Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
6
Yıldız ve Gezegenlerin hareketlerine göre insanların hayat akışı değişebilir mi?
Astroloji üzerinden insanların gelecek hakkında ütopik yorumlar yapmaları bana pek de mantıklı gelmiyor. Bilimsel testler sonucunda çürütüldüğünü de biliyorum, fakat daha çok sosyal bilimler alanına yöneldiğim için, bana bu konuyu biraz halk dilinde anlatmanız için yardım istiyorum.
378 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ali Rustemzade
Ali Rustemzade Astroloji üzerine mantıklı sayılabilecek bir fıkır yürütmek

Eğer gezegenlerin kütle çekimi uzayı büyükleri için varsa , uzaydaki diğer gezegenlerin de çekimi aynı uzayı buktukleri içindir, yani gezegenler aynı uzayda var oldukları için devamlı olarak bir biri ile etkileşimde bulunmuş oluyorlar , bu etkileşimin atomlar düzeyinde olduğunu var sayarsak mevsimler ve dünya geolojisi hattâ çekirdeği bile bundan etkileniyor , anne karnında olan çocuk annenin davranış ve düşüncelerinden etkilendiği için 9 aylık gebelik sürecinde, annenin yediği gıdalar ve hiss erdiği mevsim koşulları çocuğun yapısına etki ettiği gibi yüksek düzeyde iyon içeren vucut sivilari da tüm uzayın hareketlerinden kaynaklanan manyetik alan değişikliğinden etkilene bilir , bu yüzden hayatına etki etmesede beyninin ve organlarının moleküler düzeyde yapısında farklar oluşabilir ve beyinde oluşan bu farklar karakterine etki ediyor ola bilir

333 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Hakan Efe
Hakan Efe [Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Birkaç yıl önce bir yerde okumuştum nerede okuduğumu hatırlamamakla beraber. Bir grup insan, yerkürenin Almanya merkezli bir daire kesiti üzeri noktalarda homojen şekilde yer almak üzere Dünya'nın çeşitli noktalarında konumlanmışlar. Almanya'da bir rassal sayı üreteciyle sayılar üretilirken bu insanların hepsi aynı anda aynı sayıyı düşünmeye yoğunlaşıp odaklanmışlar ve düşündükleri sayının üreteçteki frekansı bariz şekilde yükselmiş. Ben metafizik yerine fizik, parapsikoloji yerine nöropsikolojiyi güvenli bulan bir insanım. Bu yüzden bu deneyle ilgili de insan beyninin TermoElektoManyetikBiyoKimyasalKuantumize yapısı temelli açıklamaların, günümüzde yeterince somut tarzda var olmasalar bile gelecekte bilimle karanlıklar fethedildikçe mutlaka var olup insanları da tatmin edeceğini düşünüyorum. Astronomik hareketlere bakıp insan hayatına dair yorum yapma disiplini olan astrolojiyi verdiğim örnekten çok çok daha az bilimsel disiplinel yapıda görsem de örneğin kozmozdaki elektromanyetik alanların insan beyinlerinin ürettiği elektromanyetik alanlarla etkileşimi insan hayatlarına çok olacağını sanmamakla birlikte bir miktar etkiyebilir. Ama bu etkinin mahiyeti, neden-sonuç algoritması, anlamı vs belirsizdir. Sonuç olarak dediğim gibi astroloji bir tür falcılık olarak bilimsel değil sosyokültürel bir disiplindir. Astrologlar başta olmak üzere herkese sevgi ve saygılarımla... :p

205 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Sadece Zihnim. (08 July 2020). Alındığı Tarih: 08 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Lüzumsuz Adam
Lüzumsuz Adam Fizik öğrenicisi

Burada gezegenlerin bizlerin üzerindeki en baskın etkisinin kütle çekimi olduğunu düşünebiliriz. Elbette elektrik yüklü veya güçlü manyetik özelliğe sahip gezegenler de var. Muhtemelen onlar için de aynı analiz yapılsa benzer sonuçlar bulunacaktır. Astroloji her ne kadar bunlardan başka bazı etkileşimlerin varlığını iddia etse de, bilim insanları olarak elimizdeki kuvvetler bu kadar: kütle çekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, zayıf kuvvet ve güçlü kuvvet.

