Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Wikipedia'nın Kurucusu Jimmy Wales'ın Sahtebilimcilere Çarpıcı Cevabı...

Wikipedia Gibi Siteler Sahtebilimcilere Fikirlerini Paylaşabilecekleri Bir Platform Sağlamalı mı?

Wikipedia'nın Kurucusu Jimmy Wales'ın Sahtebilimcilere Çarpıcı Cevabı...
2 dakika
5,235
Tüm Reklamları Kapat

2014 Mart ayı içerisinde "Kapsamlı Enerji Psikolojisi Birliği" isimli sahtebilim oluşumu, Wikipedia'nın "Enerji Tıbbı", "akupunktur", "Enerji psikolojisi" gibi alanlardaki makalelerinin taraflı, gerçeği yansıtmayan (!), "güncel araştırmaları içermeyen" yapıda olmasından ötürü bir Change.org imza kampanyası başlattı.

Kampanya açıklaması, Wikipedia kurucusu Jimmy Wales'ın bu konuda bir şeyler yapması gerektiği ileri sürülüyor ve bu "çalışma sahalarına" gerekli yerin ayrılması gerektiği, sahtebilimcilere özgü o içi boş ama anlamlıymış gibi serpiştirilmiş kelimelerle açıklanıyor. Metin içerisinde, şüphecilerle alay edilmeye çalışılarak, Wikipedia'nın bu şüphecilerin "sahtekarlıkları" (!) nedeniyle, bu birliğin de savunduğu saçmalıkların sansüre uğradığı iddia ediliyor. Hatta daha da ileri gidilerek, zaten bilime en ufak katkısı ol(a)mayan bu sahtebilimcilerin, Wikipedia'nın geri adım atmaması durumunda bağışta bulunmayacakları söyleniyor, bir nevi tehdit savuruluyor. Kampanyaya 7000'den fazla insan imza attı ve sonunda Jimmy Wales'ın dikkatini çekmeyi başardılar.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak giderek bilimsel içerik konusunda zenginleşen ve güvenilir hale gelen Wikipedia'nın (Wikipedia'nın güvenilirliğini tartışan ve analiz eden makaleler bulunmaktadır; sonuçlar oldukça ilgi çekici ve genel olarak olumludur) kurucusu Wales, modern bilim insanlarına ve emeklerine yakışır bir cevapla, bu sahtekarları muhtemelen sonsuza kadar susturamayacak olsa da, iyi bir ders verdi. Change.org kuralları gereği, imza kampanyasının hedef aldığı kişi bir cevap verecek olursa, bu cevap kampanya altında yayınlanabiliyor.

Bu sözde "birliğin" sahtebilimin "gerçeklerini" yayınlaması talebine Wales'ın verdiği cevap şu şekilde:

Tüm Reklamları Kapat

Hayır, dalga mı geçiyorsunuz? Bu imza kampanyasına imza atan her bir bireyin geri çekilip kendi sınırlarını kontrol etmesi ve dürüst, kanıta dayalı, gerçekçi olmanın ne demek olduğunu tekrardan düşünmesi gerekiyor.

Wikipedia'nın bu konudaki politikaları son derece hedef odaklıdır ve doğrudur. Eğer ki saygıdeğer bilimsel makale dergilerinde çalışmalarınızı yayınlatabilirseniz, yani eğer ki tekrar edilebilir bilimsel deneyler üretebilirseniz, Wikipedia bunları düzgün bir şekilde yayınlayacaktır.

Yapmayacağımız şey ise, çılgın şarlatanların 'gerçek bilimsel açıklamaların' dengiymiş gibi davranmaktadır. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Onların dengi değilsiniz.

Wikipedia'yı ve kurucusu Jimmy Wales'ı bu net, sarsılmaz ve isabetli duruşu için yürekten tebrik ediyoruz ve Wikipedia'yı aralıklarla olduğu gibi gelecek dönemde de maddi ve manevi olarak desteklemeye devam edeceğimizi belirtiyoruz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
21
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 23
 • Umut Verici! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 09:27:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2076

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Oksijen
Tutarlılık
Astrobiyoloji
Factchecking
Tümör
Uluslararası Uzay İstasyonu
Davranış
İnternet
Makina Mühendisliği
Primatlar
Etoloji
Yıl
Hasta
Periyodik Cetvel
Çocuklar
Çeviri
Biyoteknoloji
Endokrin Sistemi
Obstetrik
Stres
Hücreler
Çevre
Komplo
Dünya Dışı Yaşam
Kütleçekimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Wikipedia'nın Kurucusu Jimmy Wales'ın Sahtebilimcilere Çarpıcı Cevabı.... (25 Mart 2014). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2076
Ağacı, E. (2014, March 25). Wikipedia'nın Kurucusu Jimmy Wales'ın Sahtebilimcilere Çarpıcı Cevabı.... Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/2076
E. Ağacı. “Wikipedia'nın Kurucusu Jimmy Wales'ın Sahtebilimcilere Çarpıcı Cevabı....” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 25 Mar. 2014, https://evrimagaci.org/s/2076.
Ağacı, Evrim. “Wikipedia'nın Kurucusu Jimmy Wales'ın Sahtebilimcilere Çarpıcı Cevabı....” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, March 25, 2014. https://evrimagaci.org/s/2076.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close