Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Kızılcık Suyu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna Gerçekten İyi Geliyor mu?

İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Korunmak İçin Ne Tür Önlemler Alabilirsiniz?

Kızılcık Suyu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna Gerçekten İyi Geliyor mu? Unsplash
Kızılcık suyu
5 dakika
2,224
 • Sağlık Bilimleri
 • Tıp

İdrar yolu enfeksiyonu, olabildiğince kısa süre içerisinde kurtulmak isteyeceğiniz cinsten bir hastalıktır.

Bu enfeksiyona kapılanlar sık sık idrara çıkmak ister, yanma hissi, hatta acı duyurlar. İdrar yolu enfeksiyonu, hastaların hayatını zorlaştırmakla ve onların canını sıkmakla kalmaz, gerçek anlamda huzursuzluk verir. Bu, özellikle kadınlarda olmak üzere toplum genelinde yaygın rastlanan bir hastalıktır.

Bu Reklamı Kapat

İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlık verici olmanın ötesinde, aynı kişide sık sık baş gösterebilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonu olup iyileşen 18-40 yaş aralığındaki kadınların, 6 ay içerisinde yeniden aynı enfeksiyona kapılma ihtimali neredeyse %25'tir.

Eğer bu enfeksiyonu siz de sık sık yaşıyorsanız, muhtemelen bunun nasıl önlenebileceği ile ilgili araştırma da yapıyorsunuzdur.

Bu Reklamı Kapat

İdrar yolu enfeksiyonu için evde uygulanan en yaygın tedavi yöntemlerinden biri kızılcık suyu içmektir. Bazıları kızılcık suyunun o acımsı tadına dayanamadığı için bunu hap ya da tablet formunda alır.

Katı halde mi, sıvı halde mi tüketildiğini bir kenara bırakırsak, kızılcık idrar yolu enfeksiyonuna gerçekten iyi gelir mi?

Kızılcık, İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde Kullanılır mı?

İnsanların doktora gitmeden önce kızılcık suyu gibi yöntemlere başvurmasının çeşitli sebepleri olabilir. Belki antibiyotik almak istemiyor, belki acılarını hemen dindirecek bir çare bulmaya çalışıyorlardır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kötü haber şu ki eğer bu enfeksiyonu çoktan kaptıysanız, kızılcığın veya kızılcık temelli ürünlerin size çare olması pek muhtemel değil. Şu ana dek idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kızılcık suyu içmenin veya kızılcık takviyesi almanın işe yaradığını gösteren hiçbir çalışma olmadı. Dolayısıyla bu enfeksiyon baş gösterdiğinde doktora gidilmesi gerekiyor.

Peki kızılcık, idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmek bir yana, önlemek için kullanılabilir mi? Bu soruya net bir yanıt vermek güç.

Kızılcık, proantosiyanidin olarak bilinen bir bileşen içerir. Kızılcığın idrar yolu enfeksiyonunu önlüyor olabileceğini düşünenlerin yaygın olarak başvurduğu bilgilerden biri budur. Buna göre proantosiyanidin, bakterilerin idrar kesesinde ve genel olarak idrar yolunda tutunmasını önleyebilir, böylece insanlar bakteri kapmışlarsa bile idrara çıktıkları zaman bu bakteriyi dışarı atabilir ve enfeksiyondan korunmuş olurlar.

Bu açıklama kulağa makul geliyor; ancak kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonunu önlemede etkili olduğunu gösteren çok fazla çalışma yok. Hatta bazı çalışmalar, kızılcık suyunun böyle bir etkisinin hiç olmadığına işaret ediyor.

Örneğin, bu konu hakkında yapılmış 24 farklı çalışmaya dayalı bir araştırma gösterdi ki kızılcık suyu içmek veya kızılcık takviyesi almak, enfeksiyon kapma riskimizi kayda değer düzeyde azaltmıyor.[1]

Bu Reklamı Kapat

Yine bu konu hakkında yapılmış daha dar kapsamlı bazı araştırmalar, başta kızılcık suyu olmak üzere kızılcık tabanlı ürünlerin, idrar yolu enfeksiyonunu önleme konusunda bir miktar etkili olduğunu göstermiştir.[2] Ancak bu çalışmalarda değinilmesi gereken başka bir husus vardır. Bu çalışmalara katılan insanlar, ya çalışma daha sonlanmadan çalışmadan ayrılmış ya da çalışmada kendilerinden istenen bazı şeyleri yerine getirememiştir. Buradan, idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yetebilecek sıklıkta ya da miktarda kızılcık suyu içmenin, insanlar için çok da elverişli olmadığı sonucu çıkarılabilir.

