Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Yapay zeka benlik bilincine ulaşır mı?

901 görüntülenme
Yapay zeka benlik bilincine ulaşır mı?
Yapay zeka benlik bilincine ulaşır mı?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
183K UP
Bilim ve felsefe okuru

Yapay zeka kendi içinde veri bütünleştirmesi yapmaz. Veriyi bize çıktı olarak bütünleştirmiş gibi sunması da arka planda bütünleştirmiş olduğunu göstermez. Makinenin arka planında olan biten şey kod okumaya dayalı sıfır ve birlerin dünyasıdır. Makine için özünde sıfır ve birlerden başka birşey yoktur. Bütün makineye sunulan veriler ikilik sayı sistemiyle 0 ve 1 lere çevirilir. Makine tüm bu sunulan 0 ve 1 lere göre işlemini yapar. Daha sonra da bize tekrar bu 0 ve 1 leri tekrar dönüştürerek uygun donanımla (görüntü birimi veya ses birimi gibi) çıktı verisi oluşturur. Bize sunduğu verinin makine açısından 0 ve 1 lerle tanımlanmış olması dışında hiç bir anlamı yoktur. Bu açıdan şuan için boyle bir çalışma prensibi olan makinelerde bilincin yanından bile geçtiğini söylemek zordur. Bilinç için çok daha başka şeyler gerek. Kendi bilinçimizin nasıl oluştuğunu ve ortaya çıktığını bilmeden ise makinelere bilinç kazandırmak pek mümkün görünmüyor. Çünkü bilince dair elimizdeki tek model kendi bilincimiz. Beynimizde nöral hücrelerde olup bitenlere göre benlik ve bilinç deneyimimiz bütüncül parça parça değil. Örneğin beyindeki görsel korteks ve ses işleyen korteks ayrı bölgeler olsa da benlik ve bilinç deneyiminde bilgi bütüncül şekilde işlenip tek bir benlik deneyimi oluşuyor. Doğrusu ilerisi için yapay zekanın bilinç kazanması açısından ilk ve en gerekli unsur yapay zekanın bilgiyi bütünsel işlemesinin veya kodların temsil ettiği arka plan işlemlerinde bilgiyi bütünleştirmeyi yapabilmesidir. Bu olmadığı sürece yapay zeka bilinç kazanamaz ki bu olsa bile tek başına yeterli değildir çünkü önümüzde daha büyük bir sorun daha var farkındalık. Yapay zeka bütüncül işlediği veriye dair farkındalık da kazanmalıdır. Bu ise çok daha zor bir mesele. Şuana kadar farkındalığın beyin/sinir cephesinde nasıl oluştuğuna dair doğru düzgün bir fikir bile geliştirildiğini söylemek zor. Sadece sinirsel geri besleme yoluyla farkındalığın oluşuyor olabileceğine dair fikirler ileri sürülmekte ki bunlar hali hazırda çok yetersiz durumda.

Kısacası henüz yapay zekanın bilinç kazanmasına az kaldı denecek aşamanın bile çok uzağında olduğumuz anlaşılıyor.

Tüm Reklamları Kapat

274 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close