Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
12

Yastıksız uyumanın sağlığa etkileri nedir?

Bunun yanında çıplak ayakla yürümek veya benzeri şeyler de sorulabilir, yapmak için uyarlandığımız şeyler bize sağlıklı bir yaşam sunar mı, yoksa başka şekillerde de yaşanabilir mi? Şu sıra yastıkla uyurken yaşadığım boyun ağrıları ve yastığı kaldırınca hissettiğim rahatlık dikkatimi çekti.
26,340 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bilge Su Öney
Bilimsel bilgileri araştırıp öğrenmeye çalışıyorum.

Bu konu için çok fazla sayıda farklı görüş vardır. Bazı araştırmalarda şöyle denmektedir: "Yastıksız uyumak daha iyi bir vücut şekli sağlayacağından üst havayollarının doğru boyutlarda kalmasını sağlamaktadır" ve bazı araştırmalar da bebek sağlığı için yastık kullanılmaması gerektiği söylemektedir bunun aksine ise bazı araştırmalar da şöyle demektedir: "Boyundaki yükü hafifletmek ve omurgayı düz tutmak için doğru yastık kullanımı son derece önemlidir. Omurga sağlığı için yaygın bir kanı da yastıksız uyumaktır. Yüzüstü uyuyanlar için bu durumun bazı avantajları vardır. Yastıksız yüzüstü uyunduğu zaman omurga normalin dışında hizalanır bu durum omurgadaki yükü azaltır. Ancak yüzüstü pozisyonda yastık kullanıldığında baş ve omurga arasındaki bağlantı sağlıksız bir hâl alır bunun sonucunda ise kötü bir uyku deneyimi yaşanabilir. Böylece gün içinde duruma bağlı olarak boyun ağrıları gözlemlenebilir. Yastıksız uyumak yerine kişinin kendine uygun ve doğru uyku pozisyonunda uyuması daha sağlıklı olacaktır." Kısacası yastık aslına tek başına uyku kalitesi için sebep değildir eger sağlıklı bir şekilde uyumak istiyorsanız uyku pozisyonu, yastık ve yatak gibi etkenler de önemlidir. Yastık kullanın ya da kullanmayın eğer doğru bir pozisyon ya da yatak da uyumazsanız bu sizin için zararlı olabilir. İnsanlar uzun süreler boyunca yastıksız ve yataksız uyumuş olsa da en doğrusunu bu olduğu anlamına gelmez ve uyku ürünleri insan vücuduna özel bir şekilde üretildiği için uyku kalitesini artırması yüksek olasılıktadır.

361 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. M. PATIROĞLU, et al. (2016). Çocuklarda Tüm Yönleriyle Bruksizm. Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi, sf: 114-119. doi: 10.17567/ataunidfd.290596. | Arşiv Bağlantısı
 2. S. Canbal. (2018). 0-1 Yaş Grubu Bebeği Olan Annelerin Ani Bebek Ölüm Sendromu Risk Faktörleri Hakkında Bilgi Ve Davranışlarının Değerlendirilmesi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi. | Arşiv Bağlantısı
 3. Morpho Sleep | Sizin için uykuya çok çalışıyoruz.. Yastıksız Uyumak Zararlı Mıdır?. Alındığı Tarih: 28 Eylül 2022. Alındığı Yer: Morpho Sleep | Sizin için uykuya çok çalışıyoruz. | Arşiv Bağlantısı
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close