Vücuda Göre En Büyük Yumurta!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kiwi kuşları, Yeni Zelanda'da bulunan, uçma yetileri körelmiş olan kuşlardır. Ortalama olarak bir tavukla aynı büyüklüktedirler; ancak Dünya üzerinde, vücuduna göre en büyük yumurtayı bırakan hayvanlar da kiwilerdir. Bir kiwi yumurtası, dişinin boyutunun %20'si kadar olabilir. Bunu insanla kıyaslayacak olursak, 60 kilogramlık bir dişinin 12 kilogramlık bir bebek doğurması gibidir (normalde 3 kilogram kadar doğar)!

Bu büyük yumurtanın en temel dezavantajı acı iken, acıyı sıradan kılacak büyük bir avantajı var: yumurta sarısı. Normalde diğer kuşların yumurtalarının içinde %35 civarında yumurta sarısı, yani yeni doğacak yavrunun besini vardır. Kiwilerde ise bu oran %65'tir. Bu o kadar yüksek bir miktardır ki, yavrular doğduktan sonra 1 hafta boyunca halen bu besinle hayatta kalabilir ve büyüyebilirler. Bu da ebeveynlerin işini çok kolaylaştırmakta, önemli bir evrimsel avantaj sağlamaktadır. Hele ki besin bulmanın zor olduğu şartlar düşünülürse...

Kiwiler, evrimsel süreç içerisinde körelen kanatları sebebiyle uçma yeteneklerini yitirmiş hayvanlardır ve Apteryx cinsi olarak bilinirler. Cinse ait 5 tür tanımlanmıştır. Evrimsel süreç içerisinde, tıpkı diğer "uçamayan kuş" türleri gibi (devekuşları, emular, rhealar, kasovariler gibi), kara yaşantısına yeniden adapte olmuşlardır. Kanatlarında bulunan ve uçmaya yarayan karina kemikleri körelerek yok olmuştur ve bu sebeple, halen kalıntıları bulunan uçuş kaslarının bağlanabilecekleri bir yüzey kalmamıştır. Kanatları da neredeyse tamamen yok olmuştur ve kimi zaman görmek bile çok zordur. Ancak körelmiş kanatlar üzerindeki kıl benzeri, iki dallı tüy yapıları halen ayırt edilebilmektedir. 

Uçamayan kuşların evrimleşme nedeninin, özellikle ada kıtalarda ve izole adalarda uçuşun avantaj yerine dezavantaj sağlıyor oluşu olduğu düşünülmektedir. İlk evrimleşme zamanlarının ise Orta Eosen Dönemi'nde, "ön-devekuşu" olarak bilinen ve devekuşlarının ilk atalarından olan Palaeotis'in yaşadığı dönemde olduğu düşünülmektedir. Bu kuşlar hakkındaki evrimsel analiz araştırmaları sürmektedir.

Kaynak: Kiwis For Kiwi

Bilimde Bugün: 14 Mart

Çok Parmaklılık (Polidaktili)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim