Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Türkiye'nin Twitter'ı engelleme (banlama) konusunda 1 numara olduğunu biliyor muydunuz? Twitter'a 2016 senesi boyunca Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, polisi, vb. kurumlarından 1781 tweet kaldırma talebi geldi. Mahkeme kararıyla tweetlerin kaldırılmasıyla ise 712 talep gönderildi. Türkiye Cumhuriyeti, 14.953 Twitter hesabının kapatılmasıyla ilgili Twitter'a başvuruda bulundu. Sadece Temmuz-Aralık 2018 arasında ülkemiz 9.155 hesap ile ilgili olarak Twitter'a 5.014 uyarı gönderdi ve Twitter bunların %4'üne uydu. Bu raporun en güncel sürümüne buradan erişebilirsiniz.

Bizden hemen sonra, 2016 yılı içindeki 1599 devlet talebi ve sadece 2 mahkeme talebiyle Rusya geliyor. Rusya'nın kapatılmasını talep ettiği hesap sayısı 1698. Rusya'dan sonra, 2016 yılı içinde 466 genel talep ve 0 mahkeme kararıyla Fransa, 168 genel talep ve 6 mahkeme talebiyle İngiltere, 98 genel talep ve 2 mahkeme talebiyle ABD geliyor.

Twitter, 2016 yılında Türkiye'den gelen taleplerin %23'üne uyarak bu içerikleri kaldırdı. Rusya'dan gelen taleplerin %12'sine, İngiltere'den gelen taleplerin %3'üne, ABD'den gelen taleplerinse %0'ına uyuldu. 

Dünyanın en yoğun olarak kullanılan mikroblog sitesi olan ve birçok çevrede rahatsızlık uyandıracak kadar özgürlüğü pekiştiren Twitter'ın logosunun hikayesi de oldukça ilginç. Aslen NBA takımlarından Boston Celtics'in efsanevi basketbolcusu Larry Bird'e ("Bird" İngilizcede "kuş" demektir) ithafen logo "Larry the Bird" (Kuş Larry) olarak isimlendirilmiştir. Uzun bir süredir bu şekilde açıklanan logo, 5 Haziran 2012'de yeniden tasarlanarak ufak detaylar değiştirilmiştir. Tasarımcı Douglas Bowman'a göre yeni logo, Mavi Dağ Kuşu'nu andıracak şekilde geliştirilmiştir.

Fotoğrafta görüşen Mavi Dağ Kuşu Sialia currucoides olarak isimlendirilir. Orta büyüklükte, 30 gram civarında bir kütleye sahip olan, 16-20 santimetre arasında değişebilen bir kuş türüdür. Yetişkin dişilerin renkleri daha solgundur ve maviden farklı renkler alabilir; ancak erkekler, dişilerini bu parlak mavi renklerle etkileyebilecek şekilde evrimleşmiştir. Dişilerin renkleri de bahar için yenilendiğinde boğaz ve göğüs bölgesinde turuncu olmaktadır.

Türü tüm Kuzey Amerika'da; ancak özellikle Alaska gibi serin kuzeybatı coğrafyasında görmek mümkündür. Bu şekilde uzak bölgelerde yaşayıp üremeleri sayesinde diğer kuşlarla olan rekabeti büyük ölçüde düşürmeyi başarak evrimsel avantaj sağlamışlardır. Mavi Dağ Kuşları tek eşli kuşlardır; dolayısıyla birden fazla bireyle çiftleşmezler. Dişiler, döllenme sonrası bir seferde 4-5 yumurta bırakırlar. Yavrular, 14 günlük bir kuluçka süresinin ardından çıplak ve korunmasız olarak doğarlar; doğumdan 21 gün kadar sonra da yuvayı terk ederler. Bu süreçte dişiler de, erkekler de yuvayı sert ve kızgın bir şekilde savunurlar.

Bu kadar küçük bir kuşun sembolik çiziminin bile, yeri geldiğinde koca koca ülkelerin başındaki insanlarda yoğun bir korkuya neden olabilmesi, vahşi doğada her zaman büyüğün küçüğü yemeyebileceğini gösteriyor. Dolayısıyla doğal seçilimi "büyük küçüğü yer" olarak değil, "daha adaptif olan, daha az adaptif olanı eler" şeklinde anlamak ve algılamak gerekiyor. Hayatta kalmayı başarabilenler, sadece bulunduğu ortama en fazla adapte olabilenlerdir. Doğada ve hayatta, değişime adapte olamayanlar ve doğal yaşama karşı gelmeye cüret edenlerse yok olmaya mahkumdur.

Bizden söylemesi...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. Bender. 6 Countries That Block Social Media. (2015, Nisan 06). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Business Insider | Arşiv Bağlantısı
 • R. Akkoç. Turkey Blocks Access To Social Media And Youtube Over Hostage Photos. (2015, Nisan 06). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2019. Alındığı Yer: The Telegraph | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2020 20:19:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2064

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hipotezlere dayalı soruların cevapları da hipotezlere dayalıdır.”
Joan Baez
Geri Bildirim Gönder