Puan Ver
3
Puan Ver

Yapacağımız bir işi, az önce aklımızda olan o sözü ya da çok kısa bir süre önce akıldan geçen düşünceyi nasıl olur da hemen unuturuz?

Unutkanlığı önlemek- azaltmak- bizim elimizde midir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

İnsan beyninde veri depolama ve hafıza bir çok yönleri ile hala muamma olan bir alan. Ancak genel olarak bildiğimiz birşey var ki aynı digital veri işleyen bilgisayarlar gibi isan hafızasının da belirli kademeleri var. Biz bunlara kısa/orta ve uzun süreli belle diyoruz. Bunun dışında duygusal bellek, hücresel bellek gibi konular da var ancak sorunun cevabı değiller. Kısa süreli belleği bilgisayarlardaki RAM (random accesss memory) gibi düşünebiliriz. Aynı ramdeki durum gibi (RAM lere devamlı elektrik verilmesi - bilgisayarı kaparsanız veri silinir) kısa süreli belleklerimiz de devamlı bir sinir devresi tarafından tetiklenir. (Örneğin reverbarasyon devresi ...) Arkadaşınız size telefon numarasını veriyor siz de ezberlemeye çalışıyorsunuz ve unutmamak için devamlı numaraları sesli tekrar ediyorsunuz. Bu kısa süreli hafıza ağları, dışarıdan başka bir veri ile kesintiye uğradığında silinir (unutulur) Bu veri ancak orta süreli hafızaya kaydedildiğinde, çağırabilir oluyor. Orta süreli hafıza ise beynimizde Limbik sistem dediğimiz sistemin içinde, daha koordineli sinir ağlarının "fiziksel olarak" oluşması sonucu oluyor. Uzun süreli hafızada ise özelleşmiş nöronlarda, protein sentezi mekanizmalarının da devreye girdiği bir süreç çalışıyor. Uzun süreli hafızayı ise Bluray diskşere, kaset teyplerine benzetebilirsin. Erişmesi daha zaman alıyor ama ilgili beyin bölgesi tahtip edilmezse ölene kadar sizinle yaşıyor.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekliğe kıyasla bilimimiz oldukça ilkel ve çocukçadır. Ancak o, sahip olduğumuz en değerli şeydir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder