Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür Adı: Therizinosaurus cheloniformis

Familya Adı: Therizinosauridae

Takım Adı: Saurischia

Alt Takım Adı: Theropoda

Yaşadığı Dönem: Geç Kretase

Bulunduğu Bölge: Moğolistan

Boyut: ~ 3,5 m

Diyet: Bitkiler (Böcekler?)

Bulunduğu Müze: Sauriermuseum, İsviçre

Bulunduğu Yıl: 1948

Tanımlandığı Yıl: 1970

Bilgi: İsminin anlamı ''parçalayan kertenkele'' olan bu yaklaşık 10 m uzunluğundaki canlı ilk keşfedildiğinde bir soyu tükenmiş dev kaplumbağa olduğu düşünülüyordu. Çünkü hiçbir zaman kafatası bulunamadı ve sadece birkaç kemik üzerinden spekülasyon yapmaları mecburiyetindeydiler. Bu tür ise ''kaplumbağa benzeri'' demek. Yani kısaca parçalayıcı kaplumbağa benzeri kertenkele anlamında. Therizinosaurus cinslerinin en son ve en büyük üyesi.

Parçalayıcı lakabının verilmesinin sebebi yaklaşık 70-100 cm arasında değişen gelmiş geçmiş en uzun pençelere sahip canlı olmasından kaynaklanıyor. Yeterli kemik bulunamamasından ötürü diyeti kesin olarak bilinmiyordu hatta bazı video oyunu ve progamlarda tehlikeli yırtıcılar olarak simgeleniyorlardı. Ancak yapılan araştırmalar sonucu bu canlının boyutuna göre küçük kafalarının ve uzun boyunlarının olduğu, otçul kuzenlerine daha çok benzediği anlaşıldı. Yaklaşık 1 metrelik tırnaklarını büyük ihtimalle ağaç kabuğu soymak, yırtıcılara karşı savunma, eş seçme ve bölge koruma amaçlı kullanıyordu. Bir yeni hipoteze göre de karınca yiyen (Myrmecophaga tridactyla) gibi uzun dilleri olduğu, pençelerini kazmak ve karınca yuvalarını deşmek amaçlı kullandığı düşünülüyor. Diğer birçok theropod gibi vücudu tüylerle kaplıydı. Ayrıca maniraptorların en büyük üyesi. Adeta tarih öncesi dev yer tembel hayvanları gibiler. Şimdilik birkaç kol (humerus) ve önkol (ulna, radius) kemiği, tırnakları (unguis), el parmakları (phalanx), kürek kemiği (scapula) ve birkaç kaburgası (costa) keşfedildi. Kuzenleri ve günümüz canlıları ile karşılaştırılarak ekolojisi anlaşılmaya çalışılıyor.

Paleontolojik Bulgular:

İskelet Sistemi:

Rekonstrüksiyonlar:

 

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. BBC
 2. Enchanted Learning
 3. Dinopedia
 4. Wikipedia
 5. DeviantArt
 6. Behance
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 17:12:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3381

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç düş kırıklığına uğramamış olanlar, hiç umut beslememiş olanlardır.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder