Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Uzaylı Karşılaşmalarına Dair 10 İddia ve Hikayelerin Aslı

Uzaylı Karşılaşmalarına Dair 10 İddia ve Hikayelerin Aslı Pixabay
8 dakika
32,023
 • Şüphecilik (Skeptisizm)
 • Ufoloji

Fenomenleri uzun bir süredir inceleyen birisi olarak, UFO'ların varlığına dair şüphelerim yoktur. UFO'lar, yani Uçan Tanımlan(a)mayan Cisimler, "tanımlan(a)mayan" demektir, çünkü o koşullarda ve o zaman içerisinde gören kişi tarafından ne olduğu anlaşılmamıştır. Bir pilot, meteorolog ya da astronom dışında birçok insan gökyüzündeki şeyleri tanımlamakla zorlanabilir. Ayrıca bir psikologun açıklayabileceği bazı deneyimleri birçok insan da anlamayabilir. Uzaylı karşılaşmalarıyla, bir açıklamanın genelde gökyüzünde değil ama aklımızda olduğunu görebiliyoruz. İnsanlar şekil-arayan canlılardır ve beyinlerimiz anında tanımlayamadığımız şeylerden anlam çıkarmaya çalışır. Genel olarak gördüğümüz ve deneyimlediğimiz şeylerde değerlendirmelerimiz doğru çıkabilir, ama birçok zaman da yanlış kavrayabilir, anlayabilir ve hatırlayabiliriz. Uzaylılarla karşılaşan ve UFO gördüklerini iddia edenler deli muamelesi görmektedir, ama hepimiz aynı yanıltıcı beyinlere sahibiz. Bazı insanlar şüpheci ya da bilimsel açıklamaları ararken, diğerleri bir şeyi açıklayamadıkları için ve başkaları da açıklayamadığı için bu deneyimin mistik ya da açıklanamaz olduğunu söyler. Bütün bunlarla beraber, burada iddia edilen 10 tane Uzaylı Karşılaşmalarını inceleyeceğiz.

Not: Yazıda yer alan "Uzaylı" kelimesinden kastedilen "Dünya Dışı Akıllı Varlık"tır. Burada paylaşılan bilgilerin de birer özet olduğunu göz önünde bulundurunuz, bu sebeple ek araştırmalar yapmanız tavsiye edilir. Bir de ileri okumalar için verilen bazı bağlantılar açılmayabilir çünkü kaldırılmış olabilir.

Bu Reklamı Kapat

1. Sığır Katliamları

İddia: Uzaylı ziyaretçiler insanları kaçırmadıkları (9. başlığa bakınız), bedenlerine bir şeyler koymadıkları (8. başlığa bakınız) , ya da ekinlerde çemberler yapmadıkları zaman (4. başlığa bakınız), sığırları keserler ve bunu ya araştırma yapmak için ya da sadistçe davranmayı sevdikleri için yaparlar. 1970'lerden beri yüzlerce hayvan açıklanamayan şekillerde ölü olarak bulunmuştur, mesela "hassas ameliyat" ile organların çıkarılması ya da kanların emilmesi gibi.

Hikayenin Aslı: Çiftlik hayvanların yırtılması bin yıl boyunca çiftçilerin başına gelen bir şeydir, ama (toplum UFO'lara merak duyduğunda) bunun sebebi birkaç on sene önce Uzaylılar tarafından yapıldığı iddia edilmiştir. Araştırmalar gösteriyor ki hayvanlardaki bu "gizemli" özellikler gerçekte sıradan şeylerdir; Doğal bir süreç ile ya çürümesi ya da leş yiyen hayvanlar tarafından saldırıya uğramaları gibi. Bu fenomenin sebebi sadece Uzaylılar değil, aynı zamanda Satanist kültler ve Hispanic (İspanyol ırkından) halk-bilimindeki korkunç Chupacabra yaratığı olarak da görülmüştür.

Bu Reklamı Kapat

İleri Okuma: Kendrick Frazier - The UFO Invasion

 

2. Uzaylı Mühendisler

İddia: Bilim Piramitlerin nasıl yapıldığını açıklayamıyor, çünkü düzgün bir şekilde hizaya sokulup tasarlanmışlardır. Binlerce yıl önce Uzaylılar bunların yapımında bir rol oynamıştır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Hikayenin Aslı: Bazı insanlar eski zamanlarda yaşayan insanlara (mesela Eski Mısırlılara) bakınca böylesine muazzam mühendislik harikalarını Uzaylıların yardımı olmadan inşa edebilecek kadar iyi olamayacaklarını iddia etmiştir, ancak bu tam olarak doğru değildir. Piramitlerin nasıl inşa edildiği konusundaki metotlar düzgün bir şekilde doküman haline getirilmişti ve National Geographic dergisi ile Mark Lehner'in "The Complete Pyramid" isimli kitabında da bunlar birçok kez gösterilmiştir. Piramitler konusundaki asıl gizem ise neden hala bazı kişilerin Uzaylıların da işin içinde olduğunu düşündüğüdür.

İleri Okuma: Mark Lehner - The Complete Pyramids

 

3. Bölge 51

İddia: 51. Bölge'de ABD Hükumeti Uzaylı cesetlerini ve hava araçlarını depo edip incelemeler yapıyor ve buna şansız olan (ve aynı zamanda iyi bir eğitim almamış olan) Roswell'deki kaza yapan Uzaylı pilotları da dahildir. Bazıları buranın uzay gemileri için resmi bir iniş yeri olduğunu söylemektedir.

Hikayenin Aslı: Gerçek şudur ki toplum Groom Dry Gölünde, Nevada'daki askeri üssün (51. bölge olarak bilinir ama resmi ismi bu değildir) içerisinde neler olduğunu bilmemektedir. Gizli bir askeri üssüdür ve hükumet ile askeri açısından burayı gizli tutmak gayet yasal sebeplere dayanmaktadır ve bunlar Uzaylılar ile UFO'larla ilgili değildir. "60 Minute"in muhabiri Lesli Stahl bu bölgenin zehirli atıkların döküldüğü bir yer olduğunu düşünmektedir. Buranın Uzaylılarla ilgili olduğunu düşünmek için bir sebep yoktur, ama yine de nerede sır var ise, orada da komplolar bulunur.

Bu Reklamı Kapat

İleri Okuma: Robert Carroll, The Skeptic's Dictionary

 

4. Mars'ta Yüz

İddia: Evren'de dünya dışı akıllı yaşamın var olduğuna dair kanıt Mars'ta görülür, ya da en azından "The Monument of Mars: A City on the Edge of Forever" kitabın yazarı Richard Hoagland böyle olduğunu iddia etmektedir. Hoagland'a göre, Mars'ın Cydonia bölgesine ait olan NASA görüntülerinde insan yüzüne benzer bir şekil bulunmaktadır. Hoagland'a göre bu akıllı varlıklar tarafından inşa edilmiştir ve bu da Mars'ta yaşayan (ya da eskiden yaşamış olan) Uzaylı şehirlerin olduğunu gösterir.

Hikayenin Aslı: "Mars'ta Yüz" hayal gücünün ve hüsnü-kuruntunun bir örneğidir. Gösterilen fotoğraflarda 1976 senesinde Viking I tarafından çekilen bir bölgenin görüntüsüdür. O zamandan beri, Mars'ın daha iyi görüntüleri çekilmiştir (Örneğin, 1998 yılında Mars Global Surveyor). Bölgenin ağır bir şekilde aşınmış olduğunu gösterdiler, ve "yüz''ün düşük çözünüklü bir çekim ile bir ışık-gölge oyunu olduğunu gösterdiler.

Bu Reklamı Kapat

İleri Okuma: Phil Plait, Bad Astronomy.com

 

5. Ekin Çemberleri

İddia: Çiftçilerin tarlalarında gizemli ve garip çemberlerin ve şekillerin görülmesinin en iyi açıklaması Uzaylılardır. İnsanlığa gönderilen ve henüz çözülmemiş bir tür işaret ya da mesajlardır.

Hikayenin Aslı: "Signs" (İşaretler) filmini dikkate almadan, ekin çemberlerin Akıllı Uzaylılar tarafından yapıldığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Uzaylıların evrende Dünya'ya varmak için uzun yolculuklar yaparak İngiltere'nin ya da Amerika'nın kırsal bir alanında sadece tarlaları düzleştirdiği açıklaması yerine, bunların birer kandırmaca olduğu açıklaması daha iyidir (Süper zekaya sahip Uzaylıların mesajlarını bir türlü iletemediklerini anlamaları gerekmez miydi zaten?).

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Genel Matematik 1
 • Boyut: 20,0*25,0
 • Sayfa Sayısı: 470
 • Basım: 1
 • ISBN No: 9786053556374
Devamını Göster
₺240.00
Genel Matematik 1

İleri Okuma: Kevin Christopher, "CSICOP Crop Circle Experiments."

 

6. Uzaylı Otopsi Filmi

İddia: 1947 yılındaki "Roswell Olayı" (10. başlığa bakınız) 1995 yılında çekilen siyah-beyaz bir film ile daha inandırıcı görünmeye başladı. Bu gizli film (Askeriye tarafından çekilen bir Uzaylı cesedin incelenmesi) UFO'ların varlığını iddia edenler için ve ABD hükumetin Uzaylı cesetleri gizlice sakladıklarına dair bir kanıt olarak görülmüştür.

Hikayenin Aslı: FOX kanalında Uzaylı otopsi görüntüleri yayınlandıktan hemen sonra, filmin gerçekliği konusunda şüpheler artmaya başladı. Skeptikler (ve bazı UFO araştırmacıları bile) filmin sahte olduğunu söylemişlerdir ve yer alan anakronizmleri (tarih hataları) ile tutarsızlıkları belirtmişlerdir. Roswell hikayesi için delilin yetersiz olmasına rağmen, diğer insanlar bu görüntülerin gerçek olduğuna inanmışlardır. Yakın tarihlerde, Uzaylıyı oluşturan özel efekt uzmanı bunun sahte olduğunu itiraf etmiştir.

İleri Okuma: Joe Nickell - "Alien Autopsy Hoax." (Skeptical Inquirer, November / December 1995)

 

7. Uçan Daireler

İddia: 24 Haziran 1947 tarihinde modern UFO çağı başladı ve Kenneth Arnold adında biri Rainer dağında, Washington yakınlarında yüksek hızda dokuz tane "uçan daire" gördüğünü söyledi. Daha sonra başkaları da benzer bir şekilde UFO'lar görmeye başladıklarını söylemesiyle bunların hepsi yeni bir heyecan yarattı.

Hikayenin Aslı: "Uçan Daire" ifadesi, Amerikalılara ve UFO meraklılarına benzer bir şekilde, bir habercinin hatasından kaynaklanmaktadır. Arnold'u gördükleriyle ilgili yapılan görüşmeden sonra, Doğu Oregonian gazetesinden bir muhabir Arnold'un dairesel hava cisimleri gördüğünü söylemiştir (oysa 'hilal' şeklinde gördüğünü söylemişti). Arnold cisimlerin "tıpkı suyun üzerinden seken bir tabak gibi değişik bir şekilde uçtuklarını" söylemişti, yani dairesel bir şey gördüğünü söylememişti. Ama yine de bu 'daire' kelimesi akılda kaldı ve Arnold'un var olmayan ifadesini taklit eden şahitler (ve sahtekarlar) artmaya başladı. Bunun üzerine şüpheci Marty Kottmeyer şöyle bir şey söyledi: "Uzaylılar neden (muhabirin) hatasına uymak için araçlarını yeniden tasarlasınlar ki?"

İleri Okuma: Robert Carroll, The Skeptic’s Dictionary

 

Bu Reklamı Kapat

8. Uzaylı İmplantı

İddia: Hain denemelerin bir parçası olarak, Uzaylılar kaçırdıkları insanların bedenlerine değişik objeler yerleştirmişlerdir. Kurbanlar bedenlerinde yabancı objeler görerek Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını anlarlar. Bir sürü Uzaylı implantı görülmüştür ve bilimsel olarak test edildiklerinde, yok edilemez oldukları ya da bu gezegene ait olmadıkları anlaşılmıştır.

