Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla)

Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla)
2 dakika
1,547
Tüm Reklamları Kapat
Sürmeli çalıkuşu
 • Bilimsel Adı Regulus ignicapilla
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Sürmeli çalıkuşu
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Common firecrest
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Daha önce defalarca arazi yaptığımız Karasu, Sakarya alanında yine sabah arazisine gitmiştik. Alanda hem farklı memeli türleri bulunduğundan hem de yeni kertik arayışında oluşumuzdan dolayı oldukça sessizdik. Çam ağaçlarının bulunduğu kısımda yaklaşık 7-8 birey sürmeli çalıkuşuna denk geldik. Dişi ve erkek bireylerden oluşan bu sürüde, üreme döneminde oldukları için kafasında turuncu kısım bulunan erkek bireyler oldukça dikkatimizi çekmişti. Grup içerisinden bazı bireylerin diğerlerine göre daha sakin tavır sergilemesi tür fotoğrafı çekerken işimizi oldukça kolaylaştırdı. Bizde birkaç fotoğraf alarak arazimize devam ettik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla) hem Türkiye'deki hem de Avrupa'daki en küçük kuş türleri arasında yerini alıyor. Görünüşü en küçük kuş türümüz olan çalıkuşu (Regulus regulus) türüne oldukça benzemektedir. Gözünün üzerinde bulunan beyaz çizgi iki tür arasındaki en önemli farktır. Sürmeli çalıkuşu 9-10 cm boy uzunluğuna, 13-16 cm kanat açıklığına ve 4-6.5 gram vücut ağırlığına sahiptir. Yaklaşık olarak 15 gün boyunca kuluçkada kalmakta ve 8-10 adet yumurta bırakmaktadır. Yuva içi tüylerle kaplı bir şekilde yalnızca dişi birey tarafından inşa edilmektedir.

Yetişkin birey, Karasu, Sakarya.
Yetişkin birey, Karasu, Sakarya.
Furkan Eren

Ülkemizde yıl boyunca görülebilmektedir. Küçük boyutlara sahip olmasına rağmen gün içerisinde yaklaşık olarak vücut ağırlığı kadar besin tüketirler. Bu değer soğuk ve zorlu hava şartlarında ise iki katına kadar çıkabilmektedir. Avlarını genellikle sık olmayan ağaç dallarının çevresinde ararlar. Çalıkuşu ise sürmeli çalıkuşunun tam aksine sık dallarda ve çalılıklarda avlarını aramaktadırlar. Bu durum iki türün kendi aralarında rekabete girmemelerini sağladığı için aynı yaşam alanlarında aynı anda görülebilmektedirler.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçların bulunduğu orman, park ve bahçelerde, çalılık alanlarda ve sulak alan kenarlarının kenarında bulunan ağaçlık bölgelerde görülebilirler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Sürmeli çalıkuşu nesli tükenme tehlikesi altında olmayan türler arasında yerini almaktadır.

Yetişkin birey, Karasu, Sakarya.
Yetişkin birey, Karasu, Sakarya.
Furkan Eren

Davranış ve Etoloji

Arazi şartlarında oldukça hareketli bir türdür. Özellikle kur yapma döneminde daha hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Kur davranışı sırasında kafasını ve vücudunu öne doğru hafif eğiyor ve dişiye güzel görünmeye çalışıyor. Üreme dönemi Nisan ayında başlayıp Ağustos ayına kadar devam etmektedir.

Bu türün çıkardığı sesi "tsi tsi tsi" olarak tanımlayabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Diyet ve Metabolizma

Güveler, tırtıllar, yaprak bitleri ve örümcekler gibi eklembacaklılarla beslenir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İnsanlar genellikle sürmeli çalıkuşundan ziyade romanlara konu olan çalıkuşunu bilmektedirler. Daha çok kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları tarafından bilinen bir kuş türüdür.

Etimoloji

Çalıkuşundan farklı olarak kaşının üzerinde bulunan sürmeden dolayı sürmeli çalıkuşu olarak adlandırılmaktadır. Tür İngilizce'de ''common firecrest'' adı ile anılmaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2024 04:05:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9596

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Teyit
Yüz
Dinozor
Hukuk
Etik
Mikroevrim
Samanyolu Galaksisi
Canlı
Deniz
İntihar
Algoritma
Uydu
Yangın
Hominidae
Saldırı
Çocuk
Malzeme
Sinirbilim
Homeostasis
Sosyal
Hominid
Makina Mühendisliği
Astrofotoğrafçılık
Mühendislik
Anatomi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Eren, et al. Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla). (29 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9596
Eren, F., Türkoğlu, P. (2020, November 29). Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla). Evrim Ağacı. Retrieved May 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9596
F. Eren, et al. “Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 29 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9596.
Eren, Furkan. Türkoğlu, Pedram. “Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, November 29, 2020. https://evrimagaci.org/s/9596.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close