Evrim Ağacı

Sperm ve Yumurta

Sperm ve Yumurta

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Karikatür muhtemelen spermlerin yumurta içerisine girebilmek için verdikleri mücadeleyi anlatıyor olsa da, bu karikatür bize daha ziyade "gametik izolasyon" konusunu hatırlattı. Evrimsel süreçte aynı türe ait olan canlıların tükettikleri besinlerden ötürü, ortamdaki radyasyon dağılımından ötürü veya basitçe, mutasyonların genetik sürüklenmeyle bir alt popülasyonda birikmesi sonucunda gametleri (sperm ve yumurta özellikleri) birbirinden farklılaşabilir. Yani bu canlılar dışarıdan aynı gözükürler; ancak gametlerinin yapısı farklılaşmıştır. Bu farklılaşma, aynı türün karşı cinsiyetinin tümünün gametleriyle birleşememeye neden olur. Yani aynı türe ait popülasyon içerisinde, 2 farklı yapıda gamet grubu oluşmaya başlar. İşte buna, gametik izolasyon adını veririz. Bu süreç eğer uzun yıllar boyunca devam edecek olursa, bir gamet grubu sadece kendi içerisinde çiftleşip, aynı türün diğer gamet grubuyla çiftleşemeyeceği için, türleşme başlar. Nihayetinde, tek bir türden, 2 yeni tür evrimleşmiş olur.

Bu tür izolasyona çoğunlukla sucul hayvanlarda rastlamaktayız; ancak aynı zamanda karasal böceklerde ve bitkilerde de gözlenmiş bir izolasyon türüdür. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için "Türleşme - 5: Zigot-Öncesi Üreme Bariyerleri" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Teşekkür: İG

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2020 08:49:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2712

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Canlı
Grip
Astrobiyoloji
Botanik
Uzay
Çekirdek
Böcek Bilimi
Diyet
Bilim İnsanları
Genetik Müdahale
Köpek
İspat Yükü
Köpekler
Bitki
Antropoloji
Gen
Sosyal
Anatomi
Olasılık
Nükleotit
Psikiyatri
Yumurtalık
Ses Kaydı
Dünya Sağlık Örgütü
Doğa Yasası
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sanat bendir; bilim biz...”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder