Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kiwi kuşları, Yeni Zelanda'da bulunan, uçma yetileri körelmiş olan kuşlardır. Ortalama olarak bir tavukla aynı büyüklüktedirler; ancak Dünya üzerinde, vücuduna göre en büyük yumurtayı bırakan hayvanlar da kiwilerdir. Bir kiwi yumurtası, dişinin boyutunun %20'si kadar olabilir. Bunu insanla kıyaslayacak olursak, 60 kilogramlık bir dişinin 12 kilogramlık bir bebek doğurması gibidir (normalde 3 kilogram kadar doğar)!

Bu büyük yumurtanın en temel dezavantajı acı iken, acıyı sıradan kılacak büyük bir avantajı var: yumurta sarısı. Normalde diğer kuşların yumurtalarının içinde %35 civarında yumurta sarısı, yani yeni doğacak yavrunun besini vardır. Kiwilerde ise bu oran %65'tir. Bu o kadar yüksek bir miktardır ki, yavrular doğduktan sonra 1 hafta boyunca halen bu besinle hayatta kalabilir ve büyüyebilirler. Bu da ebeveynlerin işini çok kolaylaştırmakta, önemli bir evrimsel avantaj sağlamaktadır. Hele ki besin bulmanın zor olduğu şartlar düşünülürse...

Kiwiler, evrimsel süreç içerisinde körelen kanatları sebebiyle uçma yeteneklerini yitirmiş hayvanlardır ve Apteryx cinsi olarak bilinirler. Cinse ait 5 tür tanımlanmıştır. Evrimsel süreç içerisinde, tıpkı diğer "uçamayan kuş" türleri gibi (devekuşları, emular, rhealar, kasovariler gibi), kara yaşantısına yeniden adapte olmuşlardır. Kanatlarında bulunan ve uçmaya yarayan karina kemikleri körelerek yok olmuştur ve bu sebeple, halen kalıntıları bulunan uçuş kaslarının bağlanabilecekleri bir yüzey kalmamıştır. Kanatları da neredeyse tamamen yok olmuştur ve kimi zaman görmek bile çok zordur. Ancak körelmiş kanatlar üzerindeki kıl benzeri, iki dallı tüy yapıları halen ayırt edilebilmektedir. 

Uçamayan kuşların evrimleşme nedeninin, özellikle ada kıtalarda ve izole adalarda uçuşun avantaj yerine dezavantaj sağlıyor oluşu olduğu düşünülmektedir. İlk evrimleşme zamanlarının ise Orta Eosen Dönemi'nde, "ön-devekuşu" olarak bilinen ve devekuşlarının ilk atalarından olan Palaeotis'in yaşadığı dönemde olduğu düşünülmektedir. Bu kuşlar hakkındaki evrimsel analiz araştırmaları sürmektedir.

Kaynak: Kiwis For Kiwi

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 19:27:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1069

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sanat bendir; bilim biz...”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder