Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kemal Yüksel
Kemal Yüksel
27K UP
Üye
6

Yıldız ve Gezegenlerin hareketlerine göre insanların hayat akışı değişebilir mi?

Astroloji üzerinden insanların gelecek hakkında ütopik yorumlar yapmaları bana pek de mantıklı gelmiyor. Bilimsel testler sonucunda çürütüldüğünü de biliyorum, fakat daha çok sosyal bilimler alanına yöneldiğim için, bana bu konuyu biraz halk dilinde anlatmanız için yardım istiyorum.
2,430 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ali Rustemzade
Astroloji üzerine mantıklı sayılabilecek bir fıkır yürütmek

Eğer gezegenlerin kütle çekimi uzayı büyükleri için varsa , uzaydaki diğer gezegenlerin de çekimi aynı uzayı buktukleri içindir, yani gezegenler aynı uzayda var oldukları için devamlı olarak bir biri ile etkileşimde bulunmuş oluyorlar , bu etkileşimin atomlar düzeyinde olduğunu var sayarsak mevsimler ve dünya geolojisi hattâ çekirdeği bile bundan etkileniyor , anne karnında olan çocuk annenin davranış ve düşüncelerinden etkilendiği için 9 aylık gebelik sürecinde, annenin yediği gıdalar ve hiss erdiği mevsim koşulları çocuğun yapısına etki ettiği gibi yüksek düzeyde iyon içeren vucut sivilari da tüm uzayın hareketlerinden kaynaklanan manyetik alan değişikliğinden etkilene bilir , bu yüzden hayatına etki etmesede beyninin ve organlarının moleküler düzeyde yapısında farklar oluşabilir ve beyinde oluşan bu farklar karakterine etki ediyor ola bilir

455 görüntülenme
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hakan EFE
Hakan EFE
1,297 UP
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Birkaç yıl önce bir yerde okumuştum nerede okuduğumu hatırlamamakla beraber. Bir grup insan, yerkürenin Almanya merkezli bir daire kesiti üzeri noktalarda homojen şekilde yer almak üzere Dünya'nın çeşitli noktalarında konumlanmışlar. Almanya'da bir rassal sayı üreteciyle sayılar üretilirken bu insanların hepsi aynı anda aynı sayıyı düşünmeye yoğunlaşıp odaklanmışlar ve düşündükleri sayının üreteçteki frekansı bariz şekilde yükselmiş. Ben metafizik yerine fizik, parapsikoloji yerine nöropsikolojiyi güvenli bulan bir insanım. Bu yüzden bu deneyle ilgili de insan beyninin TermoElektoManyetikBiyoKimyasalKuantumize yapısı temelli açıklamaların, günümüzde yeterince somut tarzda var olmasalar bile gelecekte bilimle karanlıklar fethedildikçe mutlaka var olup insanları da tatmin edeceğini düşünüyorum. Astronomik hareketlere bakıp insan hayatına dair yorum yapma disiplini olan astrolojiyi verdiğim örnekten çok çok daha az bilimsel disiplinel yapıda görsem de örneğin kozmozdaki elektromanyetik alanların insan beyinlerinin ürettiği elektromanyetik alanlarla etkileşimi insan hayatlarına çok olacağını sanmamakla birlikte bir miktar etkiyebilir. Ama bu etkinin mahiyeti, neden-sonuç algoritması, anlamı vs belirsizdir. Sonuç olarak dediğim gibi astroloji bir tür falcılık olarak bilimsel değil sosyokültürel bir disiplindir. Astrologlar başta olmak üzere herkese sevgi ve saygılarımla... :p

317 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Sadece Zihnim. (8 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Burada gezegenlerin bizlerin üzerindeki en baskın etkisinin kütle çekimi olduğunu düşünebiliriz. Elbette elektrik yüklü veya güçlü manyetik özelliğe sahip gezegenler de var. Muhtemelen onlar için de aynı analiz yapılsa benzer sonuçlar bulunacaktır. Astroloji her ne kadar bunlardan başka bazı etkileşimlerin varlığını iddia etse de, bilim insanları olarak elimizdeki kuvvetler bu kadar: kütle çekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, zayıf kuvvet ve güçlü kuvvet.

