştir.
OpenAI

DALL-E Neden Önemlidir?

Her şeyden önce bu atılım, yapay zekanın geleceğini tanımlayacak gibi görünen ve "çok yönlü yapay zeka" olarak bilinen yeni bir yapay zeka paradigmasının doğuşunu öngörüyor. Çok yönlü yapay zeka sistemleri, birden çok bilgi modeli arasında yorumlama, sentezleme ve dönüştürme yapabilir. DALL-E ise, dil ve görüntü işleme yeteneğine sahiptir. DALL-E, çok yönlü yapay zekanın ilk örneği değildir; ancak, bugüne kadarki en etkileyici olanıdır. OpenAI kurucu ortağı Ilya Sutskever bunu şöyle özetliyor:[2]

Dünya, sadece bir metinden ibaret değildir. İnsanlar sadece konuşmazlar, görürler de. Pek çok önemli bağlam, görmekten gelir.

Bugün var olan çoğu yapay zeka sistemi yalnızca 1 tür veri ile ilgilenir. NLP modelleri (örn. GPT-3) yalnızca metni işler; bilgisayarla görme modelleri (örn. yüz tanıma sistemleri) yalnızca görüntüleri işler. Bu yapay zeka modelleri, tüm bunları fazla bir çaba harcamadan başaran, insan zekasına göre çok daha az zenginlikteki bir zekayı ifade etmektedir. İnsanlarsa sürekli olarak 1 değil, 5 duyudan bilgi alır ve birleştirir. Etrafımızdaki dünyayı görme, duyma, dokunma, koku ve tat alma kombinasyonuyla anlıyoruz. Bilgileri dünyaya çeşitli yollarla geri iletiyoruz: konuşma, metin, vücut dili, yüz ifadesi, müzik. Doğal dil anlayışını, başka bir deyişle, hem "okuyabilen" hem de "görebilen" görsel temsiller üretme becerisiyle birleştiren DALL-E, çok yönlü yapay zekanın potansiyelinin güçlü bir göstergesidir.

Bu Reklamı Kapat

Bu, sadece başlangıç. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda, ses, video, konuşma, görüntüler, yazılı metinler, dokunsal geribildirim ("haptics") ve ötesinde sorunsuz bir şekilde etkileşime girebilen yapay zeka sistemleri oluşturulacaktır. Yapay zeka, gitgide daha sofistike yollarla birden fazla bilgi yöntemini birleştirmeyi öğrendikçe, dünyayı anlama ve yeni içgörüler üretme yeteneği, birleşimsel olarak patlayacaktır.

DALL-E, daha da temel bir nedenle önemlidir: Yapay zekanın yaratıcılık yeteneğine sahip olduğunu inkar etmek, gittikçe zorlaşmaktadır. DALL-E, ne Dünya'da ne de herhangi birinin hayal gücünde var olmayan görüntüler oluşturabilir. Bu tasvirler, internetteki mevcut görüntülerin basit manipülasyonları değil; zaman zaman akıllılığı ve özgünlükleriyle nefes kesen yeni yorumlardır. Bu tasvirler, DALL-E'nin insan yaratıcılarının pek çok durumda beklemediği ve tahmin edemeyeceği görüntülerdir. DALL-E'nin nefis, yaratıcı "şirin bir kase ramen emojisi" veya "avokadodan yapılmış bir penguen" çizimlerini bir düşünün.

DALL-E'den "şirin bir kase ramen emojisi" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
DALL-E'den "şirin bir kase ramen emojisi" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
OpenAI
DALL-E'den "avokadodan yapılmış bir penguen" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
DALL-E'den "avokadodan yapılmış bir penguen" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
OpenAI

Bu görüntüler bir insan tarafından yaratılmış olsaydı, bir an bile düşünmeden onları yaratıcı bir sürecin ürünü olarak tanımlardık. Bunları, DALL-E yaptığında, yaratıcılığın eseri olduğunu inkar edebileceğimize emin miyiz? Bu yaratıcılık kapasitesi, DALL-E'ye ürün tasarımı, moda ve mimari gibi alanlarda anında gerçek dünya ilgisi sağlar. Çok geçmeden, insan tasarımcıların DALL-E gibi bir yapay zekayı bir fikir ortağı ve ilham kaynağı olarak kullanması yaygınlaşacaktır. Örnek vermek gerekirse, "halka şekilli tatlı çörek tarzında bir koltuk" tasarlamanız istendiğinde, DALL-E, çeşitli yaratıcı seçenekler üretir. Elbette ki, bazıları diğerlerinden daha iyi tasarlanmış ve daha iyi görünebilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

DALL-E'den "halka şekilli tatlı çörek tarzında bir koltuk" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
DALL-E'den "halka şekilli tatlı çörek tarzında bir koltuk" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
OpenAI

Yapay zeka algoritmaları, eğitimlerinde kullanılan veri kümelerindeki hatalar nedeniyle görüntü oluşturma konusunda zayıflama eğilimindedir. Bununla birlikte DALL-E, sadece pratik nesnelerin değil, aynı zamanda soyut kavramların da mantıklı görsel yorumlamalarını yapabilir. Örneğin, gün doğumunda bir tarladaki bir kapibarayı anlatan bir metinde, DALL-E şaşırtıcı bir şekilde, metinde özel olarak belirtilmemiş olmasına rağmen, yaptığı tasvirdeki nesnenin gölgesinin düşmesini sağlayarak veya köpeğini gezdiren, balerin eteği giymiş, havuç şeklinde bir bebek turp metni verildiğinde oluşturduğu tasvirdeki nesnelere duygu durumu bildiren yüz ifadeleri ekleyerek mantıksal akıl yürütme göstermiştir.

