Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yapay Zeka, Yakında Sizin İçin Çok Sayıda Sevgili Adayıyla Önden Çıkıp, En İyi Sonucu Size Bildirebilecek!

Yapay Zeka, Yakında Sizin İçin Çok Sayıda Sevgili Adayıyla Önden Çıkıp, En İyi Sonucu Size Bildirebilecek!
3 dakika
696
Tüm Reklamları Kapat

San Fransisco veya İstanbul'da, hiçbirine tek bir kelime bile yazmadan 600 kişiyle "çıktığınızı" hayal edin. Yakında olacak şey şu: Küçük ve meşgul bir bot, sizin adınıza çok sayıda aday ile konuşarak "kendinizi tanıma" safhasını tamamlayacak ve size hangi insanlarla tanışmak için koltuktan kalkmanız değeceğini söyleyebilecek. Whitney Wolfe Herd'e göre flörtün geleceği bu ve bunu bilecek biri varsa, o da ta kendisi!

Wolfe Herd, kadınları ilk hamleyi yapmaya teşvik eden bir buluşma ve ağ platformu olan Bumble'ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı. Platform, şimdi algoritmasının bu yönünü değiştirmiş olsa da, Wolfe Herd şirketin "Kutup Yıldızı"nın her zaman aynı kaldığını söylüyor:

Daha sağlıklı ve daha eşitlikçi ilişkiler için daha güvenli, daha nazik bir dijital platform. Kadınları her zaman sürücü koltuğuna oturtmak... Amaç, erkekleri aşağılamak değil; hepimizin birbirimize davranış şeklimizi yeniden ayarlamak...

Tüm Reklamları Kapat

Her platform gibi Bumble da yapay zeka dünyasında yolunu bulmaya çalışıyor; bu da chatbot'ların arttığı bir çağda insanların birbirleriyle nasıl etkileşime gireceklerini yeniden düşünmek anlamına geliyor. Wolfe Herd, San Francisco'da düzenlenen Bloomberg Teknoloji Zirvesi'nde yapay zekanın eşleştirme sürecini kolaylaştırabileceğini söyledi:

Yapay zeka flört konsiyerjinizin gidip sizin için diğer flört konsiyerjleriyle çıkabileceği bir dünya mümkün. Gerçekten. Ve o zaman 600 kişiyle konuşmak zorunda kalmazsınız. Sizin için tüm San Fransisco'yu tarayacak ve 'Bunlar gerçekten tanışmanız gereken üç kişi' diyecek.

Üstelik arkadaşlarınızla hasret gidermeyi ve aşk hayatınızla ilgili mesajlar paylaşmayı unutun; yapay zeka, artık ağlayabileceğiniz mecazi bir omuz olabilir.

OpenAI'nin ChatGPT büyük dil modeliyle piyasayı altüst etmesinden bu yana büyük miktarda yatırım gören yapay zeka, bireylere nasıl flört edecekleri ve kendilerini potansiyel partnerlere en iyi şekilde nasıl sunacakları konusunda koçluk yapabilir. Wolfe Herd, şöyle açıklıyor:

Örneğin, yakın gelecekte yapay zekalı randevu danışmanınızla konuşabilir ve güvensizliklerinizi paylaşabilirsiniz. 'Bir ayrılıktan yeni çıktım, bağlılık sorunlarım var' diyebilirsiniz ve o da kendinizi daha iyi bir düşünce tarzına alıştırmanıza yardımcı olabilir. Sonra da diğer insanlarla iletişim kurmanız için size verimli ipuçları verebilir.

Bu özellikler gelecekte gerçekten Bumble'a gelirse, milyonlarca kişinin deneyimini etkileyecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Nitekim Business of Apps'in verilerine göre, Tinder ABD'deki pazar payını hala elinde tutarken (%27), Bumble hemen arkasından geliyor (%26).

Şirket ayrıca Şubat 2024'te bir önceki yılın sonuçlarını yayınladı ve gelişimlerini tek kelimeyle, "sağlam" olarak niteledi: 2022'nin 4. çeyreğinde 241,6 milyon dolar olan gelir, 2023'ün 4. çeyreğinde %13,2 artışla 273,6 milyon dolara yükseldi. Toplam ödeme yapan kullanıcı sayısı da bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 3,4 milyona kıyasla %16,4 artarak 4 milyona ulaştı.

Bot Aşkı "Sadece Geçici Bir Heves"!

Botlar ve romantizm arasındaki kesişim halk için şimdiden bazı alarm zillerini çalıyor.

2021 yılında, Birleşik Krallık'taki yetkililerin 19 yaşındaki bir adamın, uygulama üzerine inşa edilmiş bir yapay zeka kız arkadaşı tarafından teşvik edildikten sonra Kraliçe'ye suikast düzenlemeyi planladığını görmesinin ardından, yapay zeka arkadaşı uygulaması Replika inceleme altına alındı. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Uzmanlar ayrıca, derin bağları teşvik eden, ancak nihayetinde kar elde etmesi gereken şirketlere ait olan uygulamalar için yasal veya etik bir çerçevenin algılanan boşluğuyla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Uzmanlar, Soulmate AI'nin Eylül ayında yaptığı gibi, şirketler uygulamalarında değişiklik yaptıktan ve hatta onları kapattıktan sonra kullanıcılarda duygusal stres gördüklerini söylüyorlar.

Ayrıca, kâr amacı gütmeyen Mozilla Vakfı tarafından Şubat ayında yayınlanan 11 romantik chatbot uygulamasının analizi, test edilen neredeyse her uygulamanın kullanıcı verilerini sattığını, reklam için paylaştığını veya gizlilik politikalarında bu noktalar hakkında yeterli bilgi sağlamadığını ortaya koydu.

Bumble, yapay zeka tarafından üretilen ortaklardan çok uzak olsa da Wolfe Herd, sektörün geneliyle ilgili bu tür endişeleri bir kenara bırakıyor:

Bu biraz ürkütücü... Ama bu bir moda. Demek istediğim, eminim ki dışarıda bir tür yapay zeka ile arkadaşlık kurabilecek insanlar vardır ve bu iyi bir şeydir. Ancak bizim yapay zeka ile odak noktamız daha sağlıklı ve eşitlikçi ilişkiler kurulmasına yardımcı olmak.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
22
1
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 4
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Fortune | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 00:27:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17588

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Pringle, et al. Yapay Zeka, Yakında Sizin İçin Çok Sayıda Sevgili Adayıyla Önden Çıkıp, En İyi Sonucu Size Bildirebilecek!. (14 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17588
Pringle, E., Bakırcı, Ç. M. (2024, May 14). Yapay Zeka, Yakında Sizin İçin Çok Sayıda Sevgili Adayıyla Önden Çıkıp, En İyi Sonucu Size Bildirebilecek!. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17588
E. Pringle, et al. “Yapay Zeka, Yakında Sizin İçin Çok Sayıda Sevgili Adayıyla Önden Çıkıp, En İyi Sonucu Size Bildirebilecek!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 14 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17588.
Pringle, Eleanor. Bakırcı, Çağrı Mert. “Yapay Zeka, Yakında Sizin İçin Çok Sayıda Sevgili Adayıyla Önden Çıkıp, En İyi Sonucu Size Bildirebilecek!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 14, 2024. https://evrimagaci.org/s/17588.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close