Üç Tanıdık Yabancı: Deney Kurbanı Üçüzler!

Üç Tanıdık Yabancı: Deney Kurbanı Üçüzler!
Yazar J. A. Lange Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
103,384 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Aşağıdaki fotoğrafın, üç kardeşin mutlu bir anında çekilmiş sıradan bir kare olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Evet, mutlu bir an; ancak durum, kesinlikle sıradan değil.

Bu yazıda Eddy, David ve Robert adlı üç kardeşin hikayesini anlatacağız.

Eddy Galland, David Kellman ve Robert Shafran
Eddy Galland, David Kellman ve Robert Shafran

Bu üçüzlerin hikayesini diğer üçüzlerden farklı kılan durum doğumlarından itibaren başlıyor. 12 Temmuz 1961'de, bekar genç bir anne dördüzlerini dünyaya getirdi. Dördüncü bebek doğum sırasında hayatını kaybetti. Sağlıklı doğan üçüzlerse, gerekli işlemlerin hemen ardından New York'taki Louise Wise Evlatlık Edinme Merkezi (İng: "Louise Wise Adoption Agency") tarafından farklı ailelere evlatlık verildi. Bu işlemler, Dr. Peter Neubauer adlı bir psikiyatristin kontrolü altında gerçekleşti.[1]

Reklamı Kapat

Üçüzlerin evlatlık verildiği aileler rastgele seçilmiş aileler değildi. Evlatlık Edinme Merkezi aracılığıyla seçilen üç ailenin de çocuk yetiştirme şekilleri ve sosyoekonomik durumları birbirinden oldukça farklıydı. Hepsi daha önce aynı merkezden evlat edindiğinden, merkez aileler hakkında tüm bilgilere sahipti.

Üç ailenin de birbirinden ayrılmış üçüz kardeşleri evlatlık edindiklerinden haberi yoktu. Zaten şüphelenmeden, merkezle sözleşmeler imzalamışlardı. Ancak her yıl çocukların gelişimini, zekasını, davranışlarını gözlemlemek için evlere gelen "araştırmacılar", ailelerde şüphe uyandırmaya başlamıştı. Merkezle iletişime geçtiklerinde ise bu gözlemler için "evlatlık verilen çocukların gelişimini ölçmeye yönelik sıradan bir çalışma" cevabını alan ebeveynler, olayın peşini bıraktı.

Üç kardeşin de birbirlerinin varlığından haberi yoktu, ta ki 19 yaşına gelene kadar.[2]

1980 yılında New York SUNY Sullivan Meslek Yüksek Okulu'na kaydolan Robert'ı arkadaşları, Eddy adındaki başka bir kişiyle karıştırıyorlardı. Tanımadığı insanlar sırtını sıvazlıyor, gülümseyerek geçiyor, onu tanıyormuş gibi davranıyordu. Onun Robert olduğunu bilen bazı arkadaşları, ona Eddy ismini takmıştı.

Sonra, ortak arkadaşları aracılığıyla tanışan Eddy ve Robert, ikisinin de aynı tarihte doğduklarını ve Louise Wise Evlatlık Edinme Merkezi tarafından evlatlık verildiklerini öğrendiler. Sadece fiziksel olarak değil, neredeyse her açıdan birbirlerine benziyorlardı. İkisi de aynı filmlerden hoşlanıyor, güreş sporuyla uğraşıyordu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ancak birbirlerini buldukları için halihazırda şaşkın olan iki çocuğu, başka bir sürpriz daha bekliyordu: Yerel bir gazete "birbirinden ayrılan ikizler" hakkında bir haber yayımladı. Makaleyi okuyup fotoğrafları gören David adında bir çocuk da tıpkı Robert ve Eddy'ye benziyordu. Doğum tarihlerinin ve onları evlatlık veren merkezin aynı olduğunu öğrenen David, Eddy ve Robert'ın üçüzü olduğunu anladı.

Üç Tanıdık Yabancı!

Bundan sonraki süreç, üç kardeşin aralıksız beraber vakit geçirmesi ve birbirlerini tanımasıyla geçti. Hatta birlikte adını "Üçüzler" koydukları bir restoran bile açtılar. Tabii ki onları ayıranın kim olduğunu ve ne sebeple ayırdığını da araştırmaya başladılar.

Araştırmaları sonucu ortaya çıkan durum şok ediciydi: New Yorklu Peter Neubauer isimli bir psikiyatrist, üçüzlerin birbirinden ayrı ve farklı koşullarda büyüyünce ne tür davranışlar ve özellikler sergilediğini anlayabilmek için bu üçlü üzerinde bir deney yapmıştı. Hatta bu psikiyatristin tek kurbanları üçüzler değildi. Neubauer, birçok ikizi ve üçüzü bu deney uğruna birbirinden ayırmıştı.

Allison Kanter ve Michele Mordkoff
Allison Kanter ve Michele Mordkoff

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan Allison Kanter ve Michele Mordkoff da bu deneyin kurbanlarından... Onlar da DNA testi sonucu birbirini bulan kardeşlerden sadece ikisi...

Reklamı Kapat

Deney, 1980 yılında resmen tamamlandı; ancak daha o tarihte bile, bu deneyin bilimsel değeri ve etik arka planı hakkında çok fazla soru işareti vardı; çünkü merkezden ve şu an hayatta olmayan Neubauer'in "tüm verileri 2065 yılına kadar mühürlemesi"nden dolayı çalışmanın tamamı hiç yayımlanmadı.[3] Endişesi, bu etik dışı deneyin detaylarını duyacak olan halkın kendisine sırt çevirmesiydi.[4] Bu nedenle verileri ve sonuçları mühürleme kararı aldı, kendisi de 2008 yılında, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Dolayısıyla, ne yazık ki veriler yetersiz olduğu için, bu spesifik deneyin sonuçları ve bulguları hakkında çok fazla bilgi veremiyoruz. Şu anda Yale Üniversitesi'nde saklanan verilerin, 11 bin sayfanın üzerinde olduğu biliniyor; bunların 10.000 civarı yayınlandı, fakat öylesine sansürlü bir şekilde yayınlandı ki, herhangi bir anlamlı bilgiye erişmek mümkün değil.[5] Dolayısıyla detayları öğrenmek için 2065 senesine kadar beklememiz gerekecek...

"Three Identical Strangers (Üç Tanıdık Yabancı)" belgeseli için düzenlenen bir etkinlikte çekilen David ve Robert'ın olduğu bir fotoğraf.
"Three Identical Strangers (Üç Tanıdık Yabancı)" belgeseli için düzenlenen bir etkinlikte çekilen David ve Robert'ın olduğu bir fotoğraf.

Üçüzler birbirlerini tanıyadursun, zaman geçtikçe aslında o kadar da iyi anlaşamadıklarını fark ettiler ve üçünde de psikolojik sorunlar baş göstermeye başladı. Robert, avukat olma isteğiyle restoranın ortaklığından ayrıldı. Eddy, yaşadıklarının üstesinden gelemedi ve 33 yaşında, 1995'te intihar etti. Ve o, yalnız değildi: Deneyde birbirinden ayrılan diğer kardeşler arasında bulunan en az 3 kişinin intihar ettiği biliniyor; sayı bundan daha fazla da olabilir.[6]

Robert, şimdilerde Brooklyn'de eşi ve iki çocuğuyla yaşıyor. Avukat. David ise New Jersey'de eşi ve iki çocuğuyla birlikte. Kendisi bir sigorta şirketinde çalışıyor. 2018 yılında üçüzlerin bu hikayesi biyografi/belgesel olarak çekildi.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 62
 • Korkutucu! 30
 • Grrr... *@$# 25
 • Merak Uyandırıcı! 20
 • Üzücü! 15
 • Tebrikler! 14
 • Bilim Budur! 9
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 4
 • Umut Verici! 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Quora | Arşiv Bağlantısı
 • ^ A. Kaufman. The Surreal, Sad Story Behind The Acclaimed New Doc ‘Three Identical Strangers’. (01 Temmuz 2018). Alındığı Tarih: 19 Mart 2020.
 • ^ M. Dargis. Review: The Surreal, Heartbreaking Case Of ‘Three Identical Strangers’. (27 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 19 Mart 2020.
 • ^ W. Mccormack. Records From Controversial Twin Study Sealed At Yale Until 2065. (01 Ekim 2018). Alındığı Tarih: 04 Aralık 2020. Alındığı Yer: Yale Daily News | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Siegel. 'Identical Strangers' Explore Nature Vs. Nurture. (25 Ekim 2007). Alındığı Tarih: 04 Aralık 2020. Alındığı Yer: NPR.org | Arşiv Bağlantısı
 • ^ P. Ryan. 'Three Identical Strangers': How Triplets Separated At Birth Became The Craziest Doc Of 2018. (26 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 04 Aralık 2020. Alındığı Yer: USA Today | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Kenny. The Sinister True Story Of The Triplets Separated At Birth As Part Of Cruel Social Experiment. (05 Şubat 2018). Alındığı Tarih: 04 Aralık 2020. Alındığı Yer: Oddity Central | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2021 02:50:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8357

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Mutasyon
Toplumsal Cinsiyet
Spor
Sinir Hücresi
Bitkiler
Stephen Hawking
Koruma
Cinsiyet
Erkek
Bağışıklık Sistemi
İnsanın Evrimi
Astrofotoğrafçılık
Kilometre
Periyodik Tablo
Yavru
Teknoloji
Tehlike
Zeka
Bilimkurgu
Bilişsel
Besin
Sinir
Odontoloji
Doğal
Anne
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et