Astrolojide adını duyduğumuz gezegenlerin bizler üzerindeki kütle çekim etkisi ne kadardır? Bu bizim kimyasal ya da fiziksel dengemizi ne kadar değiştirebilir? En son söyleyeceğimizi şimdiden söyleyelim: hemen hemen hiç!

Tüm Reklamları Kapat

Bize en yakın ve astrolojide adını sıkça duyduğumuz Venüs gezegenini ele alalım. Gezegenin kütlesi, uzaklığı gibi bilgilere internet aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ekteki kaynak kütle çekim kuvvetini hesaplarken kullnadığımız formülü içeriyor (Newton kütle çekim yasası).

Venüs - dünya uzaklığı periyodik olarak yaklaşık olarak 38 milyon km. ile 40 milyon km. arasında değişiyor. 80 kg. olduğumuzu düşünelim. Dünya bize 80.9,81=785 N. kuvvet uyguluyor (G=mg, G ağırlık, m kütle, g yerçekimi sabiti). Beden dengemizin üzerine kurulu olduğu kuvvetlerden belki de en önemlisi bu çekim kuvveti, yani ağırlığımız.

Tüm Reklamları Kapat

Venüs - Dünya uzaklığı en küçükken bize uyguladığı çekim kuvveti : 0,0000179707 N.

Venüs Dünya uzaklığı en büyükken bize uyguladığı çekim kuvveti : 0,00001621855 N.

Bu kuvvetleri gözümüzde canlandırmak için kütleye çevirelim. Yani bunları ağırlık olarak düşünüp ne kadarlık bir kütleye karşılık geldiğini bulalım (m=G/g).

0,0000179707 N. kuvvet, dünya yüzeyinde yaklaşık olarak 0,001653 g. lık bir kütlenin ağırlığına denk geliyor. 0,00001621855 N. kuvvet ise yaklaşık 0,001832 g. lık kütlenin ağırlığı.

Yani Venüs ün dünyaya en yakınken bize uyguladığı kuvvetin büyüklüğünü, pazardan dönerken taşıdığımız torbanın içindeki elmalara 0,001832 gram eklenmiş gibi hissederiz, yani pratik olarak hiç hissetmeyiz.

"biz hissetmesek de bedenimizin kimyasal dengesine etki ediyordur" diyebilirsiniz, evet ediyor elbette ama 3 tonluk bir kamyon 1 metre yakınımızda duruyorkenbize uyguladığı kütle çekim kuvveti bedenimizin kimyasal dengesine ne yapıyorsa Venüs'ün kütle çekimi de onu yapıyor :)

Kütle çekimi açısından baktığımızda bize en yakın gezegen olan Venüs, günlük hayatta bedenimize dünya üzerindeki büyük cisimlerin (örneğin kamyonlar) uyguladığı kadar bir kuvvet uyguluyor. Venüs dünyaya en yakın ve en uzakken uyguladığı kuvvet farkı 1 metre uzağımızda yaklaşık 3100 kg. lık kamyon olması ile 3300 kg. kamyon olması arasındaki fark kadar. Elbette kahvemizi içerken "Venüs dünyadan uzaklaşıyor, aşk hayatınıza dikkat edin" gibisinden astroloji yorumlarını dinlerken gözümüzün önüne 1 metre uzağımızdaki kamyonun kütle çekimi ve aşk hayatımız arasındaki ilişkiyi getirip tadımızı kaçırmayalım:) Dinlenirken astroloji yorumlarını dinlemek bazen keyifli olabiliyor.Ama hepsi bu kadar...

244 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Newton Kütle Çekim Yasası. (8 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Kütle Çekim Kuvveti Hesaplayıcısı. (8 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close