Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Uğurböcekleri, Coccinellidae ailesinden olan küçük böceklerdir. Genellikle 0.8-18 milimetre arasında boya sahiptirler ve kırmızı üzerine siyah noktalı kanatlarıyla bilinirler. Buna rağmen sarı, turuncu veya kırmızı renkte olabilirler; genellikle siyah bacaklara, kafaya ve antenlere sahiptirler. Günümüzde en az 6000 farklı uğurböceği türü olduğu bilinmektedir. Her ne kadar sakin ve barışçıl olarak tanımlansalar ve "uğur" getirdiklerine inanılsa da, aslında her hayvan gibi onlar da doğada yaşam mücadelesi vermektedirler. Bu mücadelenin bir kısmı avlanmaktır ve diyetlerinde bol miktarda yaprakbiti bulunmaktadır. Ancak bazı uğurböcekleri öylesine iri ve güçlüdür ki, ufak tırtılları ve diğer böcekleri parçalayarak yiyebilirler! 

Fakat buna rağmen uğurböcekleri insanların perspektifinden oldukça "iyi niyetli" olarak tanımlanabilirler. Öyle ki, bazı gruplarının dişileri döllenmiş yumurtalarıyla birlikte bol miktarda döllenmemiş yumurta da bırakırlar. Bu sayede, yumurtadan çıkan yavrular, döllenmemiş yumurtalarla beslenerek ölmekten kurtulabilirler.

Ne kadar da sevimli, öyle değil mi? 

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder