Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
2 dakika
4,856 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Günümüzde kuşlar oldukça büyük uzuvlara, boyutlara ve yüksek ağırlıklara sahip olabiliyor. Örneğin, sağlıklı bir deve kuşu 100 kilogram civarında bir ağırlığa sahip olabilir veya bir albatrosun kanat açıklığı üç metreyi bulabilir; ancak hiç antik kuşları düşündünüz mü? Kuşlar sınıfına dahil edebildiğimiz ilk canlılar Jura Devri'nde doğrudan theropod dinozorlardan evrilmeye başlamış, oldukça küçük boyutlu ve çoğunlukla küçük sürüngenler ya da böceklerle beslenen canlılardı. Dünya Kretase Devri'nin sonunda girdiği buzul çağını atlattıktan sonra kuşların boyutlarını sınırlandıran etkenlerin de etkisinin azalmasıyla birlikte vücut boyutlarında oldukça belirgin artışlar yaşandı. Zira dev non-avian dinozorlar yok olunca, kuşlar ve memeliler için ekolojik niş olanakları hayli artış gösterdi. Bu yazımızda size bahsedeceğimiz tür ise şimdiye kadar fosiline erişebildiğimiz en büyük kuş: Vorombe titan. Ayrıca unutmamak gerekir ki kuşlar birer avian dinozordur. Yani bütün dinozorların yok olduğunu söylemek yanlış olur.

Jamie Chirinos tarafından çizilen bir illüstrasyonu.
Jamie Chirinos tarafından çizilen bir illüstrasyonu.
Paleontology World

Fil kuşları, Geç Kuvaterner Devri'nde Madagaskar’da yaşamış ve 13. yüzyıl ile 17. yüzyıl arasında soyları tükenmiş bir ailedir. 2018 yılına kadar iki ayrı cins olarak sınıflandırılıyorlardı: Aepyornis ve Mullerornis. 1894’te İngiliz bilim insanı C.W. Andrews, Aepyronis maximus türüne dahil olamayacak kadar büyük örnekleri, bu türün altına sınıflandırmıştır, fakat 2018’de yapılan ve James Hansford tarafından yönetilen taksonomik çalışma gösteriyor ki bu fosil örnekleri Aepyronis maximus türüne dahil edilemeyecek kadar farklı. Londra Zooloji Enstitüsü önderliğinde yapılan çalışma, bu örneklerin farklı bir cins içerisinde sınıflandırılması gerektiğini gösteriyor ve yeni bir cins olan Vorombe’yi tanımlıyor.

Aepyronis maximus iskeleti.
Aepyronis maximus iskeleti.
Wikipedia

Vorombe kelimesi Madagaskar dilinde “büyük kuş” anlamına gelmekte, tür adı olan “titan” ise Antik Yunan tanrılarına bir gönderme. Türün üyelerinin 800 kilogramı aşabilen ağırlıklara ve 3 metreyi aşan boyutlara sahip olduğu tahmin ediliyor ve bu özellikler Vorombe titan’ı örneklerine ulaşabildiğimiz en büyük kuş türü yapıyor. Görüntüsünden de anlayabileceğiniz gibi bu uçamayan bir kuş türü. Çalışmayı yöneten James Hansford, Inverse dergisine verdiği röportajda “Bir sürpriz oldu. Bu örneklerin Aepyronis maximus türünün, daha büyük üyeleri olduğunu düşünmüştüm.”diyor.

Madagaskar'da fosillerin bulunduğu bölgeler.
Madagaskar'da fosillerin bulunduğu bölgeler.
Wikipedia

Bulunan fosiller gösteriyor ki Vorombe titan, diğer fil kuşları gibi Madagaskar’ın güneyindeki iğne yapraklı ormanlara yerleşmiş bir türdü. Ayrıca bu bölgede yaşayan diğer fil kuşlarıyla aralarında bulunan yapısal farklılıklar beslenme yapılarının farklı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda fil kuşları, adalarda izole olmuş türlerin boyutlarının diğer akrabalarına oranla çok büyük değişimler göstermesi olayına oldukça kaliteli bir örnek sunuyor.  

Reklamı Kapat

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Yasmin Tayag. New Record Holder For World's Biggest Bird Ever Was A 1,700-Pound Giant. (25 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2019. Alındığı Yer: Inverse | Arşiv Bağlantısı
 • Anonim. Vorombe. (06 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • News Staff / Source. Vorombe Titan: Researchers Name World’s Largest Ever Bird. (28 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2019. Alındığı Yer: Sci-news | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 00:48:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7556

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Bitki
Kan
Yıl
İhtiyoloji
Süpernova
Biyokimya
Evrimsel Tarih
Çevre
Filogenetik
Böcek
Epistemik
Kalp
Tespit
Mistik
Gıda
Sağlık Personeli
İnfografik
Tarım
Obezite
Sahtebilim
Bilim Felsefesi
Plüton
Büyük Patlama
Gerçek
Astronomi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku