Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Xylariaceae ailesine ait olan Tütsü kandili mantarı (Xylaria hypoxylon), 18 aralık 2018 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit kampüsünde bulanan, yaprak döken ağaçların oluşturduğu ormanlık alanda gözlemlenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Meyve gövdeleri (askokarp) silindirik ve 3-8 cm uzunluğunda olup 2-8 mm kalınlığındadır. Dik meyve gövdeleri genellikle ya bükülme hareketi gösterir ya da tipik olarak geyik boynuzuna benzeyen bir şekilde dallanır. Mevsiminden daha önce, ilkbaharda bulunan örnekler, beyaz ile grimsi bir toz birikintisi olarak görüne aseksüel sporlarla (conidia) tamamen kaplanabilir. Sezonun ilerleyen zamanlarında, erişkin meyve gövdeleri tamamen siyah renktedir. Genellikle küçük kümeler halinde bulunur.

Samsun'da gözlemlediğimiz tütsü kandili mantarının (Xylaria hypoxylon).
Samsun'da gözlemlediğimiz tütsü kandili mantarının (Xylaria hypoxylon).
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Xylariaceae ailesine ait olan Tütsü kandili mantarı (Xylaria hypoxylon) ilk olarak 1745 yılında taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından tanımlanmış ve daha sonra da Species Plantarum II adlı eserinde bu türe yer vermiştir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Yıl boyunca görebileceğimiz bir türdür. Geniş yapraklı ağaçların çürümüş kütükleri ve dalları üzerinde bulunur.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Yaygın bir tür olmakla birlikte Avrupa’da ve Kuzey Amerika’nın birçok bölümüne kadar yayılım alanı bulmaktadır.

Diyet ve Metabolizma

Çoğu mantar gibi bu türde saprofittir (cansız veya çürüyen organik maddeden kendi besinini türeten organizma).

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Zehirli değildir ancak küçük boyutu ve sert dokusundan dolayı tüketimi yoktur. Görünümünden dolayı da oldukça ilgi çeken bir türdür.

Etimoloji

Tür epiteti Yunanca aşağıda anlamına gelen ''hipo'' ve ahşap anlamına gelen ''xylon'' kelimesinden türetilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • naturespot. Candlesnuff Fungus - Xylaria Hypoxylon. (2019, Mart 11). Alındığı Tarih: 11 Mart 2019. Alındığı Yer: naturespot | Arşiv Bağlantısı
 • Xylaria hypoxylon (L.) Grev. - Candlesnuff Fungus. Xylaria Hypoxylon (L.) Grev. - Candlesnuff Fungus. (2019, Mart 11). Alındığı Tarih: 11 Mart 2019. Alındığı Yer: first-nature | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedi. Xylaria Hypoxylon. (2019, Mart 11). Alındığı Tarih: 11 Mart 2019. Alındığı Yer: wikipedi | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 14:16:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7674

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deniz, deniz olduğu için dalgalanır; ama çöpe sor, hep onun içindir dalgalar.”
Ömer Hayyam
Geri Bildirim Gönder