Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Volkan Ali Ersoy
Üye
3

Yaptığımız davranışların sorumluluğu aslında bizde midir?

Çünkü beynimizdeki EPSP ve IPSP'lerin sorumlusu sadece biz değiliz. Beynimizde bir karar alırken nörona çevre nöronlarda EPSP ve IPSP'ler gönderilir. Kabaca, karşısındaki kişiye vurmayı düşünen nöronun membran potansiyelini -55mv seviyesine EPSP'ler ve daha az IPSP'ler ile gelirse kişi vurur. Çünkü voltaj bağımlı sodyum kanalları açılır. Ama o EPSP'lerden birisi belki dün gece izlediği bir haberdi.
474 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Sorunuza özgür irade var mı açısından şöyle bir katkı yapmak isterim. Bazı bilim insanları özgür iradenin var olabilmesinin ancak kuantum beyin bilinç ile var olabileceğini düşünüyor ve iddia ediyor. Örneğin ünlü kuramsal fizikçi Roger Penrose'un bu konuda bir teorisi var. Buna göre beynin kuantum fiziğine göre işlediğini, özgür iradenin var olabilmesi için bunun zorunlu olduğunu öne sürüyor. Gerçekten de bilincimiz tamamen maddeye tabi ise madde bilinç durumumuzu belirliyorsa özgür iradenin varlığını savunmak zorlaşıyor. Mesela biz karar vermeden önce beynin 2-5 saniye önce bu karara ilişkin sinyali oluşturduğuna dair çalışmalar var. Siz de buna benzer bir durumdan bahsetmişsiniz. Oysa His olarak irademizin varlığından, kendi kararlarımızı kendimizin verdiğinden pek şüphe duymuyoruz. Ancak kuantum fiziğine göre isleyen bir beyin (daha doğrusu bilinç) söz konusu ise ve bilinç bu şekilde ortaya çıkıyorsa özgür irade herşeye rağmen var olabilir. Nobel ödüllü bir bilim insanı olan Roger penrose gibi bilim insanın öne sürdüğü teori bence bu konuda ilk olsa da önemlidir gelecek açısından. Kuantum bilgisayarların yaygınlaşması ile birlikte belki de ilerde bilinci ortaya çıkaran kuantum teorilerinin sayısı artabilir veya bu konuda daha farklı bulgulara ulaşılabilir. Bugün kullandığımız tüm bilgisayarları, sensörleri çipleri vs hepsini kuantum fiziğine borçluyuz. Ve gelecekte kuantum fiziği daha fazla geliştikçe bence çok farklı gelişmeler yaşanacak. Bu anlamda fiziğin geleceğinin de kuantum fiziğinde olacağını da düşünüyorum.

191 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close