Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Tapirler irice, az çok domuza benzeyen ve orta uzunlukta bir hortuma sahip memelilerdir. Onları meşhur eden özelliklerinden olan hortumlarına bilimsel olarak "proboscis" adı verilir. Bu hortum, her yöne doğru kolaylıkla hareket ederek, normalde ulaşamayacağı yapraklara erişmesini sağlar. Tür 2 metre uzunluğa ve 1 metre yüksekliğe kadar erişebilir, 150-300 kilogram arasında bir ağırlığa sahiptir. Tapirleri meşhur eden bir diğer özellik ise, vücut ölçülerine göre çok daha büyük olan penisleridir. Bu canlılar, Güney ve Orta Amerika'daki ormanlarda ve Güneydoğu Asya'da bulunurlar.

Tapirlerin evrimsel olarak en yakın akrabaları, kendileri gibi tek parmaklı olan atlar ve gergedanlardır. İlk tapir benzeri canlı günümüzden 50 milyon yıl kadar önce Erken Eyosen Dönem'de yaşamış olan Heptodon'dur. En yakın akrabasının, ilkin bir at türü olan Hyracotherium olduğu düşünülmektedir. Bu tür, günümüz tapirlerinin yarı boyundadır ve hortumu yoktur.

Gerçek tapirler ise ilk olarak günümüzden 25 milyon yıl kadar önce Oliyosen Dönem'de evrimleşmeye başlamıştır. Asya ve Amerika'da bulunan tapirler, birbirlerinden 20 milyon yıl kadar önce ayrılmaya başlamıştır. Günümüzden 10-15 milyon yıl kadar önce Miyosen Dönem'de ise bu canlılar çeşitlenerek yayılmıştır. Kuzey Amerika'dan Güney Amerika'ya göçleri ise günümüzden 3 milyon yıl kadar önce gerçekleşmiştir. 

Albinizm zaten nadiren görülen bir durumdur. Tapirlerde albinizm ise daha da nadir görülür. Brezilya'da fotoğraflanan bu tapir, o nadir canlılardan birisi.
Albinizm zaten nadiren görülen bir durumdur. Tapirlerde albinizm ise daha da nadir görülür. Brezilya'da fotoğraflanan bu tapir, o nadir canlılardan birisi.

Her ne kadar tapirler evrimleştikten sonra Dünya'nın dört bir yanına dağılsalar da, 10.000 yıl kadar önce soyları ciddi anlamda tükenmiştir. Bilinen 10 tapir türünden bugün sadece 5 tanesi yaşamaktadır ve hepsinin soyu yok olma tehlikesi altındadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 17:04:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/840

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlarda bulunan ahlaki değerlerin birçoğu diğer hayvanlarda da bulunmaktadır.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder