Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Uzaylı Karşılaşmalarına Dair 10 İddia ve Hikayelerin Aslı

Uzaylı Karşılaşmalarına Dair 10 İddia ve Hikayelerin Aslı Pixabay
8 dakika
33,009
Evrim Ağacı Akademi: UFO ve Uzaylılar Yazı Dizisi

Bu yazı, UFO ve Uzaylılar yazı dizisinin 17. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "UFO'ların Bilimsel Analizi: UFO, Uzaylı Demek Değildir! Uçan Hızlı Nesneler, Uzaylı Ziyaretini İspatlamaz!" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Fenomenleri uzun bir süredir inceleyen birisi olarak, UFO'ların varlığına dair şüphelerim yoktur. UFO'lar, yani Uçan Tanımlan(a)mayan Cisimler, "tanımlan(a)mayan" demektir, çünkü o koşullarda ve o zaman içerisinde gören kişi tarafından ne olduğu anlaşılmamıştır. Bir pilot, meteorolog ya da astronom dışında birçok insan gökyüzündeki şeyleri tanımlamakla zorlanabilir. Ayrıca bir psikologun açıklayabileceği bazı deneyimleri birçok insan da anlamayabilir. Uzaylı karşılaşmalarıyla, bir açıklamanın genelde gökyüzünde değil ama aklımızda olduğunu görebiliyoruz. İnsanlar şekil-arayan canlılardır ve beyinlerimiz anında tanımlayamadığımız şeylerden anlam çıkarmaya çalışır. Genel olarak gördüğümüz ve deneyimlediğimiz şeylerde değerlendirmelerimiz doğru çıkabilir, ama birçok zaman da yanlış kavrayabilir, anlayabilir ve hatırlayabiliriz. Uzaylılarla karşılaşan ve UFO gördüklerini iddia edenler deli muamelesi görmektedir, ama hepimiz aynı yanıltıcı beyinlere sahibiz. Bazı insanlar şüpheci ya da bilimsel açıklamaları ararken, diğerleri bir şeyi açıklayamadıkları için ve başkaları da açıklayamadığı için bu deneyimin mistik ya da açıklanamaz olduğunu söyler. Bütün bunlarla beraber, burada iddia edilen 10 tane Uzaylı Karşılaşmalarını inceleyeceğiz.

Not: Yazıda yer alan "Uzaylı" kelimesinden kastedilen "Dünya Dışı Akıllı Varlık"tır. Burada paylaşılan bilgilerin de birer özet olduğunu göz önünde bulundurunuz, bu sebeple ek araştırmalar yapmanız tavsiye edilir. Bir de ileri okumalar için verilen bazı bağlantılar açılmayabilir çünkü kaldırılmış olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

1. Sığır Katliamları

İddia: Uzaylı ziyaretçiler insanları kaçırmadıkları (9. başlığa bakınız), bedenlerine bir şeyler koymadıkları (8. başlığa bakınız) , ya da ekinlerde çemberler yapmadıkları zaman (4. başlığa bakınız), sığırları keserler ve bunu ya araştırma yapmak için ya da sadistçe davranmayı sevdikleri için yaparlar. 1970'lerden beri yüzlerce hayvan açıklanamayan şekillerde ölü olarak bulunmuştur, mesela "hassas ameliyat" ile organların çıkarılması ya da kanların emilmesi gibi.

Hikayenin Aslı: Çiftlik hayvanların yırtılması bin yıl boyunca çiftçilerin başına gelen bir şeydir, ama (toplum UFO'lara merak duyduğunda) bunun sebebi birkaç on sene önce Uzaylılar tarafından yapıldığı iddia edilmiştir. Araştırmalar gösteriyor ki hayvanlardaki bu "gizemli" özellikler gerçekte sıradan şeylerdir; Doğal bir süreç ile ya çürümesi ya da leş yiyen hayvanlar tarafından saldırıya uğramaları gibi. Bu fenomenin sebebi sadece Uzaylılar değil, aynı zamanda Satanist kültler ve Hispanic (İspanyol ırkından) halk-bilimindeki korkunç Chupacabra yaratığı olarak da görülmüştür.

Tüm Reklamları Kapat

İleri Okuma: Kendrick Frazier - The UFO Invasion

 

2. Uzaylı Mühendisler

İddia: Bilim Piramitlerin nasıl yapıldığını açıklayamıyor, çünkü düzgün bir şekilde hizaya sokulup tasarlanmışlardır. Binlerce yıl önce Uzaylılar bunların yapımında bir rol oynamıştır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Hikayenin Aslı: Bazı insanlar eski zamanlarda yaşayan insanlara (mesela Eski Mısırlılara) bakınca böylesine muazzam mühendislik harikalarını Uzaylıların yardımı olmadan inşa edebilecek kadar iyi olamayacaklarını iddia etmiştir, ancak bu tam olarak doğru değildir. Piramitlerin nasıl inşa edildiği konusundaki metotlar düzgün bir şekilde doküman haline getirilmişti ve National Geographic dergisi ile Mark Lehner'in "The Complete Pyramid" isimli kitabında da bunlar birçok kez gösterilmiştir. Piramitler konusundaki asıl gizem ise neden hala bazı kişilerin Uzaylıların da işin içinde olduğunu düşündüğüdür.

İleri Okuma: Mark Lehner - The Complete Pyramids

 

3. Bölge 51

İddia: 51. Bölge'de ABD Hükumeti Uzaylı cesetlerini ve hava araçlarını depo edip incelemeler yapıyor ve buna şansız olan (ve aynı zamanda iyi bir eğitim almamış olan) Roswell'deki kaza yapan Uzaylı pilotları da dahildir. Bazıları buranın uzay gemileri için resmi bir iniş yeri olduğunu söylemektedir.

Hikayenin Aslı: Gerçek şudur ki toplum Groom Dry Gölünde, Nevada'daki askeri üssün (51. bölge olarak bilinir ama resmi ismi bu değildir) içerisinde neler olduğunu bilmemektedir. Gizli bir askeri üssüdür ve hükumet ile askeri açısından burayı gizli tutmak gayet yasal sebeplere dayanmaktadır ve bunlar Uzaylılar ile UFO'larla ilgili değildir. "60 Minute"in muhabiri Lesli Stahl bu bölgenin zehirli atıkların döküldüğü bir yer olduğunu düşünmektedir. Buranın Uzaylılarla ilgili olduğunu düşünmek için bir sebep yoktur, ama yine de nerede sır var ise, orada da komplolar bulunur.

Tüm Reklamları Kapat

İleri Okuma: Robert Carroll, The Skeptic's Dictionary

 

4. Mars'ta Yüz

İddia: Evren'de dünya dışı akıllı yaşamın var olduğuna dair kanıt Mars'ta görülür, ya da en azından "The Monument of Mars: A City on the Edge of Forever" kitabın yazarı Richard Hoagland böyle olduğunu iddia etmektedir. Hoagland'a göre, Mars'ın Cydonia bölgesine ait olan NASA görüntülerinde insan yüzüne benzer bir şekil bulunmaktadır. Hoagland'a göre bu akıllı varlıklar tarafından inşa edilmiştir ve bu da Mars'ta yaşayan (ya da eskiden yaşamış olan) Uzaylı şehirlerin olduğunu gösterir.

Hikayenin Aslı: "Mars'ta Yüz" hayal gücünün ve hüsnü-kuruntunun bir örneğidir. Gösterilen fotoğraflarda 1976 senesinde Viking I tarafından çekilen bir bölgenin görüntüsüdür. O zamandan beri, Mars'ın daha iyi görüntüleri çekilmiştir (Örneğin, 1998 yılında Mars Global Surveyor). Bölgenin ağır bir şekilde aşınmış olduğunu gösterdiler, ve "yüz''ün düşük çözünüklü bir çekim ile bir ışık-gölge oyunu olduğunu gösterdiler.

Tüm Reklamları Kapat

İleri Okuma: Phil Plait, Bad Astronomy.com

 

5. Ekin Çemberleri

İddia: Çiftçilerin tarlalarında gizemli ve garip çemberlerin ve şekillerin görülmesinin en iyi açıklaması Uzaylılardır. İnsanlığa gönderilen ve henüz çözülmemiş bir tür işaret ya da mesajlardır.

Hikayenin Aslı: "Signs" (İşaretler) filmini dikkate almadan, ekin çemberlerin Akıllı Uzaylılar tarafından yapıldığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Uzaylıların evrende Dünya'ya varmak için uzun yolculuklar yaparak İngiltere'nin ya da Amerika'nın kırsal bir alanında sadece tarlaları düzleştirdiği açıklaması yerine, bunların birer kandırmaca olduğu açıklaması daha iyidir (Süper zekaya sahip Uzaylıların mesajlarını bir türlü iletemediklerini anlamaları gerekmez miydi zaten?).

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Renk Görme Testi Panelleri
 • Boyut: 14 x 20
 • Sayfa Sayısı: 64
 • Basım: 34
 • Basım Yeri: Ankara
 • ISBN No: 9786053550525
Devamını Göster
₺635.00
Renk Görme Testi Panelleri
 • Dış Sitelerde Paylaş

İleri Okuma: Kevin Christopher, "CSICOP Crop Circle Experiments."

 

6. Uzaylı Otopsi Filmi

İddia: 1947 yılındaki "Roswell Olayı" (10. başlığa bakınız) 1995 yılında çekilen siyah-beyaz bir film ile daha inandırıcı görünmeye başladı. Bu gizli film (Askeriye tarafından çekilen bir Uzaylı cesedin incelenmesi) UFO'ların varlığını iddia edenler için ve ABD hükumetin Uzaylı cesetleri gizlice sakladıklarına dair bir kanıt olarak görülmüştür.

Hikayenin Aslı: FOX kanalında Uzaylı otopsi görüntüleri yayınlandıktan hemen sonra, filmin gerçekliği konusunda şüpheler artmaya başladı. Skeptikler (ve bazı UFO araştırmacıları bile) filmin sahte olduğunu söylemişlerdir ve yer alan anakronizmleri (tarih hataları) ile tutarsızlıkları belirtmişlerdir. Roswell hikayesi için delilin yetersiz olmasına rağmen, diğer insanlar bu görüntülerin gerçek olduğuna inanmışlardır. Yakın tarihlerde, Uzaylıyı oluşturan özel efekt uzmanı bunun sahte olduğunu itiraf etmiştir.

İleri Okuma: Joe Nickell - "Alien Autopsy Hoax." (Skeptical Inquirer, November / December 1995)

 

7. Uçan Daireler

İddia: 24 Haziran 1947 tarihinde modern UFO çağı başladı ve Kenneth Arnold adında biri Rainer dağında, Washington yakınlarında yüksek hızda dokuz tane "uçan daire" gördüğünü söyledi. Daha sonra başkaları da benzer bir şekilde UFO'lar görmeye başladıklarını söylemesiyle bunların hepsi yeni bir heyecan yarattı.

Hikayenin Aslı: "Uçan Daire" ifadesi, Amerikalılara ve UFO meraklılarına benzer bir şekilde, bir habercinin hatasından kaynaklanmaktadır. Arnold'u gördükleriyle ilgili yapılan görüşmeden sonra, Doğu Oregonian gazetesinden bir muhabir Arnold'un dairesel hava cisimleri gördüğünü söylemiştir (oysa 'hilal' şeklinde gördüğünü söylemişti). Arnold cisimlerin "tıpkı suyun üzerinden seken bir tabak gibi değişik bir şekilde uçtuklarını" söylemişti, yani dairesel bir şey gördüğünü söylememişti. Ama yine de bu 'daire' kelimesi akılda kaldı ve Arnold'un var olmayan ifadesini taklit eden şahitler (ve sahtekarlar) artmaya başladı. Bunun üzerine şüpheci Marty Kottmeyer şöyle bir şey söyledi: "Uzaylılar neden (muhabirin) hatasına uymak için araçlarını yeniden tasarlasınlar ki?"

İleri Okuma: Robert Carroll, The Skeptic’s Dictionary

 

Tüm Reklamları Kapat

8. Uzaylı İmplantı

İddia: Hain denemelerin bir parçası olarak, Uzaylılar kaçırdıkları insanların bedenlerine değişik objeler yerleştirmişlerdir. Kurbanlar bedenlerinde yabancı objeler görerek Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını anlarlar. Bir sürü Uzaylı implantı görülmüştür ve bilimsel olarak test edildiklerinde, yok edilemez oldukları ya da bu gezegene ait olmadıkları anlaşılmıştır.

Hikayenin Aslı: Skeptical Inquirer dergisi için bir köşe yazarı olan Joe Nickell, 1944 yılından beri ameliyatlarla vücuttan parçalar çıktığını belirtti, fakat bunlar tanıdık şeylerdi: Bir cam kırığı, üçgen şeklinde bir metal parçacığı, karbon fiber vs. Hiçbiri beyin ya da burun boşluğundan çıkmadı. Bunlar ayak parmakları, el, bacak, kulağın dışından vs… çıktılar. Bazılarında yara izleri bulunurken öbürlerinde ise izler görülmüyordu. Fizikçilerin de bildiği gibi, yabancı maddeler bedenlerimize biz farkına varmadan girebilir. Mesela düştüğümüzde, ya da çimen veya kumda çıplak ayakla koştuğumuzda, ya da büyük bir objeye çarptığımızda... İnsanlar bedenlerinde bir sürü garip şeyler bulur ve bunların hiçbiri Dünya Dışına ait olduğu görülmemiştir.

İleri Okuma: Joe Nickell - "Alien Implants: The New ‘Hard Evidence." (Skeptical Inquirer, September / October 1998)

 

Tüm Reklamları Kapat

9. Uzaylıların Kaçırması

İddia: Özellikle 1980'li yıllarda yüzlerce insan Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını iddia etmişlerdir. Tecavüze, deneylere, implantasyonlara ve diğer bedensel müdahalelere maruz kaldıklarını söylemişlerdir. Harvard'dan John Mack gibi bir sürü önemli araştırmacı, bu iddiaları destekledi ve bu kurbanlar hakkında kitaplar yazıldı.

Hikayenin Aslı: Uzaylılar tarafından kaçırılma deneyimi hakkında bir sürü sebep olabilir. Bu deneyimlerin birçoğu birkaç yıl sonra başka bir şey için psikolojik tedavi görünce ortaya çıkar. Araştırmalara göre fazla umursamayan psikologların terapi seanslarında sahte anılar yaratılabilir. İnsanlar ciddi bir şekilde kaçırıldıklarını ya da tacize uğradıklarına inanabilirler (böyle bir şey yaşamamalarına rağmen). Başka araştırmalar gösteriyor ki normalde uyku felci olarak bilinen genel bir psikolojik süreç sırasında, kişiler Uzaylılar tarafından kaçırıldıkları yanılgısına kapılabilirler.

İleri Okuma: Susan Blackmore, Abduction by Aliens or Sleep Paralysis?

 

Tüm Reklamları Kapat

10. Roswell Olayı

İddia: Tarihteki en ünlü UFO kazası 1947 yılında Yeni Meksika'nın (New Mexico) bir kasabasında bulunan tozlu bir çiftlikte olan Roswell'in yakınlarında yer almıştır. Gizemli enkaz ve Uzaylı cesetleri görüldü ve hükumet bunları gizledi.

Hikayenin Aslı: Gerçekten de Roswell'in dışında bir örtbas yer aldı, fakat yetkililer düşmüş bir Uzaylı aracı değil, "Mogul Projesi" denilen bir gizli gözetleme programı için kullanılan bir hava balonunu gizliyorlardı. Görgü şahitleri tarafından tarif edilen enkaz parçalar programda kullanılan balonlarla aynıdır. Uzaylı cesetler (5. başlığa bakınız) hakkındaki hikayeler ise daha sonra ortaya atılmıştır. Roswell olayı benzer bir şekilde düşen bir araç ile Uzaylı cesetleri içeren hikayelerden (yöresel de dahil) sadece birisidir ve bazıları 100 sene kadar geçmişte yer almıştır.

İleri Okuma: Philip J. Klass - The Real Roswell Crashed-Saucer Coverup / Robert Bartholomew and Benjamin Radford - Hoaxes, Myths, and Manias: Why We Need Critical Thinking

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: UFO ve Uzaylılar Yazı Dizisi

Bu yazı, UFO ve Uzaylılar yazı dizisinin 17. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "UFO'ların Bilimsel Analizi: UFO, Uzaylı Demek Değildir! Uçan Hızlı Nesneler, Uzaylı Ziyaretini İspatlamaz!" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 4
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Space.com | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/02/2024 13:56:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1030

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Kuramı
Dağılım
Mantık Hatası
Mavi
Renk
Komplo
Dünya
Kuş
Doğa Olayları
Skeptisizm
Protein
Alzheimer
Doğal Seçilim
Karadelik
Goril
Kartal
Hava
Biyoçeşitlilik
Sürüngen
Erkek
Sinek
Uçuş
Bilinç
Nükleik Asit
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Radford, et al. Uzaylı Karşılaşmalarına Dair 10 İddia ve Hikayelerin Aslı. (26 Şubat 2013). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1030
Radford, B., Acar, A. B., Bakırcı, Ç. M. (2013, February 26). Uzaylı Karşılaşmalarına Dair 10 İddia ve Hikayelerin Aslı. Evrim Ağacı. Retrieved February 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1030
B. Radford, et al. “Uzaylı Karşılaşmalarına Dair 10 İddia ve Hikayelerin Aslı.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arsel Berkat Acar, Evrim Ağacı, 26 Feb. 2013, https://evrimagaci.org/s/1030.
Radford, Benjamin. Acar, Arsel Berkat. Bakırcı, Çağrı Mert. “Uzaylı Karşılaşmalarına Dair 10 İddia ve Hikayelerin Aslı.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arsel Berkat Acar. Evrim Ağacı, February 26, 2013. https://evrimagaci.org/s/1030.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close