Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Tüberküloz Evrimini Anlamak, Hastalığı Tamamen Yenmemizi Mümkün Kılabilir!

Tüberküloz Evrimini Anlamak, Hastalığı Tamamen Yenmemizi Mümkün Kılabilir!
1 dakika
1,511
Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığının evrimsel kökenlerini ortaya çıkardılar. Yapılan araştırmalar, sanılanın aksine, hastalığın insanlara geçmeden önceki 10.000 yıl içerisinde hayvanlarda evrimleştiğini değil; günümüzden 70.000 yıl kadar önce Afrika'da avcı-toplayıcı olarak yaşayan insanlar üzerinde evrimleştiğini gösterdi. Böylece evrimsel biyoloji sayesinde bir hastalığın daha kökenlerine ışık tutulmuş oldu. Bunun önemi, hastalığa genelde sebep olan Mycobacterium tuberculosis'in evrimsel değişimlerini anlayarak, veremle daha aktif mücadele edebilmemiz olacak. Çünkü tüm modern tekniklere rağmen, günümüzde halen yaşayan her 3 insandan 1'i M. tuberculosis ile enfekte olmuş haldedir, her yıl sağlıklı popülasyonun %1'i vereme yakalanır ve 2007 yılı itibariyle Dünya çapında 13.7 milyon kronik verem hastası bulunmaktadır. 

Daha fenası, 2010 yılında 8.8 milyon yeni verem hastası tespit edilmiş, aynı sene içerisinde 1.5 milyon vaka ölümle sonuçlanmıştır. Hastalık genellikle gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir ve her yıl ortalama 1 milyon can almaktadır. Afrika ve Asya ülkelerindeki popülasyonların %80'ine yakını tüberküloz testlerinde pozitif görülmekte, ABD gibi gelişmiş ülkelerde bu oran %5-10 civarında görülmektedir. 

Tüm Reklamları Kapat

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • WHO. Tuberculosis. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: WHO | Arşiv Bağlantısı
 • V. Kumar, et al. (2020). Robbins Basic Pathology. ISBN: 978-1-4160-2973-1.
 • World Health Organization. (2009). Global Tuberculosis Control: Epidemiology, Strategy, Financing. ISBN: 978-92-4-156380-2.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2024 11:38:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1377

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Neandertaller
Ornitoloji
Atmosfer
Meyve
Temel
Entropi
Kas
Yumurta
Enfeksiyon
Doğal Seçilim
Maskeler
Filogenetik
Çağ
Konuşma
Köpekbalığı
Eğilim
Toplumsal Cinsiyet
Hayvanlar Alemi
Sars Mers
Kilometre
Metabolizma
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karbonhidrat
Fizyoloji
Sağlık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Tüberküloz Evrimini Anlamak, Hastalığı Tamamen Yenmemizi Mümkün Kılabilir!. (3 Eylül 2013). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1377
Bakırcı, Ç. M. (2013, September 03). Tüberküloz Evrimini Anlamak, Hastalığı Tamamen Yenmemizi Mümkün Kılabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved May 29, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1377
Ç. M. Bakırcı. “Tüberküloz Evrimini Anlamak, Hastalığı Tamamen Yenmemizi Mümkün Kılabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 03 Sep. 2013, https://evrimagaci.org/s/1377.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Tüberküloz Evrimini Anlamak, Hastalığı Tamamen Yenmemizi Mümkün Kılabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 03, 2013. https://evrimagaci.org/s/1377.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close