Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!

Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!
2 dakika
4,303
Tüm Reklamları Kapat

Carl Stewart, üst düzey bir İngiliz marketinde bir kalıp mavi Stilton peyniri bulduğu için çok heyecanlandı. Bu zengin tatlı, kremsi peyniri avcunun içine koydu ve hemen bir fotoğrafını çekip, çoğunlukla uyuşturucu satıcıları tarafından kullanılan, şifrelenmiş bir mesajlaşma uygulamasında paylaştı.

39 yaşındaki Stewart'ın farkında olmadığı şey, o fotoğrafı paylaştığı anda, kendini polise teslim ediyor olduğuydu.

Çoktan uygulamaya sızmış olan İngiliz polisi, Stewart'ın paylaştığı fotoğraftaki parmaklarından parmak izini çıkararak; bu kişinin kokain, eroin ve diğer uyuşturucuların satışını koordine eden bir diğer hesabın sahibi olduğunu tespit etmeyi başardı. Merseyside Polisi Baş Dedektifi Lee Wilkinson, yayınladıkları bir basın açıklamasında şöyle dedi:[1]

Tüm Reklamları Kapat

Carl Stewart, A sınıfı ve B sınıfından olan uyuşturuculardan bol miktarda tedarik etmekteydi; ancak onu ele veren, Stilton peynirine olan tutkusu oldu.

Stewart, çıkarıldığı Liverpool Kraliyet Mahkemesi'nde suçlu olduğunu itiraf etti ve 13 yıl hapse mahkum edildi.

Stewart, EncroChat isimli şifrelenmiş bir mesajlaşma uygulaması üzerinden yakalanan şüphelilerden sadece biri. Doruk noktasındayken bu uygulamayı Dünya çapında 60.000 kişi kullanıyordu ve bunların 10.000'i İngiltere'dendi. Uygulamanın detaylı şifreleme özellikleri, illegal işlerle uğraşanlar için ek güvenlik sağlıyor. Uygulama, sadece özelleştirilmiş Android telefonlarda kullanılabiliyor ve sadece 1 kod ile içerisindeki bütün bilgiler silinebiliyor.

Ancak Temmuz ayında İngiltere Ulusal Suç Ajansı, diğer Avrupa ülkelerinin suçla mücadele birimleriyle işbirliği yaparak, bu uygulamaya sızmayı başardıklarını açıkladı. Bundan kısa bir süre sonra İngiltere çapında 750 suçlu yakalandı, 77 silah, 55 lüks araç, 73 süper-lüks kol saati, 2 tondan fazla uyuşturcu ve 68 milyon dolar civarında nakit para ele geçirildi.

Venetik Operasyonu adı verilen bu girişim, sadece Merseyside polisinin 60'dan fazla kişiyi uyuşturucu ticareti ve silah suçları nedeniyle yakalamasını sağladı.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak polisin yüzleştiği problemlerden biri, bazı kullanıcı isimleri (takma adlar) ile gerçek kişileri ilişkilendirmekti. Polisin takip ettiği hesaplardan birinin adı "Toffeforce" idi. Bu sözcük, Liverpool takımlarından Everton'a gönderme yapan bir isimdi. Bu hesap üzerinden bir şahıs, kokain, eroin, MDMA ve ketamin satışını koordine ediyordu.

Dedektifler, bu kulanıcı tarafından paylaşılan bir fotoğrafa odaklandılar: Bir Marks & Spencer dükkanında çekilmiş bir kalıp mavi Stilton peyniri fotoğrafına...

Wilkinson, basın açıklamasında şöyle diyor:

Fotoğraftan yola çıkarak şahsın avuç ve parmak izleri analiz edildi ve bunun Stewart olduğu anlaşıldı.

Bu, İlk Değil!

İngiliz polisi bu yöntemi daha önceden de kullanmıştı: 2010 yılında Manchester polisi, nadir saatleri çalan bir suçluyu, saatleri elinde tuttuğu bir fotoğrafı paylaştığında tespit etmeyi başarmıştı. O adam, 10 ay hapse mahkum edilmişti.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aslında maddi destek istememizin nedeni çok basit: Çünkü Evrim Ağacı, bizim tek mesleğimiz, tek gelir kaynağımız. Birçoklarının aksine bizler, sosyal medyada gördüğünüz makale ve videolarımızı hobi olarak, mesleğimizden arta kalan zamanlarda yapmıyoruz. Dolayısıyla bu işi sürdürebilmek için gelir elde etmemiz gerekiyor.

Bunda elbette ki hiçbir sakınca yok; kimin, ne şartlar altında yayın yapmayı seçtiği büyük oranda bir tercih meselesi. Ne var ki biz, eğer ana mesleklerimizi icra edecek olursak (yani kendi mesleğimiz doğrultusunda bir iş sahibi olursak) Evrim Ağacı'na zaman ayıramayacağımızı, ayakta tutamayacağımızı biliyoruz. Çünkü az sonra detaylarını vereceğimiz üzere, Evrim Ağacı sosyal medyada denk geldiğiniz makale ve videolardan çok daha büyük, kapsamlı ve aşırı zaman alan bir bilim platformu projesi. Bu nedenle bizler, meslek olarak Evrim Ağacı'nı seçtik.

Eğer hem Evrim Ağacı'ndan hayatımızı idame ettirecek, mesleklerimizi bırakmayı en azından kısmen meşrulaştıracak ve mantıklı kılacak kadar bir gelir kaynağı elde edemezsek, mecburen Evrim Ağacı'nı bırakıp, kendi mesleklerimize döneceğiz. Ama bunu istemiyoruz ve bu nedenle didiniyoruz.

2018 yılında Galler'deki Bridgend'deki dedektifler, bir uyuşturucu çetesinin 11 üyesini benzer bir teknik sayesinde yakalamayı başardı: Adamların WhatsApp üzerinden paylaştığı bir fotoğrafta elleri gözüküyordu ve bu sayede çetenin bir üyesi tespit edilebildi, gerisi de kolaylıkla yakalandı. Wilkinson, sözlerini şöyle bitiriyor:

Bunun, suça karışmış olanlara, bu işin ciddi sonuçları olduğunu gösteren önemli bir uyarı olduğunu umuyoruz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
43
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 42
 • Tebrikler! 13
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Umut Verici! 3
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Washington Post | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Merseyside Police. Liverpool Man Latest To Be Jailed As Part Of National Operation Venetic. Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Merseyside Police | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/07/2024 21:31:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10525

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kuyruksuz Maymun
Deniz
Dna
Hastalık Kontrolü
Sağlık Bakanlığı
Hastalık Yayılımı
Hindistan
Sperm
Gıda
Gebelik
Einstein
Damar
Organizma
Erkek
Beslenme Davranışı
Eşey
Kimyasal Element
Karar
Bilgi
Öğrenme Alanı
Hızlı
Filogenetik
Grup
İmmünoloji
Sars Mers
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Peiser, et al. Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!. (29 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10525
Peiser, J., Bakırcı, Ç. M. (2021, May 29). Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!. Evrim Ağacı. Retrieved July 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10525
J. Peiser, et al. “Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 29 May. 2021, https://evrimagaci.org/s/10525.
Peiser, Jaclyn. Bakırcı, Çağrı Mert. “Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 29, 2021. https://evrimagaci.org/s/10525.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close