Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla)

Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla)
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
2 dakika
691 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Sürmeli çalıkuşu
 • Bilimsel Adı Regulus ignicapilla
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Sürmeli çalıkuşu
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Common firecrest
 • Gözlem Lokasyonu Karasu, Sakarya
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Daha önce defalarca arazi yaptığımız Karasu, Sakarya alanında yine sabah arazisine gitmiştik. Alanda hem farklı memeli türleri bulunduğundan hem de yeni kertik arayışında oluşumuzdan dolayı oldukça sessizdik. Çam ağaçlarının bulunduğu kısımda yaklaşık 7-8 birey sürmeli çalıkuşuna denk geldik. Dişi ve erkek bireylerden oluşan bu sürüde, üreme döneminde oldukları için kafasında turuncu kısım bulunan erkek bireyler oldukça dikkatimizi çekmişti. Grup içerisinden bazı bireylerin diğerlerine göre daha sakin tavır sergilemesi tür fotoğrafı çekerken işimizi oldukça kolaylaştırdı. Bizde birkaç fotoğraf alarak arazimize devam ettik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapilla) hem Türkiye'deki hem de Avrupa'daki en küçük kuş türleri arasında yerini alıyor. Görünüşü en küçük kuş türümüz olan çalıkuşu (Regulus regulus) türüne oldukça benzemektedir. Gözünün üzerinde bulunan beyaz çizgi iki tür arasındaki en önemli farktır. Sürmeli çalıkuşu 9-10 cm boy uzunluğuna, 13-16 cm kanat açıklığına ve 4-6.5 gram vücut ağırlığına sahiptir. Yaklaşık olarak 15 gün boyunca kuluçkada kalmakta ve 8-10 adet yumurta bırakmaktadır. Yuva içi tüylerle kaplı bir şekilde yalnızca dişi birey tarafından inşa edilmektedir.

Yetişkin birey, Karasu, Sakarya.
Yetişkin birey, Karasu, Sakarya.
Furkan Eren

Ülkemizde yıl boyunca görülebilmektedir. Küçük boyutlara sahip olmasına rağmen gün içerisinde yaklaşık olarak vücut ağırlığı kadar besin tüketirler. Bu değer soğuk ve zorlu hava şartlarında ise iki katına kadar çıkabilmektedir. Avlarını genellikle sık olmayan ağaç dallarının çevresinde ararlar. Çalıkuşu ise sürmeli çalıkuşunun tam aksine sık dallarda ve çalılıklarda avlarını aramaktadırlar. Bu durum iki türün kendi aralarında rekabete girmemelerini sağladığı için aynı yaşam alanlarında aynı anda görülebilmektedirler.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçların bulunduğu orman, park ve bahçelerde, çalılık alanlarda ve sulak alan kenarlarının kenarında bulunan ağaçlık bölgelerde görülebilirler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Sürmeli çalıkuşu nesli tükenme tehlikesi altında olmayan türler arasında yerini almaktadır.

Yetişkin birey, Karasu, Sakarya.
Yetişkin birey, Karasu, Sakarya.
Furkan Eren

Davranış ve Etoloji

Arazi şartlarında oldukça hareketli bir türdür. Özellikle kur yapma döneminde daha hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Kur davranışı sırasında kafasını ve vücudunu öne doğru hafif eğiyor ve dişiye güzel görünmeye çalışıyor. Üreme dönemi Nisan ayında başlayıp Ağustos ayına kadar devam etmektedir.

Bu türün çıkardığı sesi "tsi tsi tsi" olarak tanımlayabiliriz.

Diyet ve Metabolizma

Güveler, tırtıllar, yaprak bitleri ve örümcekler gibi eklembacaklılarla beslenir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İnsanlar genellikle sürmeli çalıkuşundan ziyade romanlara konu olan çalıkuşunu bilmektedirler. Daha çok kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları tarafından bilinen bir kuş türüdür.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Etimoloji

Çalıkuşundan farklı olarak kaşının üzerinde bulunan sürmeden dolayı sürmeli çalıkuşu olarak adlandırılmaktadır. Tür İngilizce'de ''common firecrest'' adı ile anılmaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 22:56:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9596

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Video
İnsanlar
Makroevrim
Astronomi
Şiddet
Özel Görelilik
Sağlık
Tahmin
Uzay Görevleri
Doğa Olayları
Bilgisayar
Zihin
Olasılık
Doğa Yasaları
Yumurta
Sars
Ecza
Tıp
Işık Hızı
Duygu
2019-Ncov
Retrovirüs
Afrika
Canlı Cansız
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku