Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yarı dolu bardak mantığın temel ilkelerinden çelişmezlik ve üçüncü halin imkansızlığı ilkelerinin gerçek hayatta her zaman çalışmadığını gösterir mi?

Çelişmezlik, bir şeyin aynı anda hem kendisi hem de başka bir şey olamamasıdır. Yani x, x' değildir. Ühi ise bir önerme ya doğrudur ya da yanlıştır; bir şey ya vardır ya yoktur. A ile a olmayan (a') dışında üçüncü bir ihtimal yoktur demektir. Yarı dolu olan , yarı dolu olmayan değildir fakat gerçekte yarı dolu olan yarı dolu olmayandır.

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Belki de burada yarı dolu olmayan tanımında sıkıntı vardır. Yarı dolu olmayan derken yarı doluluk harici diğer durumlar yani tam doluluk, yarıdan az doluluk, yarıdan çok doluluk, bardağın boş olması gibi durumlardan bahsediliyordur. Yarı dolu olmayan=yarısı boş demek değildir yani. Bahsettiimiz durumlarla farklı ikili durumlar. Ya yarı doludur ya da yarı dolu değildir. Diğer taraftan bakarsak ya yarısı boştur ya da değildir. İkisi farklı ve bağımsız ikili durumlar. Yine de üçüncü bir hal olmuyor ve bu ikili durumlarda kendi ikililerinde çelişen bir durum olmuyor.

Umarım doğru anlamışımdır ve aklımdakini doğru anlatabilmişimdir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder