Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Günümüzde kuşlar oldukça büyük uzuvlara, boyutlara ve yüksek ağırlıklara sahip olabiliyor. Örneğin, sağlıklı bir deve kuşu 100 kilogram civarında bir ağırlığa sahip olabilir veya bir albatrosun kanat açıklığı üç metreyi bulabilir; ancak hiç antik kuşları düşündünüz mü? Kuşlar sınıfına dahil edebildiğimiz ilk canlılar Jura Devri'nde doğrudan theropod dinozorlardan evrilmeye başlamış, oldukça küçük boyutlu ve çoğunlukla küçük sürüngenler ya da böceklerle beslenen canlılardı. Dünya Kretase Devri'nin sonunda girdiği buzul çağını atlattıktan sonra kuşların boyutlarını sınırlandıran etkenlerin de etkisinin azalmasıyla birlikte vücut boyutlarında oldukça belirgin artışlar yaşandı. Zira dev non-avian dinozorlar yok olunca, kuşlar ve memeliler için ekolojik niş olanakları hayli artış gösterdi. Bu yazımızda size bahsedeceğimiz tür ise şimdiye kadar fosiline erişebildiğimiz en büyük kuş: Vorombe titan. Ayrıca unutmamak gerekir ki kuşlar birer avian dinozordur. Yani bütün dinozorların yok olduğunu söylemek yanlış olur.

Jamie Chirinos tarafından çizilen bir illüstrasyonu.
Jamie Chirinos tarafından çizilen bir illüstrasyonu.
Paleontology World

Fil kuşları, Geç Kuvaterner Devri'nde Madagaskar’da yaşamış ve 13. yüzyıl ile 17. yüzyıl arasında soyları tükenmiş bir ailedir. 2018 yılına kadar iki ayrı cins olarak sınıflandırılıyorlardı: Aepyornis ve Mullerornis. 1894’te İngiliz bilim insanı C.W. Andrews, Aepyronis maximus türüne dahil olamayacak kadar büyük örnekleri, bu türün altına sınıflandırmıştır, fakat 2018’de yapılan ve James Hansford tarafından yönetilen taksonomik çalışma gösteriyor ki bu fosil örnekleri Aepyronis maximus türüne dahil edilemeyecek kadar farklı. Londra Zooloji Enstitüsü önderliğinde yapılan çalışma, bu örneklerin farklı bir cins içerisinde sınıflandırılması gerektiğini gösteriyor ve yeni bir cins olan Vorombe’yi tanımlıyor.

Aepyronis maximus iskeleti.
Aepyronis maximus iskeleti.
Wikipedia

Vorombe kelimesi Madagaskar dilinde “büyük kuş” anlamına gelmekte, tür adı olan “titan” ise Antik Yunan tanrılarına bir gönderme. Türün üyelerinin 800 kilogramı aşabilen ağırlıklara ve 3 metreyi aşan boyutlara sahip olduğu tahmin ediliyor ve bu özellikler Vorombe titan’ı örneklerine ulaşabildiğimiz en büyük kuş türü yapıyor. Görüntüsünden de anlayabileceğiniz gibi bu uçamayan bir kuş türü. Çalışmayı yöneten James Hansford, Inverse dergisine verdiği röportajda “Bir sürpriz oldu. Bu örneklerin Aepyronis maximus türünün, daha büyük üyeleri olduğunu düşünmüştüm.”diyor.

Madagaskar'da fosillerin bulunduğu bölgeler.
Madagaskar'da fosillerin bulunduğu bölgeler.
Wikipedia

Bulunan fosiller gösteriyor ki Vorombe titan, diğer fil kuşları gibi Madagaskar’ın güneyindeki iğne yapraklı ormanlara yerleşmiş bir türdü. Ayrıca bu bölgede yaşayan diğer fil kuşlarıyla aralarında bulunan yapısal farklılıklar beslenme yapılarının farklı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda fil kuşları, adalarda izole olmuş türlerin boyutlarının diğer akrabalarına oranla çok büyük değişimler göstermesi olayına oldukça kaliteli bir örnek sunuyor.  

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Yasmin Tayag. New Record Holder For World's Biggest Bird Ever Was A 1,700-Pound Giant. (2018, Eylül 25). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2019. Alındığı Yer: Inverse | Arşiv Bağlantısı
 • Anonim. Vorombe. (2018, Aralık 06). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • News Staff / Source. Vorombe Titan: Researchers Name World’s Largest Ever Bird. (2018, Eylül 28). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2019. Alındığı Yer: Sci-news | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 12:37:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7556

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şişe şarap içinde, Dünya'daki tüm kitaplardakinden daha fazla felsefe bulunur.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder