Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Quora isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Aşağıdaki fotoğrafın, üç kardeşin mutlu bir anında çekilmiş sıradan bir kare olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Evet, mutlu bir an; ancak durum, kesinlikle sıradan değil.

Bu yazıda Eddy, David ve Robert adlı üç kardeşin hikayesini anlatacağız.

Eddy Galland, David Kellman ve Robert Shafran
Eddy Galland, David Kellman ve Robert Shafran

Bu üçüzlerin hikayesini diğer üçüzlerden farklı kılan durum doğumlarından itibaren başlıyor.

12 Temmuz 1961'de, bekar genç bir anne dördüzlerini dünyaya getirdi. Dördüncü bebek doğum sırasında hayatını kaybetti. Sağlıklı doğan üçüzlerse gerekli işlemlerin hemen ardından New York'taki Louise Wise Evlatlık Edinme Merkezi (Louise Wise Adoption Agency) tarafından farklı ailelere evlatlık verildi. Bu işlemler, Dr. Peter Neubauer adlı bir psikiyatristin kontrolü altında gerçekleşti.

Üçüzlerin evlatlık verildiği aileler rastgele seçilmiş aileler değildi. Evlatlık Edinme Merkezi aracılığıyla seçilen üç ailenin de çocuk yetiştirme şekilleri ve sosyoekonomik durumları birbirinden oldukça farklıydı. Hepsi daha önce aynı merkezden evlat edindiğinden, merkez aileler hakkında tüm bilgilere sahipti.

Üç ailenin de birbirinden ayrılmış üçüz kardeşleri evlatlık edindiklerinden haberi yoktu. Zaten şüphelenmeden merkezle sözleşmeler imzalamışlardı. Ancak her yıl çocukların gelişimini, zekasını, davranışlarını gözlemlemek için evlere gelen "araştırmacılar" ailelerde şüphe uyandırmaya başlamıştı. Merkezle iletişime geçtiklerinde ise bu gözlemler için "evlatlık verilen çocukların gelişimini ölçmeye yönelik sıradan bir çalışma" cevabını alan ebeveynler, olayın peşini bıraktı.

Üç kardeşin de birbirlerinin varlığından haberi yoktu, ta ki 19 yaşına gelene kadar.

1980 yılında New York SUNY Sullivan Meslek Yüksek Okulu'na kaydolan Robert'ı arkadaşları Eddy adındaki başka bir kişiyle karıştırıyorlardı. Tanımadığı insanlar sırtını sıvazlıyor, gülümseyerek geçiyor, onu tanıyormuş gibi davranıyordu. Onun Robert olduğunu bilen bazı arkadaşları ona Eddy ismini takmıştı.

Sonra, ortak arkadaşları aracılığıyla tanışan Eddy ve Robert ikisinin de aynı tarihte doğduklarını ve Louise Wise Evlatlık Edinme Merkezi tarafından evlatlık verildiklerini öğrendiler. Sadece fiziksel olarak değil, neredeyse her açıdan birbirlerine benziyorlardı. İkisi de aynı filmlerden hoşlanıyor, güreş sporuyla uğraşıyordu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ancak birbirlerini buldukları için halihazırda şaşkın olan iki çocuğu başka bir sürpriz daha bekliyordu:

Yerel bir gazete "birbirinden ayrılan ikizler" hakkında bir haber yayımladı. Makaleyi okuyup fotoğrafları gören David adında bir çocuk da tıpkı Robert ve Eddy'ye benziyordu. Doğum tarihlerinin ve onları evlatlık veren merkezin aynı olduğunu öğrenen David, Eddy ve Robert'ın üçüzü olduğunu anladı.

Üç Tanıdık Yabancı!

Bundan sonraki süreç üç kardeşin aralıksız beraber vakit geçirmesi ve birbirlerini tanımasıyla geçti. Hatta birlikte adını "Üçüzler" koydukları bir restoran bile açtılar. Tabii ki onları ayıranın kim olduğunu ve ne sebeple ayırdığını da araştırmaya başladılar.

Araştırmaları sonucu ortaya çıkan durum şok ediciydi: New Yorklu Peter Neubauer isimli bir psikiyatrist, üçüzlerin birbirinden ayrı ve farklı koşullarda büyüyünce ne tür davranışlar ve özellikler sergilediğini anlayabilmek için bu üçlü üzerinde bir deney yapmıştı. Hatta bu psikiyatristin tek kurbanları üçüzler değildi. Neubauer birçok ikizi ve üçüzü bu deney uğruna birbirinden ayırmıştı.

Allison Kanter ve Michele Mordkoff
Allison Kanter ve Michele Mordkoff

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan Allison Kanter ve Michele Mordkoff da bu deneyin kurbanlarından. Onlar da DNA testi sonucu birbirini bulan kardeşlerden sadece ikisi.

Bu deneyin bilimsel değeri hakkında çok fazla soru işareti vardı çünkü merkezden ve şu an hayatta olmayan Neubauer'in "tüm verileri 2065 yılına kadar mühürlemesi"nden dolayı çalışmanın tamamı hiç yayımlanmadı. Şu an Yale Üniversitesi'nde saklanan verilerin 11 bin sayfanın üzerinde olduğu biliniyor. Sadece uzun uğraşlar sonucu David ve Robert kendileriyle ilgili bölümlerin bir kısmına ulaşabildiler ki o da diğer "katılımcı"ların kimliklerini korumak amacıyla neredeyse tamamen sansürlüydü.

Üçüzler birbirlerini tanıyadursun, zaman geçtikçe aslında o kadar da iyi anlaşamadıklarını fark ettiler ve üçünde de psikolojik sorunlar baş göstermeye başladı. Robert, avukat olma isteğiyle restoranın ortaklığından ayrıldı. Eddy, yaşadıklarının üstesinden gelemedi ve 33 yaşında, 1995'te intihar etti.

2018 yılında üçüzlerin bu hikayesi biyografi/belgesel olarak çekildi. Ne yazık ki veriler yetersiz olduğu için, bu spesifik deneyin sonuçları ve bulguları hakkında çok fazla bilgi veremiyoruz.

"Three Identical Strangers (Üç Tanıdık Yabancı)" belgeseli için düzenlenen bir etkinlikte çekilen David ve Robert'ın olduğu bir fotoğraf.
"Three Identical Strangers (Üç Tanıdık Yabancı)" belgeseli için düzenlenen bir etkinlikte çekilen David ve Robert'ın olduğu bir fotoğraf.

Robert şimdilerde Brooklyn'de eşi ve iki çocuğuyla yaşıyor. Avukat. David ise New Jersey'de eşi ve iki çocuğuyla birlikte. Kendisi bir sigorta şirketinde çalışıyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 23
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Tebrikler! 10
 • Grrr... *@$# 10
 • Korkutucu! 10
 • Üzücü! 9
 • Bilim Budur! 6
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Quora | Arşiv Bağlantısı
 • A. Kaufman. The Surreal, Sad Story Behind The Acclaimed New Doc ‘Three Identical Strangers’. (01 Temmuz 2018). Alındığı Tarih: 19 Mart 2020.
 • M. Dargis. Review: The Surreal, Heartbreaking Case Of ‘Three Identical Strangers’. (27 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 19 Mart 2020.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/10/2020 11:48:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8357

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Bilim İnsanı
Uterus
Habercilik
Su Ayısı
Sars Virüsü
Müzik
Yaşlılık
Robot
Bakteri
Biliş
Maskeler
Mars
Korku
Atom
Diyet
Zihin
Kalp
Mers
Evrimsel Süreç
Savunma
Kedi
Gezegen
Oyun Teorisi
Bilim Felsefesi
Müfredat
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Konuşmadan önce düşünün. Düşünmeden önce okuyun.”
Fran Lebowitz
Geri Bildirim Gönder