Bunun sebebi, kızılcık suyunun kimisi için dayanılması güç olan acımsı tadı olabilir. Belki tablet, toz gibi ürünler dahil olmak üzere çeşitli kızılcık takviyelerinin çare olacağı düşünülebilir. Ancak bunların içerdiği proantosiyanidin miktarı, üründen ürüne değişiklik gösterir. Bazı ürünlerin barındırdığı proantosiyanidin miktarı, tedavide yetersiz kalabilir. Bu yüzden bu tarz ürünleri tüketmek, bakterinin idrar kanalına tutunmasını önlemeye yeterli olmayabilir.

Kızılcığın idrar yolu enfeksiyonunu önlemede etkili olduğunu kanıtlayan bilimsel bir çalışma olmasa da, bu amaçla kızılcık tüketmenin bir zararının olduğu da söylenemez. Ancak bu yönteme başvuran insanlar farkında olmalı ki, bunun bir faydasını görmemeleri gayet olası.

Piyasadaki bazı kızılcık sularına azımsanmayacak miktarda şeker ilave edilir. Eğer bu yönteme başvurduysanız ve düzenli olarak kızılcık suyu içiyorsanız, şekersiz olanlardan içmeye özen gösterebilirsiniz. Suyunu içmek yerine takviye bir ürün alıyorsanız da bunu doktor gözetiminde yapmanız, istenmeyen bazı tıbbi sonuçların önüne geçmek adına faydalı olabilir.

Bu Reklamı Kapat

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Nasıl Önlersiniz?

Özetlemek gerekirse, eğer halihazırda idrar yolu enfeksiyonunuz varsa çareyi kızılcıkta değil, doktorlarda arayın. Bu enfeksiyonlar bazen kendiliğinden geçer ama bazı durumlarda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Eğer henüz hastalanmadıysanız ama olası bir enfeksiyonun önüne geçmek istiyorsanız, şekersiz kızılcık sularının belki faydasını görebilirsiniz. Belki.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için izlenebilecek daha farklı bazı yollar şöyle sıralanabilir:

 • Bol bol su. Bol su tüketmek, idrarın hem hacmini hem sıklığını artırır, bu da idrar yolu enfeksiyonuna yol açan bakterileri vücuttan atmayı sağlar. Bu sayede enfeksiyon riski azaltılabilir.
 • Tuvalet kağıdını kullanırken dikkat. Rektum kaynaklı bir bakteri, vajinaya ya da üretraya nüfuz etmesi halinde enfeksiyona yol açabilir. Bu, tuvalet kağıdı ön taraftan arka tarafa olacak şekilde kullanılırsa önlenebilir.
 • Cinsel ilişki sonrası idrara çıkmak. Yeterli miktarda su tüketilir ve tuvalete çıkılırsa, vücuda girmiş olabilecek bakteriler dışarı atılabilir. Bu yöntemin işe yaradığını kanıtlayan pek fazla kanıt olmamakla birlikte, bu yönteme başvurmanın bir zararı da olmayacaktır.
 • Vajinal pH değerinizi takip edin. Vajinal pH değeri, menopoz gibi sebeplerle normale kıyasla değişiklik gösterebilir. Bu, bakterinin hayatta kalması ve dolayısıyla enfeksiyonun oluşması için elverişli bir ortam sağlar. Eğer menopoz dönemini geçmiş ve sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, vajinal pH değerinizi normale döndürme konusunda doktorunuza başvurabilirsiniz.
 • Doğum kontrol çözümlerini yeniden gözden geçirin. Spermisit (sperm yok edici) barındıran kondomlar ve rahim ağzına yerleştirilen bazı aparatlar, istenmedik bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir. Eğer doğum kontrol amacıyla bu ürünleri kullanıyor ve sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, kullandığınız ürünleri yeniden gözden geçirmeniz yararlı olabilir.
Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Houston Methodist | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/06/2022 18:28:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11825

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Tedavi
Rna
Neandertal
Etoloji
Covıd-19
İnsan Sağlığı
Dinozor
Ana Bulaşma Mekanizması
Jeoloji
Mikrobiyoloji
Anatomi
Cinsel Yönelim
Coronavirus
Değişim
Ağız
Zeka
Maymun
Maske Takmak
Yayılım
Komplo Teorisi
Nasa
Primat
Homo Sapiens
Stres
Evrimsel Tarih
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.