Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kızılcık Suyu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna Gerçekten İyi Geliyor mu?

İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Korunmak İçin Ne Tür Önlemler Alabilirsiniz?

Kızılcık Suyu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna Gerçekten İyi Geliyor mu? Unsplash
Kızılcık suyu
5 dakika
9,964
Tüm Reklamları Kapat

İdrar yolu enfeksiyonu, olabildiğince kısa süre içerisinde kurtulmak isteyeceğiniz cinsten bir hastalıktır.

Bu enfeksiyona kapılanlar sık sık idrara çıkmak ister, yanma hissi, hatta acı duyurlar. İdrar yolu enfeksiyonu, hastaların hayatını zorlaştırmakla ve onların canını sıkmakla kalmaz, gerçek anlamda huzursuzluk verir. Bu, özellikle kadınlarda olmak üzere toplum genelinde yaygın rastlanan bir hastalıktır.

İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlık verici olmanın ötesinde, aynı kişide sık sık baş gösterebilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonu olup iyileşen 18-40 yaş aralığındaki kadınların, 6 ay içerisinde yeniden aynı enfeksiyona kapılma ihtimali neredeyse %25'tir.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer bu enfeksiyonu siz de sık sık yaşıyorsanız, muhtemelen bunun nasıl önlenebileceği ile ilgili araştırma da yapıyorsunuzdur.

İdrar yolu enfeksiyonu için evde uygulanan en yaygın tedavi yöntemlerinden biri kızılcık suyu içmektir. Bazıları kızılcık suyunun o acımsı tadına dayanamadığı için bunu hap ya da tablet formunda alır.

Katı halde mi, sıvı halde mi tüketildiğini bir kenara bırakırsak, kızılcık idrar yolu enfeksiyonuna gerçekten iyi gelir mi?

Kızılcık, İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde Kullanılır mı?

İnsanların doktora gitmeden önce kızılcık suyu gibi yöntemlere başvurmasının çeşitli sebepleri olabilir. Belki antibiyotik almak istemiyor, belki acılarını hemen dindirecek bir çare bulmaya çalışıyorlardır.

Tüm Reklamları Kapat

Kötü haber şu ki eğer bu enfeksiyonu çoktan kaptıysanız, kızılcığın veya kızılcık temelli ürünlerin size çare olması pek muhtemel değil. Şu ana dek idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kızılcık suyu içmenin veya kızılcık takviyesi almanın işe yaradığını gösteren hiçbir çalışma olmadı. Dolayısıyla bu enfeksiyon baş gösterdiğinde doktora gidilmesi gerekiyor.

Peki kızılcık, idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmek bir yana, önlemek için kullanılabilir mi? Bu soruya net bir yanıt vermek güç.

Kızılcık, proantosiyanidin olarak bilinen bir bileşen içerir. Kızılcığın idrar yolu enfeksiyonunu önlüyor olabileceğini düşünenlerin yaygın olarak başvurduğu bilgilerden biri budur. Buna göre proantosiyanidin, bakterilerin idrar kesesinde ve genel olarak idrar yolunda tutunmasını önleyebilir, böylece insanlar bakteri kapmışlarsa bile idrara çıktıkları zaman bu bakteriyi dışarı atabilir ve enfeksiyondan korunmuş olurlar.

Bu açıklama kulağa makul geliyor; ancak kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonunu önlemede etkili olduğunu gösteren çok fazla çalışma yok. Hatta bazı çalışmalar, kızılcık suyunun böyle bir etkisinin hiç olmadığına işaret ediyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Örneğin, bu konu hakkında yapılmış 24 farklı çalışmaya dayalı bir araştırma gösterdi ki kızılcık suyu içmek veya kızılcık takviyesi almak, enfeksiyon kapma riskimizi kayda değer düzeyde azaltmıyor.[1]

Yine bu konu hakkında yapılmış daha dar kapsamlı bazı araştırmalar, başta kızılcık suyu olmak üzere kızılcık tabanlı ürünlerin, idrar yolu enfeksiyonunu önleme konusunda bir miktar etkili olduğunu göstermiştir.[2] Ancak bu çalışmalarda değinilmesi gereken başka bir husus vardır. Bu çalışmalara katılan insanlar, ya çalışma daha sonlanmadan çalışmadan ayrılmış ya da çalışmada kendilerinden istenen bazı şeyleri yerine getirememiştir. Buradan, idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yetebilecek sıklıkta ya da miktarda kızılcık suyu içmenin, insanlar için çok da elverişli olmadığı sonucu çıkarılabilir.

Bunun sebebi, kızılcık suyunun kimisi için dayanılması güç olan acımsı tadı olabilir. Belki tablet, toz gibi ürünler dahil olmak üzere çeşitli kızılcık takviyelerinin çare olacağı düşünülebilir. Ancak bunların içerdiği proantosiyanidin miktarı, üründen ürüne değişiklik gösterir. Bazı ürünlerin barındırdığı proantosiyanidin miktarı, tedavide yetersiz kalabilir. Bu yüzden bu tarz ürünleri tüketmek, bakterinin idrar kanalına tutunmasını önlemeye yeterli olmayabilir.

Kızılcığın idrar yolu enfeksiyonunu önlemede etkili olduğunu kanıtlayan bilimsel bir çalışma olmasa da, bu amaçla kızılcık tüketmenin bir zararının olduğu da söylenemez. Ancak bu yönteme başvuran insanlar farkında olmalı ki, bunun bir faydasını görmemeleri gayet olası.

Piyasadaki bazı kızılcık sularına azımsanmayacak miktarda şeker ilave edilir. Eğer bu yönteme başvurduysanız ve düzenli olarak kızılcık suyu içiyorsanız, şekersiz olanlardan içmeye özen gösterebilirsiniz. Suyunu içmek yerine takviye bir ürün alıyorsanız da bunu doktor gözetiminde yapmanız, istenmeyen bazı tıbbi sonuçların önüne geçmek adına faydalı olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Nasıl Önlersiniz?

Özetlemek gerekirse, eğer halihazırda idrar yolu enfeksiyonunuz varsa çareyi kızılcıkta değil, doktorlarda arayın. Bu enfeksiyonlar bazen kendiliğinden geçer ama bazı durumlarda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer henüz hastalanmadıysanız ama olası bir enfeksiyonun önüne geçmek istiyorsanız, şekersiz kızılcık sularının belki faydasını görebilirsiniz. Belki.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için izlenebilecek daha farklı bazı yollar şöyle sıralanabilir:

 • Bol bol su. Bol su tüketmek, idrarın hem hacmini hem sıklığını artırır, bu da idrar yolu enfeksiyonuna yol açan bakterileri vücuttan atmayı sağlar. Bu sayede enfeksiyon riski azaltılabilir.
 • Tuvalet kağıdını kullanırken dikkat. Rektum kaynaklı bir bakteri, vajinaya ya da üretraya nüfuz etmesi halinde enfeksiyona yol açabilir. Bu, tuvalet kağıdı ön taraftan arka tarafa olacak şekilde kullanılırsa önlenebilir.
 • Cinsel ilişki sonrası idrara çıkmak. Yeterli miktarda su tüketilir ve tuvalete çıkılırsa, vücuda girmiş olabilecek bakteriler dışarı atılabilir. Bu yöntemin işe yaradığını kanıtlayan pek fazla kanıt olmamakla birlikte, bu yönteme başvurmanın bir zararı da olmayacaktır.
 • Vajinal pH değerinizi takip edin. Vajinal pH değeri, menopoz gibi sebeplerle normale kıyasla değişiklik gösterebilir. Bu, bakterinin hayatta kalması ve dolayısıyla enfeksiyonun oluşması için elverişli bir ortam sağlar. Eğer menopoz dönemini geçmiş ve sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, vajinal pH değerinizi normale döndürme konusunda doktorunuza başvurabilirsiniz.
 • Doğum kontrol çözümlerini yeniden gözden geçirin. Spermisit (sperm yok edici) barındıran kondomlar ve rahim ağzına yerleştirilen bazı aparatlar, istenmedik bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir. Eğer doğum kontrol amacıyla bu ürünleri kullanıyor ve sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, kullandığınız ürünleri yeniden gözden geçirmeniz yararlı olabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Houston Methodist | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 07:43:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11825

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
K. McCallum, et al. Kızılcık Suyu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna Gerçekten İyi Geliyor mu?. (29 Mayıs 2022). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11825
McCallum, K., Sakmar, Ö., Bakırcı, Ç. M. (2022, May 29). Kızılcık Suyu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna Gerçekten İyi Geliyor mu?. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/11825
K. McCallum, et al. “Kızılcık Suyu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna Gerçekten İyi Geliyor mu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ömer Sakmar, Evrim Ağacı, 29 May. 2022, https://evrimagaci.org/s/11825.
McCallum, Katie. Sakmar, Ömer. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kızılcık Suyu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna Gerçekten İyi Geliyor mu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ömer Sakmar. Evrim Ağacı, May 29, 2022. https://evrimagaci.org/s/11825.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close