DALL-E'den "balerin eteği giymiş, havuç şeklinde bir bebek turp" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
DALL-E'den "balerin eteği giymiş, havuç şeklinde bir bebek turp" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
OpenAI

Hatta bir müzik aleti olan arpın, kemerli kısmını salyangoz kabuğunun eğrisiyle ilişkilendirerek arp dokulu bir salyangoz oluşturmak ve her iki unsuru da tek bir kavramda yaratıcı bir şekilde birleştirmek gibi soyut olan hayali kavramları hayata geçirmede de iyi bir muhakeme göstermiştir.

DALL-E'den "arptan yapılmış salyangoz" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
DALL-E'den "arptan yapılmış salyangoz" oluşturması istendiğinde verilen çıktı.
OpenAI

Bir mobilya tasarımcısının, DALL-E ile denemeler yaptığını, modelin ürünlerini incelediğini, metin isteminde yinelediğini ve ardından yapay zekanın tasarımlarını kendi koltuk kreasyonları için bir başlangıç ​​noktası olarak kullandığını hayal etmek kolaydır. Benzer bir yaratıcı süreç, arabalardan aydınlatma armatürlerine, mücevherlerden evlere kadar birçok ürün için işe yarayabilir.

Yine de, DALL-E, mükemmel olmaktan henüz uzak. Oluşturduğu görüntüler, beslendiği metnin her zaman doğru temsilleri değildir: örneğin, genellikle renkleri, miktarları veya uzamsal ilişkileri yanlış alıyor. OpenAI'ın halka açık hale getirdiği DALL-E'nin çalışmalarının örnekleri, OpenAI ekibi tarafından elle seçilmemiştir, ilk olarak CLIP adı verilen başka bir görüntü işleme algoritması tarafından her başlık için 512 tanesinden yalnızca ilk 32 DALL-E tasviri derecelendirilmiş ve seçilmiştir.[3] Başka bir deyişle DALL-E, daha az etkileyici olan birçok avokado pengueni ve halka koltuk tasviri de oluşturmuştur. Buna rağmen, DALL-E'nin üretkenlik yetenekleri şaşırtıcı boyutta ve teknolojisi de hızla gelişmeye devam edecek.

Yapay zekadaki herhangi bir büyük gelişmede olduğu gibi, DALL-E kaçınılmaz olarak asırlık bir soruyu akla getiriyor: Makineler, insan seviyesinde gerçek zekaya mı yaklaşıyor? Bir yandan, DALL-E duyurusu, süper zekanın gelişiyle ilgili pek çok abartıya ilham verdi. Öte yandan, önde gelen derin öğrenme eleştirmeni Gary Marcus gibi şüpheciler, DALL-E'nin yapay zekadaki son teknolojiyi gerçekte ilerletmediğini savunuyor.

Bu Reklamı Kapat

Marcus'un bakış açısı ciddiye alınmaya değer. DALL-E ve GPT-3 modellerinin arkasındaki son teknoloji trafo (transformatör) mimarisi dahil olmak üzere derin öğrenme, kavramsal bir zeka modeli olarak ciddi sınırlamalara sahip.[4]

Yine de bir bakıma bu tartışma, asıl noktayı kaçırıyor: OpenAI'ın yeni modeli "yapay genel zeka"ya doğru gerçek bir adımı temsil etse de etmese de, derin öğrenme insan bilişi kadar sağlam makine zekası için uygun bir yol olsun ya da olmasın, gerçek şu ki, DALL-E olağanüstü yeni yeteneklere sahip yeni bir araçtır. OpenAI'ın yeni yapay zeka modelleri, bilgisayar gücünde kesinti olmadan, doğrudan gerçek dünya değerine sahip olan görünürde basit görevleri yerine getirirken, genel zekanın tanınabilir unsurlarını sergileyebilen yeni makine öğrenimi sistemleri icat etmeye yönelik sektördeki en son çabaları temsil etmektedir.[5]

DALL-E ve halefleri, insan ve makine arasındaki yaratıcı ilişkide yeni olasılıkların kilidini açacaktır ve bu atılım sürecinde, muazzam bir ekonomik değer yaratacak ve yenilikçi girişimler, yeni ürünler dalgasının temelini oluşturacaktır.

Bu noktadan itibaren işler, sadece daha da şaşırtıcı olacak.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Korkutucu! 4
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Forbes | Arşiv Bağlantısı
Evrim Ağacı Akademi: Yapay Zeka & Sanat Yazı Dizisi

Bu yazı, Yapay Zeka & Sanat yazı dizisinin 2. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Transcendence (Evrim) Filmi Işığında Yapay Zekanın Bilimsel Analizi" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2022 03:17:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10005

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gıda
Balıkçılık
Göz
Elementler
Şehir
Hasta
Ekoloji
Hayvanlar Alemi
Kütle
Evren
Kurbağa
Kimyasal Evrim
Maske Takmak
Işık Hızı
Kök Hücre
Toplum
Yağ
Tespit
Hamile
Fizik
Bitkiler
Uzun
Entomoloji
Aile
Diş Hastalıkları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et