Bu Reklamı Kapat

Sürücüsüz Arabalar İle Park Alanları Sona Erebilir!

Sürücüsüz Arabalar İle Park Alanları Sona Erebilir!
Bu Reklamı Kapat
Yazar Peter Dockrill Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
3 dakika
3,486 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Bize her zaman, sürücüsüz arabaların en nihayetinde sokaklarda görülmeye başladıklarında neredeyse hayal edilemez faydalar sunacakları söylenegelmiştir. Yapay zekanın (YZ) şoförlük yaparak bizi her yere götürmesinin kolaylığı bir yana, hata yapmaya eğilimli insanların direksiyon başında olmamasının getirdiği bir güvenlik etmeni de var. Sürücüsüz elektrikli araçların ne kadar çevre dostu olabileceğini söylemeye gerek bile yok.

Fakat aynı zamanda, kendi araçlarımızla gezmemenin getireceği başka bir fayda daha var ve bu, içinde yaşadığımız şehirlerin görünüşü, hissettirişi ve işleyişi üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir: park yapmaktan bahsediyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, eğer artık kendi araçlarımızı sürmüyorsak, boşta duran araçları sokak içlerine veya otoparklara park etmeye ihtiyacımız olmayacak. Bu durum, kalabalık şehir bölgelerinin verdiği hissi kökten değiştirebilir. Princeton Üniversitesi'nde otonom (kendi kendini yöneten) araçlar konusunda bir araştırmacı olan Alain L. Kornhauser şöyle söylüyor: 

En büyük etki, park etmek üzerine olacak. Buna ihtiyaç duymayacağız; şu anda park yeri olarak kullandığımız yerlerde park yapmak kesinlikle olmayacak. İnsanların zaman geçirdiği yerlere veya oraların yakınlarına park etmek, geçmişte kalan bir şey haline gelecek. Eğer ben bir futbol maçına gidersem, arabamın benimle birlikte kalması gerekmez. Eğer bürodaysam, aracımın işyerimin civarında olması gerekmez. Etrafında derya deniz park yeri bulunan mevcut alışveriş merkezleri, bunlar artık olmayacak.

Tamamen boş otoparkların ve üzerinde park halinde duran hiçbir aracın olmadığı şehir sokaklarının bu olağanüstü durumu, insanların, sahip oldukları arabalardan belki de tamamen vazgeçmelerini gerektirecektir (çoğu insan, en azından yakın gelecekte bunu yapmaktan hoşnut olmayacaktır). Hal böyle iken sürücüsüz araç kullanımındaki orta halli bir artış bile, hareketsiz duran metal ve lastiklerle hıncahınç dolu olan tıkalı haldeki şehir arazilerinin durumunda bir iyileşme sağlayacaktır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) Akıllı Şehir laboratuvarının yöneticisi olan Carlo Ratti şunları söylüyor: 

Bu Reklamı Kapat

ABD'deki ortalama bir araç, inanılmaz bir şekilde, zamanın yüzde 95'i boyunca park halindedir. Araba paylaşımı zaten park alanı ihtiyacını azaltmaktadır: Paylaşılan her aracın, sokakta bulunan 10 ile 30 arasında özel mülkiyete ait aracı ortadan kaldırdığı tahmin edilmektedir. Sürücüsüz araçlar bu gidişatı güçlendireceklerdir. Özel ulaşım ile toplu taşıma arasındaki ayrımı bulanıklaştırarak şehir hayatı üzerine büyük bir etki bırakacaklardır. 'Sizin' arabanız sizi sabah işe bıraktıktan sonra otoparkta boş boş oturmak yerine, ailenizdeki ve hatta semtinizdeki, sosyal medya topluluğunuzdaki veya şehrinizdeki başka birini gideceği yere bırakabilecektir.

Eğer bu tür tahminler doğru çıkarsa, park etmiş araçlar için kullanılmayan, boşaltılmış yol alanları artık her türlü kullanım için tahsis edilerek şehrin boş alanlarına büyük ölçüde eklenebilir ve bir zamanlar makinelere heba edilmiş kamu arazilerinin insanlar tarafından yeniden kullanımına olanak sağlayabilir. ABD merkezli yapı ve tasarım şirketi Perkins+Will'den Gerard Tierney bu konuyla ilgili şunları söylüyor: 

Bu ortamda arabanızı park etmenize gerek yok, o kendi kendini park edecek; bu sayede, bir binanın önünden başka bir binanın önüne doğru uzanan bir alanı yeniden değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Bu ortam, araçların, daha çok yardımcı bir rol üstlenmek zorunda kalacağı, yayaların egemen olduğu bir durum yaratacaktır. Kamuya ayrılan alanlarda ve ayrıca kaldırım, bisiklet yolları ile alternatif taşımanın herhangi bir türü için ayrılmış alanların genişliğinde devasa bir artış görülecektir."

Yol yetkililerinin ve hukuki yetkililerin sürücüsüz araçları daha yeni yeni hesaba katmaya başlamasıyla, önümüzdeki pek çok yıl boyunca kendi şehirlerimizde bu türden değişimlerin gerçekleştiğini büyük ihtimalle görmeyeceğiz. Fakat bu çok abartılan teknolojinin dokunabileceği her türden yan alandaki faydalarını düşünmek heyecan verici. Sürüşün geleceğinin başka neleri ortaya çıkaracağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 4
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/01/2022 23:28:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4279

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Zihin
Maymun
Kütle
Deizm
Balıklar
Böcekler
Moleküler Biyoloji
Ölümden Sonra Yaşam
Manyetik
Çin
Küresel Isınma
Video
Stephen Hawking
Mikoloji
Boyut
Kemik
Işık Hızı
Wuhan
Yiyecek
Cinsellik
Mitler
Toplum
Coronavirus
Evrim Kuramı
Toplumsal Cinsiyet
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et