Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
8

Zamanı oluşturan şey nedir?

845 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
175K UP
Bilim ve felsefe okuru

Zamanı ortaya çıkaran olgu evrenin genişlemesidir. Evrenin genişlemesi lokal evren noktalarında entropinin artışını sağlar ve tüm hareketlerin de bu nedenle sebebidir. (hareketleri mesela ısının sıcaktan soğuğa akmasına neden olan hareketler gibi çünkü lokal ısı değişimleri ve farklılıkları evrende zamanın var oluşuna bağlıdır. Termal dengeye gelmiş ve dolayısıyla ısı akışının olamayacağı bir sistemde entropi değişimi olmaz. Tabi entropi değişimi olması için lokal evren bölgelerinde entropisi daha düşük yapılar var olmalıdır. Bu da bigbanga kadar uzanan bir süreçtir. Yani evrendeki lokal olarak entropisi düşük tüm yapılar bigbanga kadar uzanan bir geçmişe giden bir var oluş sürecine tabidir. Bu durum da ilginçtir çünkü evrende oluşan mesela ilk galaksiler bigbangın sonrasındaki enerji dağılımındaki farklılıklara dayanır. Yani ilk galaksilerin ortaya çıkacağı bigbangın ilk anında bellidir. Tabi bu ilk galaksilerden sonra diğer galaksilerin varoluşu da ilk galaksilerin var oluşuna bağlı ise (ki öyledir) evrende tüm var oluş aslında benzersiz bir tarihe sahip hale gelir ve yukarıda bahsettiğim şekilde her lokal entropi bölgesi tesadüfen değil kendisinden önceki nedensel sürece bağlı olarak önceden belli olarak ortaya çıkıyor demektir. Kısacası bu tabloda evrende tesadüf diye bir kavram yoktur. ) Yani evren genişledikçe birim alana düşen enerji gittikçe azalır. Elbette madde bu azalışa direnç gösteren yapıdadır ancak mutlaka ne kadar dirençli olursa olsun her maddenin zamanla enerjisi diğer maddelere (entropi direnci daha düşük maddelere) göre görece daha yavaş olsa da yine de azalır. Evrende bu nedenle zamana tabi olmayan hiç bir şey yoktur. Kara delikler bile evrenin genişlemesine bağlı şekilde Hawking ışımasıyla zamanla buharlaşır ve trilyonlarca yılda da olsa dağılırlar. Evrenin genişlemesi tüm hareketlerin ve zamanın var olmasının ve akmasının da nedenidir. Zaman denilince öncelik-sonralık ilişkisini anlayanlar evrendeki spesifik olan zaman kavramına dair bir kavrayışa sahip değillerdir çünkü öncelik sonralık ilişkisini tek başına göstermeyip özellikle evrendeki zaman kavramı bundan çok daha özel ve özellikleri olan veya özellikleri ortaya çıkaran bir olgudur. Evrendeki zaman kavramını mutlak bir algılayla sadece öncelik ve sonralık ilişkisi olarak düşünmek aynı zamanda büyük bir hatadır. Evren hiç bir olay büyük veya küçük aslında kendisini tekrar etmez tekrar diye bir şey yoktur. Evrenin hiç bir anı digeri ile eşit değildir. Bu nedenle evrende döngüsellik sadece lokal konularda olabilir ama döngüler de yine lokal zaman dilimlerinde geçerlidir. Yeterince zaman sonra o döngüler de mutlaka bozulacaktır. Bu nedenle evrendeki zaman kavramını burada belirttiğim evrensel çapta kavramak gerekir. Aksi halde zamana dair tüm düşünce biçimleri evrendeki zamana değil kendi algımızdaki zamanın evrensel değil lokal özelliklerine dair bir algılama biçimi olacaktır ve hatalı da olacaktır.

191 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
b polat
b polat
318K UP
Bilim Meraklısı

Zaman, geçmişten bugüne ve geleceğe geri döndürülemez bir şekilde ardışık olarak meydana gelen varoluşun ve olayların devam eden dizisidir. Zamanın tam olarak ne olduğu ve neden hep ileri doğru aktığı tam olarak henüz anlaşılmamıştır.

142 görüntülenme
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ülker Yalçın
Ülker Yalçın
3,072 UP
Yakın tarihte okuduğum bir yayın , İstatistik mezunuyum,

İki şey arasındaki mesafe farkının hız kaynaklı olarak gerçekleşiyor olması.

İlgili makalede, kozmik genişlemeyi ölçmek için kullanılan "Kozmik Mesafe Merdiveni" [1] yönteminin SHoES ekibinin karanlık enerjiyi daha iyi tanımlamasıyla merdivenin basamaklarının sürekli olarak sıkılaştırılması dikkat çekiyor. Bu durumda zamanı başka şekilde ifade etmek isteseydim, Riess'in dediği gibi "Her şey ne kadar uzakta?" [2] derdim.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Quanta Magazine. Cosmologists Debate How Fast The Universe Is Expanding | Quanta Magazine. (8 Ağustos 2019). Alındığı Yer: Quanta Magazine | Arşiv Bağlantısı
 2. Q. M. N. Wolchover. The Hubble Constant: Five New Values In Two Weeks. (11 Ağustos 2019). Alındığı Yer: theatlantic | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Bu Cisim Nasıl YUKARI Düşüyor?
Bu Cisim Nasıl YUKARI Düşüyor?
Zifiri Karanlıkta Nasıl Görebiliyoruz?
Zifiri Karanlıkta Nasıl Görebiliyoruz?
Depremin Ne Kadar Sürdüğü Neden Açıklanmıyor?
Depremin Ne Kadar Sürdüğü Neden Açıklanmıyor?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close