Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Karikatür muhtemelen spermlerin yumurta içerisine girebilmek için verdikleri mücadeleyi anlatıyor olsa da, bu karikatür bize daha ziyade "gametik izolasyon" konusunu hatırlattı. Evrimsel süreçte aynı türe ait olan canlıların tükettikleri besinlerden ötürü, ortamdaki radyasyon dağılımından ötürü veya basitçe, mutasyonların genetik sürüklenmeyle bir alt popülasyonda birikmesi sonucunda gametleri (sperm ve yumurta özellikleri) birbirinden farklılaşabilir. Yani bu canlılar dışarıdan aynı gözükürler; ancak gametlerinin yapısı farklılaşmıştır. Bu farklılaşma, aynı türün karşı cinsiyetinin tümünün gametleriyle birleşememeye neden olur. Yani aynı türe ait popülasyon içerisinde, 2 farklı yapıda gamet grubu oluşmaya başlar. İşte buna, gametik izolasyon adını veririz. Bu süreç eğer uzun yıllar boyunca devam edecek olursa, bir gamet grubu sadece kendi içerisinde çiftleşip, aynı türün diğer gamet grubuyla çiftleşemeyeceği için, türleşme başlar. Nihayetinde, tek bir türden, 2 yeni tür evrimleşmiş olur.

Bu tür izolasyona çoğunlukla sucul hayvanlarda rastlamaktayız; ancak aynı zamanda karasal böceklerde ve bitkilerde de gözlenmiş bir izolasyon türüdür. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için "Türleşme - 5: Zigot-Öncesi Üreme Bariyerleri" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Teşekkür: İG

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder