Reklam
Reklam

Uludere/Şırnak'taki Ortasu Ortaokulunda Öğrenciler Ülkemizin Bilim İnsanlarını Tanıttı!

Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde bulunan Ortasu Ortaokulu'nun 7-B sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Ramazan Teker'in önderliğinde Türkiye'den çıkmış bilim insanlarını, hayatlarını, yaptıklarını ve ilkelerini kısa kısa tanıttıkları sunumlar hazırladı. Sunumlarında bizlere de yer veren öğrencilerin seçtikleri bilim insanları arasında Mete Atatüre, Aziz Sancar, Betül Kacar, Halet Çambel gibi birçok önemli isim yer alıyor.

Ramazan Öğretmen'in sosyal medya hesaplarından paylaştığı videolar büyük ilgi gördü. Biz de bunları tek bir içerikte toplayarak okurlarımıza sunmak istedik. Her birini izlemenizi tavsiye ederiz.

Tanıtılan Bilim İnsanlarımız

Bilge Demirköz, Fizikçi

Feryal Özel, Astrofizikçi

Canan Dağdeviren, Fizikçi ve Mühendis

Türkan Saylan, Dermatolog

Katib Çelebi, Hezarfen

Mimar Sinan, Mimar

Akşemseddin, Hezarfen

Biruni, Hezarfen

Safiye Ali, Hekim

Özlem Türeci, İmmüno-onkolog

Betül Kacar, Astrobiyolog

Mete Atatüre, Fizikçi

Burcu Özsoy Çiçek, Antarktik Bilimci

Sondan Durukanoğlu Feyiz, Fizikçi

Halet Çambel, Arkeolog

Gözde Durmuş, Genetik Bilimci

Sevil Atasoy, Adli Bilimci

Tülin Akın, Zirai E-Ticaret Girişimcisi

Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı Kurucusu, Bilim Anlatıcısı

Aziz Sancar, Nobel Ödüllü Kimyager

Burçin Mutlu Pakdil, Astronom

Mehmet Haberal, Cerrah

Okula Destek Olun

Türkiye'nin dört bir yanındaki okullarımızın çok ciddi eksikleri bulunuyor; ancak özellikle bu gençlere yardım etmek, hayallerine yaklaşmalarına katkı sağlamak isterseniz, Ramazan öğretmenimizden okulun asli ihtiyaçlar listesini aldık. Liste şu şekilde:

 • Fen laboratuvarı için her türlü araç-gereç
 • Her türlü kırtasiye malzemesi
 • Yazıcı (Printer)
 • Sınıf İçi Haritalar
 • Konu anlatımı ve test/kaynak kitapları (Ortaokul için)

Bunların her birini internetten, kitabevlerinden veya kırtasiyelerden edinmeniz mümkün.

Göndermek istediğiniz her şeyi sadece PTT'yi kullanarak şu adrese gönderebilirsiniz (diğer firmalar bölgeye kargo gönderimi yapmamaktadırlar):

 • Ortasu Ortaokulu, Ortasu Köyü, Uludere / Şırnak
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/11/2019 16:55:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7759

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Reklam
Reklam
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir miktar konyak ile sarhoş olan bir maymun alkole asla dokunmaz. Bu açıdan, bir insandan daha bilge olduğu söylenebilir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder