Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Tütsü kandili mantarı (Xylaria hypoxylon)

Tütsü kandili mantarı (Xylaria hypoxylon)
Xylaria hypoxylon
Gökhan Eren
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
1 dakika
725 Okunma Sayısı
Reklamı Kapat
Tütsü kandili mantarı
 • Bilimsel Adı Xylaria hypoxylon
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Tütsü kandili mantarı
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Candlesnuff fungus
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Xylariaceae ailesine ait olan Tütsü kandili mantarı (Xylaria hypoxylon), 18 aralık 2018 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit kampüsünde bulanan, yaprak döken ağaçların oluşturduğu ormanlık alanda gözlemlenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Meyve gövdeleri (askokarp) silindirik ve 3-8 cm uzunluğunda olup 2-8 mm kalınlığındadır. Dik meyve gövdeleri genellikle ya bükülme hareketi gösterir ya da tipik olarak geyik boynuzuna benzeyen bir şekilde dallanır. Mevsiminden daha önce, ilkbaharda bulunan örnekler, beyaz ile grimsi bir toz birikintisi olarak görüne aseksüel sporlarla (conidia) tamamen kaplanabilir. Sezonun ilerleyen zamanlarında, erişkin meyve gövdeleri tamamen siyah renktedir. Genellikle küçük kümeler halinde bulunur.

Samsun'da gözlemlediğimiz tütsü kandili mantarının (Xylaria hypoxylon).
Samsun'da gözlemlediğimiz tütsü kandili mantarının (Xylaria hypoxylon).
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Xylariaceae ailesine ait olan Tütsü kandili mantarı (Xylaria hypoxylon) ilk olarak 1745 yılında taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından tanımlanmış ve daha sonra da Species Plantarum II adlı eserinde bu türe yer vermiştir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Yıl boyunca görebileceğimiz bir türdür. Geniş yapraklı ağaçların çürümüş kütükleri ve dalları üzerinde bulunur.

Reklamı Kapat

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Yaygın bir tür olmakla birlikte Avrupa’da ve Kuzey Amerika’nın birçok bölümüne kadar yayılım alanı bulmaktadır.

Diyet ve Metabolizma

Çoğu mantar gibi bu türde saprofittir (cansız veya çürüyen organik maddeden kendi besinini türeten organizma).

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Zehirli değildir ancak küçük boyutu ve sert dokusundan dolayı tüketimi yoktur. Görünümünden dolayı da oldukça ilgi çeken bir türdür.

Etimoloji

Tür epiteti Yunanca aşağıda anlamına gelen ''hipo'' ve ahşap anlamına gelen ''xylon'' kelimesinden türetilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • naturespot. Candlesnuff Fungus - Xylaria Hypoxylon. (11 Mart 2019). Alındığı Tarih: 11 Mart 2019. Alındığı Yer: naturespot | Arşiv Bağlantısı
 • Xylaria hypoxylon (L.) Grev. - Candlesnuff Fungus. Xylaria Hypoxylon (L.) Grev. - Candlesnuff Fungus. (11 Mart 2019). Alındığı Tarih: 11 Mart 2019. Alındığı Yer: first-nature | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedi. Xylaria Hypoxylon. (11 Mart 2019). Alındığı Tarih: 11 Mart 2019. Alındığı Yer: wikipedi | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/01/2021 21:58:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7674

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Bilinç
Uterus
Cinsellik Araştırmaları
Evrim
Makroevrim
Bebek Doğumu
Tüy
Afrika
Böcekler
Eğitim
Kültür
Psikiyatri
Uçuş
Uçma
Yemek
Robot
Dinozorlar
Mikrobiyoloji
Enzim
Yaşamın Başlangıcı
Çevre
Matematik
Öğrenme Teorileri
Kimyasal
Deprem
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarımızın sınavlarda kopya çekmesinin nedeni, okul sistemimizin notlara değer verme miktarının, çocuklarımızın öğrenmeye değer verme miktarından fazla olmasıdır.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku