Tüberküloz Evrimini Anlamak, Hastalığı Tamamen Yenmemizi Mümkün Kılabilir!

Tüberküloz Evrimini Anlamak, Hastalığı Tamamen Yenmemizi Mümkün Kılabilir!
Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Araştırmacılar halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığının evrimsel kökenlerini ortaya çıkardılar. Yapılan araştırmalar, sanılanın aksine, hastalığın insanlara geçmeden önceki 10.000 yıl içerisinde hayvanlarda evrimleştiğini değil; günümüzden 70.000 yıl kadar önce Afrika'da avcı-toplayıcı olarak yaşayan insanlar üzerinde evrimleştiğini gösterdi. Böylece evrimsel biyoloji sayesinde bir hastalığın daha kökenlerine ışık tutulmuş oldu. Bunun önemi, hastalığa genelde sebep olan Mycobacterium tuberculosis'in evrimsel değişimlerini anlayarak, veremle daha aktif mücadele edebilmemiz olacak. Çünkü tüm modern tekniklere rağmen, günümüzde halen yaşayan her 3 insandan 1'i M. tuberculosis ile enfekte olmuş haldedir, her yıl sağlıklı popülasyonun %1'i vereme yakalanır ve 2007 yılı itibariyle Dünya çapında 13.7 milyon kronik verem hastası bulunmaktadır. 

Daha fenası, 2010 yılında 8.8 milyon yeni verem hastası tespit edilmiş, aynı sene içerisinde 1.5 milyon vaka ölümle sonuçlanmıştır. Hastalık genellikle gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir ve her yıl ortalama 1 milyon can almaktadır. Afrika ve Asya ülkelerindeki popülasyonların %80'ine yakını tüberküloz testlerinde pozitif görülmekte, ABD gibi gelişmiş ülkelerde bu oran %5-10 civarında görülmektedir. 

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Tüberküloz
 2. Dünya Sağlık Örgütü
 3. Dünya Sağlık Örgütü Rapor Özeti
 4. Kumar V, Abbas AK, Fausto N, Mitchell RN (2007). Robbins Basic Pathology (8th ed.). Saunders Elsevier. pp. 516–522. ISBN 978-1-4160-2973-1.
 5. World Health Organization (2009). "Epidemiology". Global tuberculosis control: epidemiology, strategy, financing. pp. 6–33. ISBN 978-92-4-156380-2. Retrieved 12 November 2009.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2019 17:24:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1377

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalet, korkunun anasıdır.”
Herman Melville
Geri Bildirim Gönder