Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Sperm Yıkama ve PrEP: HIV Pozitif Erkekler Nasıl Güvenle Baba Olabilir?

Sperm Yıkama ve PrEP: HIV Pozitif Erkekler Nasıl Güvenle Baba Olabilir? Pixabay
4 dakika
5,860
Podcast
5:37
Ekin Baran Sunar
Seslendiren
16
 • İndir
 • Dış Sitelerde Paylaş
Tüm Reklamları Kapat

Geçen yıl, Penn Medicine’de bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Helen Koenig, yaygın olmayan bir doğurganlık sorununu güvenle atlatmak isteyen evli bir çiftle karşılaştı.

Adam, HIV pozitifti ama karısı değildi. Bu nedenle aile kurma hayallerine ulaşabilmek için, kadın ve bebeği enfeksiyondan uzak tutma amacıyla in vitro fertilizasyon (IVF) ve sperm yıkama olarak bilinen bir tekniği kullandılar. Koenig’i ziyaret etmelerinin sebebi, yıkama öncesi ekstra bir tedbir olan antiretroviral ilaçların işe yaradığından ve böylece virüsün hala saptanamaz olduğundan emin olmaktı.

 "Temiz" olduğu tespit edilen çift, Koenig onlara daha önce düşünmedikleri bir seçenek önerene kadar bu yolda devam etmeye hazırdı: Maruz kalma öncesi profilaksi, yaygın bilinen adıyla PrEP.

Tüm Reklamları Kapat

Günlük olarak ağızdan alınan hap, ilacın sayısız araştırmadan sonra enfeksiyonları önlemede ne kadar başarılı olduğu görülünce ilk kez 2014 yılında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından HIV'e sahip olmayan ancak yüksek risk grubunda bulunan kişiler için tavsiye edildi.

Koenig, çift için detayları açıkladı: Adam, antiretroviral ilaçlarını almaya devam edecekti. Kadın kendisini korumak için PrEP’e başlayacaktı ve sonrasında çift doğal yollardan gebe kalacaktı. Doç. Dr. Koenig şöyle diyor:

Birçok hasta PrEP bağlamında güzel, sağlıklı ve HIV negatif bebeklere sahip oldu. Buna PrEP-ception diyoruz.

Dünyada her gün 400 bebek HIV pozitif doğuyor ama yeni teknoloji ve keşiflerle sağlıklı, HIV’siz çocuklara sahip olmak dünyada daha fazla çift için gerçek oldu.

Özellikle IVF’nin başarı oranıyla, IVF ve rahim içi inseminasyon (IUI), uyumsuz varsayılan çiftlerin gebe kalmasına yardımcı olmak konusunda altın standart olmuştu ancak son birkaç yılda PrEP bazıları için cazip bir alternatif haline geldi.

Tüm Reklamları Kapat

PrEP güvenli ve IVF veya IUI’ye göre daha ucuz bir yöntemdir. Çalışmalar onun, ilaç tedavisine bağlı kalındığında HIV enfeksiyonunu önlemede %99 oranında etkili olduğunu göstermiştir. IVF ve sperm yıkama birlikte 20.000 dolara mal olabilirken çoğu sigorta şirketi PrEP’i karşılamaktadır.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) meseleyi ilk gündeme getirdiğinde bu seçeneklerden hiçbiri ulaşılabilir değildi. 1990 tarihli bir CDC Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu’nda (MMWR) şöyle belirtilmişti:

Meniyi HIV’den temizleyeceği iddia edilen herhangi bir prosedürün güvenilirliğini destekleyecek veri bulunmamaktadır. CDC, HIV enfeksiyonuna sahip erkeklerden alınan spermle döllenme yapılmasını tavsiye etmez.

Yirmi yedi yıl ve bir yığın gelişme ve kanıt sonrasında, CDC konuyla ilgili tavsiyelerini resmi olarak tersine çevirdi. Bu ayın başında CDC MMWR’ye şöyle yazdı:

HIV ile enfekte bir erkekten HIV negatif bir kadına virüsün bulaşma riski, yüksek düzeyde aktif antiretroviral ilaçların kullanımı, antiretroviral maruz kalma öncesi proflaksi ve sperm yıkama gibi uygun risk azaltma stratejileri uygulanırsa düşüktür.

