Therizinosaurus cheloniformis (Kılıç Tırnaklı)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür Adı: Therizinosaurus cheloniformis

Familya Adı: Therizinosauridae

Takım Adı: Saurischia

Alt Takım Adı: Theropoda

Yaşadığı Dönem: Geç Kretase

Bulunduğu Bölge: Moğolistan

Boyut: ~ 3,5 m

Diyet: Bitkiler (Böcekler?)

Bulunduğu Müze: Sauriermuseum, İsviçre

Bulunduğu Yıl: 1948

Tanımlandığı Yıl: 1970

Bilgi: İsminin anlamı ''parçalayan kertenkele'' olan bu yaklaşık 10 m uzunluğundaki canlı ilk keşfedildiğinde bir soyu tükenmiş dev kaplumbağa olduğu düşünülüyordu. Çünkü hiçbir zaman kafatası bulunamadı ve sadece birkaç kemik üzerinden spekülasyon yapmaları mecburiyetindeydiler. Bu tür ise ''kaplumbağa benzeri'' demek. Yani kısaca parçalayıcı kaplumbağa benzeri kertenkele anlamında. Therizinosaurus cinslerinin en son ve en büyük üyesi.

Parçalayıcı lakabının verilmesinin sebebi yaklaşık 70-100 cm arasında değişen gelmiş geçmiş en uzun pençelere sahip canlı olmasından kaynaklanıyor. Yeterli kemik bulunamamasından ötürü diyeti kesin olarak bilinmiyordu hatta bazı video oyunu ve progamlarda tehlikeli yırtıcılar olarak simgeleniyorlardı. Ancak yapılan araştırmalar sonucu bu canlının boyutuna göre küçük kafalarının ve uzun boyunlarının olduğu, otçul kuzenlerine daha çok benzediği anlaşıldı. Yaklaşık 1 metrelik tırnaklarını büyük ihtimalle ağaç kabuğu soymak, yırtıcılara karşı savunma, eş seçme ve bölge koruma amaçlı kullanıyordu. Bir yeni hipoteze göre de karınca yiyen (Myrmecophaga tridactyla) gibi uzun dilleri olduğu, pençelerini kazmak ve karınca yuvalarını deşmek amaçlı kullandığı düşünülüyor. Diğer birçok theropod gibi vücudu tüylerle kaplıydı. Ayrıca maniraptorların en büyük üyesi. Adeta tarih öncesi dev yer tembel hayvanları gibiler. Şimdilik birkaç kol (humerus) ve önkol (ulna, radius) kemiği, tırnakları (unguis), el parmakları (phalanx), kürek kemiği (scapula) ve birkaç kaburgası (costa) keşfedildi. Kuzenleri ve günümüz canlıları ile karşılaştırılarak ekolojisi anlaşılmaya çalışılıyor.

Paleontolojik Bulgular:

İskelet Sistemi:

Rekonstrüksiyonlar:

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/10819599_wpid-ili-yascher-kos.jpg" style="height: 307px; width: 560px;" />

 

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. BBC
  2. Enchanted Learning
  3. Dinopedia
  4. Wikipedia
  5. DeviantArt
  6. Behance

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Organik Tarım, Endüstriyel Tarım Karşısında Dayanabilir Mi?

Beşgen Simetri: Dünya ve Venüs'ün Yörüngeleri

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder