Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Zeki insanın aşık olması ile aptal insanın aşık olması arasındaki farklar nelerdir?

Daha açıklayıcı olursam zeki bir insan birine aşık olduğunda o kişiye nasıl davranır veya neler hisseder.Aptal bir insan birine aşık olduğunda o kişiye nasıl davranır veya neler hisseder? (Biri duyguyu daha yoğun yaşar,biri ona daha kibar davranır vs. gibi)
2,546 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Krononot⁸

Zeki olmak, tüm mental sorunları yönetme olasılığını artırır. Kişi yaşadığı sorun, manipüle olma gibi durumları asıl gündelik bilincin duygudurumundan ayırabildiği oranda, yaşadığı konuya rasyonel bakışını koruyup ayırabilir. Bu da konuya dair bir yaklaşım geliştirebilmeyi mümkün kılar.

Aşık olmak teknik anlamda bir manipülasyon durumudur. İnsan bireyi bu durumu her yaşadığında, zihinsel bir manipülasyonun içinde olduğunu bilir, ancak bu duruma gönüllü olur. Çünkü henüz duygular, insan türünü yönlendirmede zekanın çok daha üstünde. Dürtüler - limbik sistem yönetiminde kalmak insan bireyini rahatsız etmemekte henüz.

Tüm Reklamları Kapat

Zeki bir insan bireyi, aşık olduğunda yaşayacağı zihinsel değişimin farkındalığını devam ettireceği için, karşısındaki kişinin olumlu ve olumsuz yönlerine karşı körlük geliştirmez, dengeli ye en yakın biçimde değerlendirmeye devam eder. Bu yüzden uzun süreli bir ilişki yaşamayı daha net planlayabilir. Karşısındaki kişiyi daha objektif görebildiği için, uyuma dair çözümler üretme konusunda daha iyidir. Duyguların etkisini azaltabilmek, karşısındaki kişiyi kendi arzularının perdesinden görmeyi engeller. Bu sayede muhatap abartılmayabilir ve duygusal dengesizlikler de azalmış olur.

Bu; duygular kötüdür, yaşanmamalıdır sadece zeka ile karar vermek gerekir anlamına gelmez. DENGEli olmak gerektiği anlamına gelir. Çünkü aşk ın neden olacağı bağın prefrontal korteksi baskılama süresi -geçiçicidir- Bu süre bittiğinde, kişi uğruna ölmek istediği bireyi artık mantığıyla görebilir hale gelecektir çünkü. Duygu - mantık dengesini korumak hem bireyin kendisine, hem de çevresindekilere bakışında vazgeçilmez bir gerekliliktir.

Sadece aşık olunan kişi değil, 1. derece yakınlara karşı da objektif kalabilmek, onların hatalarını görebilmek (mükemmel olmadıklarını anlamak), yakın çevremizdeki bireyleri -olmasını istediğimiz gibi- değil de, --aslında oldukları haliyle--- görebilmemizi sağlar.

122 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Kutay Akkoyun
Kutay Akkoyun
3,629 UP
Deneyim.

Zeki insan muhataplarına, aptal insan kendine göre davranır. Bunu her alanda gözlemlemek mümkün, aşırı kötü beslenmemizden ve oturmuş kültürümüzden de kaynaklı olarak bizim ülkede bunu çok daha iyi görebiliyoruz neyse ki, kimleri hayatımızda tutup tutmamamız gerektiği büyük bir denklem olmaktan birkaç dakika içinde çıkabiliyor. Ülkemde memnun olduğum 3-5 konudan biri bu.

125 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Enes Damanlı
Üniveriste öğrencisiyim

Burada asıl tanımlanması gereken şey zekanın ne olduğu. Bir insanın çalıştığı alanda çok iyi olması onu zeki yapar mı? Size biliyorsununuz ki bu çok uzun cevaplanması gereken bir soru. Genel olarak sosyal iletişim becerilerinde iyi olan bireyin aşık olduğu insanlara nasıl davranacağını bekliyorsak aslında cevap basit. Kişi kendi beklentilerini ve diğer tarafın beklentilerini karşılayacak biçimde davranırdı. Empati yapabilme, dinleyebilme, ilgi gösterme, kişisel anektotlara başvurma, gözlemleyebilme gibi pek çok özelliği karşı tarafa hissettirebilen birey sosyal becerileri yüksek olan bir bireydir. Az önce yaptığım ayrımı göz önüne alırsak; kendi isteklerini eksiksiz biçimde karşı tarafa aktaramayan ve karşı tarafın isteklerini tam olarak anlayamayan bireyin sosyal becerilerinin düşük olduğunu varsayabiliriz. Sonuç olarak bir ilişki ancak değer gördüğü ve anlaşılabildiği ölçüde önemlidir. Eğer karşı taraf bunu hissedemiyorsa ne yazık ki bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close