Bu yöntemlerin bazıları son 15 yıldır uygulanmaktaydı ancak CDC şu ana kadar bu onayı vermemişti.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Spermatozoanın, HIV ile enfekte meniden ayrıldığı sperm yıkama yöntemi, uyumsuz çiftler için mükemmel bir geçmişe sahipti. 2016’ da Fertility and Sterility dergisinde yayınlanan 40 çalışmanın meta-analizi, yaklaşık 4000 kadına IVF veya IUI öncesi yapılan 11.585 sperm yıkama prosedüründen HIV bulaşmadığını buldu.

CDC, IVF veya IUI öncesi HIV ilacı alan erkeklerin partnerlerinin de PrEP kullanması ile birlikte, sperm yıkama yönteminin enfeksiyon bulaşma riskini daha da azalttığını belirtse de birçok çalışma erkeğin sadece antiretroviral ilaçları kullanması halinde de riskin hala çok düşük olacağını gösterdi. Bulaşma riski 10.000 maruz kalmada 0.16’dır.

Sperm yıkama ve IVF, riski olabildiğince azaltmak için tavsiye edilen ek önlemlerdir. Bu durum güvenlik ağları için güvenlik ağları örmeye benzer. Koenig, PrEP kullanmanın bundan farklı olmadığını belirtti.

Koenig’le beraber Penn’in doğurganlık ilkelerini gözden geçiren, Doğurganlığın Korunumu direktörü ve kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalı doçenti ve klinik epidemiyoloji bilim uzmanı Dr. Clarisa Garcia şunları söyledi:

Verilerden, PrEP’in gebe kalmak için oldukça makul bir yaklaşım olduğu anlaşıldı. Doğurganlık sorunu olmayan uyumsuz çiftler için IVF artık standart yöntem olarak düşünülmüyor.

Virüs bir erkeğin sperm kalitesini ve sayını etkileyebilir, bu nedenle IVF ve IUI gibi yöntemler gebe kalmada sorun yaşayan uyumsuz çiftlerden bazıları için muhtemelen her zaman bir rol oynayacak.

PrEP hala yeni bir yöntem olduğu için, doğurganlık tedavisi kapsamında kaç çiftin PrEP kullandığı belli değil. Koenig geçen yıl boyunca aralarından üçünün sonuçta HIV negatif bebeklere gebe kaldığı yaklaşık 10 çifti tedavi etti.

Tüm Reklamları Kapat

Koenig’in geçen yıl karşılaştığı çift de sonunda PrEP kullanmaya karar verdi.

Koenig şöyle söyledi:

Anekdotal olarak, bu çiftler için PrEP yöntemi, çalışmaların sonuçlarına dayanılarak beklenileceği kadar iyi işe yarıyor diye düşünüyorum. Ayrıca bu yöntem IVF verilerine kolayca rakip oluyor ki tam da bu sebeple bu hastaları tedavi eden ilkelerin değişmeye başladığını düşünüyorum. Yöntem ayrıca daha pratik bir seçenek sunuyor çünkü sperm yıkama ve IVF çoğu hasta için bir tercih değil.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
39
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 12:44:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7918

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Graff, et al. Sperm Yıkama ve PrEP: HIV Pozitif Erkekler Nasıl Güvenle Baba Olabilir?. (2 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7918
Graff, S., Sab, Z. E., Ateş, A. (2019, September 02). Sperm Yıkama ve PrEP: HIV Pozitif Erkekler Nasıl Güvenle Baba Olabilir?. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7918
S. Graff, et al. “Sperm Yıkama ve PrEP: HIV Pozitif Erkekler Nasıl Güvenle Baba Olabilir?.” Edited by Arda Ateş. Translated by Zeynep Elif Sab, Evrim Ağacı, 02 Sep. 2019, https://evrimagaci.org/s/7918.
Graff, Steve. Sab, Zeynep Elif. Ateş, Arda. “Sperm Yıkama ve PrEP: HIV Pozitif Erkekler Nasıl Güvenle Baba Olabilir?.” Edited by Arda Ateş. Translated by Zeynep Elif Sab. Evrim Ağacı, September 02, 2019. https://evrimagaci.org/s/7918.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close