Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Trakya imparatoru (Apatura metis) kelebeğini, 25 ve 27 ağustos 2017 tarihlerinde iki defa Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemledik. Bu gözlemler bu türün Trakya dışında Anadolu'daki ilk kayıtlarıdır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kırmızımsı veya sarımsı bantları olan koyu renkli kanatlara sahiptir. Kanat uzunluğu yaklaşık 63-74 mm uzunluğundadır. Ön kanatta bulunan küçük siyah noktalar tanımlanmasında yardımcı olur. Erkek bireylerde kanat üstü mavimsi mor renktedir.

Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemlediğimiz bireyin kanat üstü görünümü.
Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemlediğimiz bireyin kanat üstü görünümü.
Göhkan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Apatura metis türü olarak bilinen Trakya imparatoru, Papilionoidea üst ailesinde bulunan ve dünyanın dört bir yanına dağılmış 6.000'den fazla türü olan en büyük kelebek ailesi olarak bilinen Nymphalidae (Fırça ayaklılar) ailesine ait bir türdür. Bu tür Alman entomolog Christian Friedrich Freyer tarafından 1829 yılında tanımlanmıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa'da Macaristan, Bulgaristan, Sırbistan, Türkiye (Trakya ve Sakarya); Asya'da ise Rusya, Kazakistan, Kuzeydoğu Çin, Kore, Japonya, Moğolistan bölgelerinde görülebilirler. Uçuş zamanı Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını kapsar. Genellikle nehir sistemleriyle bağlantılı ormanlarda yaşarlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Türün az sayıdaki kaydı popülasyon eğiliminin hesaplanmasına izin vermemektedir. IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Kırmızı Liste içerisinde Yetersiz Verili (Data Deficient) kategorisinde sınıflandırılırlar.

Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemlediğimiz bireyin kanat altı görünümü.
Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemlediğimiz bireyin kanat altı görünümü.
Gökhan Eren

Davranış ve Etoloji

Genellikle bir, bazen de iki nesil verirler. İlk nesil Mayıs ve Haziran aylarında, ikincisi ise Temmuz ve Ağustos aylarında olur. Uçuş süresi Mayıs ayı sonunda veya ilk kuluçka için haziran başında başlar ve ikinci kuluçka ise Temmuz ayı sonunda veya Ağustos başında başlar. Sabahın erken saatlerinde uçmaya başlar, çok sıcak havalarda sabah 10 gibi dinlenmeye geçer. Güneşlenmek için genellikle yerden yaklaşık 5 m yüksekte bulunan ağaç gövdelerini seçer.

Diyet ve Metabolizma

Trakya imparatoru tırtılları (larva) söğüt (Salix sp.) yaprakları ile beslenir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Genellikle ağaçlardan pek aşağı inmediği için görmesi ve fotoğraflaması çok kolay olmayan bir türdür. Bu özelliğinden dolayı da kelebek gözlemcileri ve fotoğrafçıları açısından heyecan verici bir türdür.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 12:08:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7683

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deneyim zorlu bir öğretmendir: Önce sınavı verir, sonra dersi.”
Vernon Sanders Law
Geri Bildirim Gönder