Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!

Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!
2 dakika
3,752
Tüm Reklamları Kapat

Carl Stewart, üst düzey bir İngiliz marketinde bir kalıp mavi Stilton peyniri bulduğu için çok heyecanlandı. Bu zengin tatlı, kremsi peyniri avcunun içine koydu ve hemen bir fotoğrafını çekip, çoğunlukla uyuşturucu satıcıları tarafından kullanılan, şifrelenmiş bir mesajlaşma uygulamasında paylaştı.

39 yaşındaki Stewart'ın farkında olmadığı şey, o fotoğrafı paylaştığı anda, kendini polise teslim ediyor olduğuydu.

Tüm Reklamları Kapat

Çoktan uygulamaya sızmış olan İngiliz polisi, Stewart'ın paylaştığı fotoğraftaki parmaklarından parmak izini çıkararak; bu kişinin kokain, eroin ve diğer uyuşturucuların satışını koordine eden bir diğer hesabın sahibi olduğunu tespit etmeyi başardı. Merseyside Polisi Baş Dedektifi Lee Wilkinson, yayınladıkları bir basın açıklamasında şöyle dedi:[1]

Carl Stewart, A sınıfı ve B sınıfından olan uyuşturuculardan bol miktarda tedarik etmekteydi; ancak onu ele veren, Stilton peynirine olan tutkusu oldu.

Stewart, çıkarıldığı Liverpool Kraliyet Mahkemesi'nde suçlu olduğunu itiraf etti ve 13 yıl hapse mahkum edildi.

Tüm Reklamları Kapat

Stewart, EncroChat isimli şifrelenmiş bir mesajlaşma uygulaması üzerinden yakalanan şüphelilerden sadece biri. Doruk noktasındayken bu uygulamayı Dünya çapında 60.000 kişi kullanıyordu ve bunların 10.000'i İngiltere'dendi. Uygulamanın detaylı şifreleme özellikleri, illegal işlerle uğraşanlar için ek güvenlik sağlıyor. Uygulama, sadece özelleştirilmiş Android telefonlarda kullanılabiliyor ve sadece 1 kod ile içerisindeki bütün bilgiler silinebiliyor.

Ancak Temmuz ayında İngiltere Ulusal Suç Ajansı, diğer Avrupa ülkelerinin suçla mücadele birimleriyle işbirliği yaparak, bu uygulamaya sızmayı başardıklarını açıkladı. Bundan kısa bir süre sonra İngiltere çapında 750 suçlu yakalandı, 77 silah, 55 lüks araç, 73 süper-lüks kol saati, 2 tondan fazla uyuşturcu ve 68 milyon dolar civarında nakit para ele geçirildi.

Venetik Operasyonu adı verilen bu girişim, sadece Merseyside polisinin 60'dan fazla kişiyi uyuşturucu ticareti ve silah suçları nedeniyle yakalamasını sağladı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ancak polisin yüzleştiği problemlerden biri, bazı kullanıcı isimleri (takma adlar) ile gerçek kişileri ilişkilendirmekti. Polisin takip ettiği hesaplardan birinin adı "Toffeforce" idi. Bu sözcük, Liverpool takımlarından Everton'a gönderme yapan bir isimdi. Bu hesap üzerinden bir şahıs, kokain, eroin, MDMA ve ketamin satışını koordine ediyordu.

Dedektifler, bu kulanıcı tarafından paylaşılan bir fotoğrafa odaklandılar: Bir Marks & Spencer dükkanında çekilmiş bir kalıp mavi Stilton peyniri fotoğrafına...

Wilkinson, basın açıklamasında şöyle diyor:

Fotoğraftan yola çıkarak şahsın avuç ve parmak izleri analiz edildi ve bunun Stewart olduğu anlaşıldı.

Bu, İlk Değil!

İngiliz polisi bu yöntemi daha önceden de kullanmıştı: 2010 yılında Manchester polisi, nadir saatleri çalan bir suçluyu, saatleri elinde tuttuğu bir fotoğrafı paylaştığında tespit etmeyi başarmıştı. O adam, 10 ay hapse mahkum edilmişti.

2018 yılında Galler'deki Bridgend'deki dedektifler, bir uyuşturucu çetesinin 11 üyesini benzer bir teknik sayesinde yakalamayı başardı: Adamların WhatsApp üzerinden paylaştığı bir fotoğrafta elleri gözüküyordu ve bu sayede çetenin bir üyesi tespit edilebildi, gerisi de kolaylıkla yakalandı. Wilkinson, sözlerini şöyle bitiriyor:

Bunun, suça karışmış olanlara, bu işin ciddi sonuçları olduğunu gösteren önemli bir uyarı olduğunu umuyoruz.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
35
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 39
 • Tebrikler! 13
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Umut Verici! 3
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Washington Post | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Merseyside Police. Liverpool Man Latest To Be Jailed As Part Of National Operation Venetic. Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Merseyside Police | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/06/2023 21:14:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10525

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Elektrik
Beslenme Bilimi
Eşeyli Üreme
Okyanus
Retrovirüs
Yakınsak Evrim
Bitki
Viral Enfeksiyon
Hayatta Kalma
Astrofizik
Eğilim
Oyun
Zooloji
Newton
Ara Geçiş Türleri
Taklit
Viral
Önlem
Ecza
Ağız Sağlığı
Kurt
Diş Sorunları
Zehir
Mavi
Ağaç
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Peiser, et al. Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!. (29 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10525
Peiser, J., Bakırcı, Ç. M. (2021, May 29). Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!. Evrim Ağacı. Retrieved June 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10525
J. Peiser, et al. “Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 29 May. 2021, https://evrimagaci.org/s/10525.
Peiser, Jaclyn. Bakırcı, Çağrı Mert. “Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 29, 2021. https://evrimagaci.org/s/10525.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close