Puan Ver
6
Puan Ver

Yıldızının etrafında dönen bir gezegen hangi olaylar sonucu başıboş gezegen durumuna düşer?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Herhangi bir yıldızın etrafında dönen gezegenler sistemin yakınından başka bir gök cismi(yıldız,gezegen,karadelik vs.)geçmesi ile yıldızının çekim etkisinden kurtulabilir.Ayrıca yıldızına yeteri kadar uzak olan ve yıldızının süpernova yaratacak kadar güçlü olmadığı gezegenler yıldızın ölümü ile "başıboş gezegen" konumuna düşebilir.Bu tip gezegenler sisteminden çıkıp başka bir cisim ile karşılaşmadığı sürece uzayda bir yöne doğru yollarına devam eder.Teorik olarak eğer bir sisteme doğru zamanda doğru açıyla girerse tekrar başka bir yıldızın etrafında dönmeye başlayabilir hatta başka bir gezegene göre doğru konumda kalabilirse o gezegenin uydusu olabilir.

Favorilerime Ekle
7
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir deney, bilimin doğaya sorduğu bir sorudur. Bir ölçüm ise, doğanın soruya verdiği cevaptır.”
Max Planck
Geri Bildirim Gönder