Astrolojide adını duyduğumuz gezegenlerin bizler üzerindeki kütle çekim etkisi ne kadardır? Bu bizim kimyasal ya da fiziksel dengemizi ne kadar değiştirebilir? En son söyleyeceğimizi şimdiden söyleyelim: hemen hemen hiç!

Bize en yakın ve astrolojide adını sıkça duyduğumuz Venüs gezegenini ele alalım. Gezegenin kütlesi, uzaklığı gibi bilgilere internet aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ekteki kaynak kütle çekim kuvvetini hesaplarken kullnadığımız formülü içeriyor (Newton kütle çekim yasası).

Bu Reklamı Kapat

Venüs - dünya uzaklığı periyodik olarak yaklaşık olarak 38 milyon km. ile 40 milyon km. arasında değişiyor. 80 kg. olduğumuzu düşünelim. Dünya bize 80.9,81=785 N. kuvvet uyguluyor (G=mg, G ağırlık, m kütle, g yerçekimi sabiti). Beden dengemizin üzerine kurulu olduğu kuvvetlerden belki de en önemlisi bu çekim kuvveti, yani ağırlığımız.

Venüs - Dünya uzaklığı en küçükken bize uyguladığı çekim kuvveti : 0,0000179707 N.

Venüs Dünya uzaklığı en büyükken bize uyguladığı çekim kuvveti : 0,00001621855 N.

Bu Reklamı Kapat

Bu kuvvetleri gözümüzde canlandırmak için kütleye çevirelim. Yani bunları ağırlık olarak düşünüp ne kadarlık bir kütleye karşılık geldiğini bulalım (m=G/g).

0,0000179707 N. kuvvet, dünya yüzeyinde yaklaşık olarak 0,001653 g. lık bir kütlenin ağırlığına denk geliyor. 0,00001621855 N. kuvvet ise yaklaşık 0,001832 g. lık kütlenin ağırlığı.

Yani Venüs ün dünyaya en yakınken bize uyguladığı kuvvetin büyüklüğünü, pazardan dönerken taşıdığımız torbanın içindeki elmalara 0,001832 gram eklenmiş gibi hissederiz, yani pratik olarak hiç hissetmeyiz.

"biz hissetmesek de bedenimizin kimyasal dengesine etki ediyordur" diyebilirsiniz, evet ediyor elbette ama 3 tonluk bir kamyon 1 metre yakınımızda duruyorkenbize uyguladığı kütle çekim kuvveti bedenimizin kimyasal dengesine ne yapıyorsa Venüs'ün kütle çekimi de onu yapıyor :)

Kütle çekimi açısından baktığımızda bize en yakın gezegen olan Venüs, günlük hayatta bedenimize dünya üzerindeki büyük cisimlerin (örneğin kamyonlar) uyguladığı kadar bir kuvvet uyguluyor. Venüs dünyaya en yakın ve en uzakken uyguladığı kuvvet farkı 1 metre uzağımızda yaklaşık 3100 kg. lık kamyon olması ile 3300 kg. kamyon olması arasındaki fark kadar. Elbette kahvemizi içerken "Venüs dünyadan uzaklaşıyor, aşk hayatınıza dikkat edin" gibisinden astroloji yorumlarını dinlerken gözümüzün önüne 1 metre uzağımızdaki kamyonun kütle çekimi ve aşk hayatımız arasındaki ilişkiyi getirip tadımızı kaçırmayalım:) Dinlenirken astroloji yorumlarını dinlemek bazen keyifli olabiliyor.Ama hepsi bu kadar...

160 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Newton Kütle Çekim Yasası. (08 July 2020). Alındığı Tarih: 08 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Kütle Çekim Kuvveti Hesaplayıcısı. (08 July 2020). Alındığı Tarih: 08 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et