Hikayenin Aslı: Skeptical Inquirer dergisi için bir köşe yazarı olan Joe Nickell, 1944 yılından beri ameliyatlarla vücuttan parçalar çıktığını belirtti, fakat bunlar tanıdık şeylerdi: Bir cam kırığı, üçgen şeklinde bir metal parçacığı, karbon fiber vs. Hiçbiri beyin ya da burun boşluğundan çıkmadı. Bunlar ayak parmakları, el, bacak, kulağın dışından vs… çıktılar. Bazılarında yara izleri bulunurken öbürlerinde ise izler görülmüyordu. Fizikçilerin de bildiği gibi, yabancı maddeler bedenlerimize biz farkına varmadan girebilir. Mesela düştüğümüzde, ya da çimen veya kumda çıplak ayakla koştuğumuzda, ya da büyük bir objeye çarptığımızda... İnsanlar bedenlerinde bir sürü garip şeyler bulur ve bunların hiçbiri Dünya Dışına ait olduğu görülmemiştir.

İleri Okuma: Joe Nickell - "Alien Implants: The New ‘Hard Evidence." (Skeptical Inquirer, September / October 1998)

 

Bu Reklamı Kapat

9. Uzaylıların Kaçırması

İddia: Özellikle 1980'li yıllarda yüzlerce insan Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını iddia etmişlerdir. Tecavüze, deneylere, implantasyonlara ve diğer bedensel müdahalelere maruz kaldıklarını söylemişlerdir. Harvard'dan John Mack gibi bir sürü önemli araştırmacı, bu iddiaları destekledi ve bu kurbanlar hakkında kitaplar yazıldı.

Hikayenin Aslı: Uzaylılar tarafından kaçırılma deneyimi hakkında bir sürü sebep olabilir. Bu deneyimlerin birçoğu birkaç yıl sonra başka bir şey için psikolojik tedavi görünce ortaya çıkar. Araştırmalara göre fazla umursamayan psikologların terapi seanslarında sahte anılar yaratılabilir. İnsanlar ciddi bir şekilde kaçırıldıklarını ya da tacize uğradıklarına inanabilirler (böyle bir şey yaşamamalarına rağmen). Başka araştırmalar gösteriyor ki normalde uyku felci olarak bilinen genel bir psikolojik süreç sırasında, kişiler Uzaylılar tarafından kaçırıldıkları yanılgısına kapılabilirler.

İleri Okuma: Susan Blackmore, Abduction by Aliens or Sleep Paralysis?

 

Bu Reklamı Kapat

10. Roswell Olayı

İddia: Tarihteki en ünlü UFO kazası 1947 yılında Yeni Meksika'nın (New Mexico) bir kasabasında bulunan tozlu bir çiftlikte olan Roswell'in yakınlarında yer almıştır. Gizemli enkaz ve Uzaylı cesetleri görüldü ve hükumet bunları gizledi.

Hikayenin Aslı: Gerçekten de Roswell'in dışında bir örtbas yer aldı, fakat yetkililer düşmüş bir Uzaylı aracı değil, "Mogul Projesi" denilen bir gizli gözetleme programı için kullanılan bir hava balonunu gizliyorlardı. Görgü şahitleri tarafından tarif edilen enkaz parçalar programda kullanılan balonlarla aynıdır. Uzaylı cesetler (5. başlığa bakınız) hakkındaki hikayeler ise daha sonra ortaya atılmıştır. Roswell olayı benzer bir şekilde düşen bir araç ile Uzaylı cesetleri içeren hikayelerden (yöresel de dahil) sadece birisidir ve bazıları 100 sene kadar geçmişte yer almıştır.

İleri Okuma: Philip J. Klass - The Real Roswell Crashed-Saucer Coverup / Robert Bartholomew and Benjamin Radford - Hoaxes, Myths, and Manias: Why We Need Critical Thinking

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 3
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Space.com | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/10/2022 04:24:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1030

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Analiz
Cinsiyet Araştırmaları
Ecza
Alan
Enerji
Basınç
Bitki
Adaptasyon
Epistemik
Yüz
Beslenme Davranışları
Araç
Akciğer
Deprem
Eğilim
Küresel Isınma
Tıp
Yiyecek
Uzay
Dalga
Sağlık Bilimleri
Kanıt
Uterus
Sivrisinek
Paleontoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.