Sperm Balinalarının Uykusu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Magnus Lundgren tarafından çekilen bu fotoğraf, denizel memelilerin sinirbilim dünyasına bir kapı aralıyor. Sadece birkaç yıl önce, 2008 senesine kadar, deniz biyologları sperm balinalarının da diğer balinalar gibi davrandıklarını düşünüyorlardı. Onlar gibi, beyin loplarının sadece bir yarısını, sırayla uyku moduna alarak uyuduklarını sanıyorlardı. Beyninizin sadece 1 lobunun uykuda olmasının sağlayacağı avantajları hayal edebilirsiniz: avcıların varlığından haberdar olmanızı sağlar ve yüzeye yaklaşıp yaklaşmadığınızı anlamanızı sağlar. Ancak bu sperm balinalarının o güvenlik önlemine ihtiyacı yok gibi gözüküyor.

Araştırmacılar dikey bir şekilde, yüzeye yakın bir bölgede uyuyan sperm balinalarıyla karşılaştıklarında, balinaların 1 tanesi bile dönüp de onlara tepki vermedi. Ancak balinalar nazikçe dürtüldüğünde, birden aktif hale geldiler ve oradan kaçtılar.

Birçok balinayı takip eden uzmanlar, diğer deniz memelilerinin aksine sperm balinalarının kısa ama periyodik uyku döngülerine girdiğini ve bu sırada dikey bir şekilde su yüzeyinde asılı kaldıklarını ortaya koydular.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma: 

  1. Nature
  2. Pani's

Balık Kartalı ve Avı

Kusurlu Kemik Oluşumu (Osteogenesis Imperfecta)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim