Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Sürücüsüz Arabalar İle Park Alanları Sona Erebilir!

Sürücüsüz Arabalar İle Park Alanları Sona Erebilir!
3 dakika
4,240
 • Uygulamalı Yapay Zeka
Tüm Reklamları Kapat

Bize her zaman, sürücüsüz arabaların en nihayetinde sokaklarda görülmeye başladıklarında neredeyse hayal edilemez faydalar sunacakları söylenegelmiştir. Yapay zekanın (YZ) şoförlük yaparak bizi her yere götürmesinin kolaylığı bir yana, hata yapmaya eğilimli insanların direksiyon başında olmamasının getirdiği bir güvenlik etmeni de var. Sürücüsüz elektrikli araçların ne kadar çevre dostu olabileceğini söylemeye gerek bile yok.

Fakat aynı zamanda, kendi araçlarımızla gezmemenin getireceği başka bir fayda daha var ve bu, içinde yaşadığımız şehirlerin görünüşü, hissettirişi ve işleyişi üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir: park yapmaktan bahsediyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, eğer artık kendi araçlarımızı sürmüyorsak, boşta duran araçları sokak içlerine veya otoparklara park etmeye ihtiyacımız olmayacak. Bu durum, kalabalık şehir bölgelerinin verdiği hissi kökten değiştirebilir. Princeton Üniversitesi'nde otonom (kendi kendini yöneten) araçlar konusunda bir araştırmacı olan Alain L. Kornhauser şöyle söylüyor: 

Tüm Reklamları Kapat

En büyük etki, park etmek üzerine olacak. Buna ihtiyaç duymayacağız; şu anda park yeri olarak kullandığımız yerlerde park yapmak kesinlikle olmayacak. İnsanların zaman geçirdiği yerlere veya oraların yakınlarına park etmek, geçmişte kalan bir şey haline gelecek. Eğer ben bir futbol maçına gidersem, arabamın benimle birlikte kalması gerekmez. Eğer bürodaysam, aracımın işyerimin civarında olması gerekmez. Etrafında derya deniz park yeri bulunan mevcut alışveriş merkezleri, bunlar artık olmayacak.

Tamamen boş otoparkların ve üzerinde park halinde duran hiçbir aracın olmadığı şehir sokaklarının bu olağanüstü durumu, insanların, sahip oldukları arabalardan belki de tamamen vazgeçmelerini gerektirecektir (çoğu insan, en azından yakın gelecekte bunu yapmaktan hoşnut olmayacaktır). Hal böyle iken sürücüsüz araç kullanımındaki orta halli bir artış bile, hareketsiz duran metal ve lastiklerle hıncahınç dolu olan tıkalı haldeki şehir arazilerinin durumunda bir iyileşme sağlayacaktır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) Akıllı Şehir laboratuvarının yöneticisi olan Carlo Ratti şunları söylüyor: 

ABD'deki ortalama bir araç, inanılmaz bir şekilde, zamanın yüzde 95'i boyunca park halindedir. Araba paylaşımı zaten park alanı ihtiyacını azaltmaktadır: Paylaşılan her aracın, sokakta bulunan 10 ile 30 arasında özel mülkiyete ait aracı ortadan kaldırdığı tahmin edilmektedir. Sürücüsüz araçlar bu gidişatı güçlendireceklerdir. Özel ulaşım ile toplu taşıma arasındaki ayrımı bulanıklaştırarak şehir hayatı üzerine büyük bir etki bırakacaklardır. 'Sizin' arabanız sizi sabah işe bıraktıktan sonra otoparkta boş boş oturmak yerine, ailenizdeki ve hatta semtinizdeki, sosyal medya topluluğunuzdaki veya şehrinizdeki başka birini gideceği yere bırakabilecektir.

Eğer bu tür tahminler doğru çıkarsa, park etmiş araçlar için kullanılmayan, boşaltılmış yol alanları artık her türlü kullanım için tahsis edilerek şehrin boş alanlarına büyük ölçüde eklenebilir ve bir zamanlar makinelere heba edilmiş kamu arazilerinin insanlar tarafından yeniden kullanımına olanak sağlayabilir. ABD merkezli yapı ve tasarım şirketi Perkins+Will'den Gerard Tierney bu konuyla ilgili şunları söylüyor: 

Tüm Reklamları Kapat

Bu ortamda arabanızı park etmenize gerek yok, o kendi kendini park edecek; bu sayede, bir binanın önünden başka bir binanın önüne doğru uzanan bir alanı yeniden değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Bu ortam, araçların, daha çok yardımcı bir rol üstlenmek zorunda kalacağı, yayaların egemen olduğu bir durum yaratacaktır. Kamuya ayrılan alanlarda ve ayrıca kaldırım, bisiklet yolları ile alternatif taşımanın herhangi bir türü için ayrılmış alanların genişliğinde devasa bir artış görülecektir."

Yol yetkililerinin ve hukuki yetkililerin sürücüsüz araçları daha yeni yeni hesaba katmaya başlamasıyla, önümüzdeki pek çok yıl boyunca kendi şehirlerimizde bu türden değişimlerin gerçekleştiğini büyük ihtimalle görmeyeceğiz. Fakat bu çok abartılan teknolojinin dokunabileceği her türden yan alandaki faydalarını düşünmek heyecan verici. Sürüşün geleceğinin başka neleri ortaya çıkaracağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
9
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 6
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2023 22:11:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4279

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrimsel Süreç
Sperm
Genetik Mühendisliği
Hastalık Kontrolü
Popülasyon
İlişki
Korku
Fizik
Coğrafya
Kimya
Yıl
Viral
Kadın Sağlığı
Tür
Biyolojik Antropoloji
Böcek Bilimi
Toplum
Spor
Safsata
Genom
Sayı
Bilim Tarihi
Sinir Hücresi
Sıcaklık
Pandemi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Dockrill, et al. Sürücüsüz Arabalar İle Park Alanları Sona Erebilir!. (1 Nisan 2016). Alındığı Tarih: 6 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4279
Dockrill, P., Zaloğlu, O., Özdil, A. Ş. (2016, April 01). Sürücüsüz Arabalar İle Park Alanları Sona Erebilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 06, 2023. from https://evrimagaci.org/s/4279
P. Dockrill, et al. “Sürücüsüz Arabalar İle Park Alanları Sona Erebilir!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Ozan Zaloğlu, Evrim Ağacı, 01 Apr. 2016, https://evrimagaci.org/s/4279.
Dockrill, Peter. Zaloğlu, Ozan. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Sürücüsüz Arabalar İle Park Alanları Sona Erebilir!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Ozan Zaloğlu. Evrim Ağacı, April 01, 2016. https://evrimagaci.org/s/4279.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close