Uludere/Şırnak'taki Ortasu Ortaokulunda Öğrenciler Ülkemizin Bilim İnsanlarını Tanıttı!

Uludere/Şırnak'taki Ortasu Ortaokulunda Öğrenciler Ülkemizin Bilim İnsanlarını Tanıttı!
Ela isimli öğrenci, astrobiyolog Betül Kacar'ın hayatını anlatıyor.
Ramazan Teker
1 dakika
4,891 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde bulunan Ortasu Ortaokulu'nun 7-B sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Ramazan Teker'in önderliğinde Türkiye'den çıkmış bilim insanlarını, hayatlarını, yaptıklarını ve ilkelerini kısa kısa tanıttıkları sunumlar hazırladı. Sunumlarında bizlere de yer veren öğrencilerin seçtikleri bilim insanları arasında Mete Atatüre, Aziz Sancar, Betül Kacar, Halet Çambel gibi birçok önemli isim yer alıyor.

Ramazan Öğretmen'in sosyal medya hesaplarından paylaştığı videolar büyük ilgi gördü. Biz de bunları tek bir içerikte toplayarak okurlarımıza sunmak istedik. Her birini izlemenizi tavsiye ederiz.

Tanıtılan Bilim İnsanlarımız

Bilge Demirköz, Fizikçi

Feryal Özel, Astrofizikçi

Canan Dağdeviren, Fizikçi ve Mühendis

Türkan Saylan, Dermatolog

Katib Çelebi, Hezarfen

Mimar Sinan, Mimar

Akşemseddin, Hezarfen

Biruni, Hezarfen

Safiye Ali, Hekim

Özlem Türeci, İmmüno-onkolog

Betül Kacar, Astrobiyolog

Mete Atatüre, Fizikçi

Burcu Özsoy Çiçek, Antarktik Bilimci

Sondan Durukanoğlu Feyiz, Fizikçi

Halet Çambel, Arkeolog

Gözde Durmuş, Genetik Bilimci

Sevil Atasoy, Adli Bilimci

Tülin Akın, Zirai E-Ticaret Girişimcisi

Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı Kurucusu, Bilim Anlatıcısı

Aziz Sancar, Nobel Ödüllü Kimyager

Burçin Mutlu Pakdil, Astronom

Mehmet Haberal, Cerrah

Okula Destek Olun

Türkiye'nin dört bir yanındaki okullarımızın çok ciddi eksikleri bulunuyor; ancak özellikle bu gençlere yardım etmek, hayallerine yaklaşmalarına katkı sağlamak isterseniz, Ramazan öğretmenimizden okulun asli ihtiyaçlar listesini aldık. Liste şu şekilde:

 • Fen laboratuvarı için her türlü araç-gereç
 • Her türlü kırtasiye malzemesi
 • Yazıcı (Printer)
 • Sınıf İçi Haritalar
 • Konu anlatımı ve test/kaynak kitapları (Ortaokul için)

Bunların her birini internetten, kitabevlerinden veya kırtasiyelerden edinmeniz mümkün.

Reklamı Kapat

Göndermek istediğiniz her şeyi sadece PTT'yi kullanarak şu adrese gönderebilirsiniz (diğer firmalar bölgeye kargo gönderimi yapmamaktadırlar):

 • Ortasu Ortaokulu, Ortasu Köyü, Uludere / Şırnak
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 01:24:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7759

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Bitki
Kan
Yıl
İhtiyoloji
Süpernova
Biyokimya
Evrimsel Tarih
Çevre
Filogenetik
Böcek
Epistemik
Kalp
Tespit
Mistik
Gıda
Sağlık Personeli
İnfografik
Tarım
Obezite
Sahtebilim
Bilim Felsefesi
Plüton
Büyük Patlama
Gerçek
Astronomi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku