Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Weismann’ın teorisi evrim teorisinin yapay seçilimle gelmiş özelliklerinin aktarılamayacağını mı ortaya koyuyor?

Weismanernst mayr onu charles darwinden sonra 19. Yüzyılın en önemli evrim kuramcısı olarak nitelemiştir. Farelerle yaptığı deneyle lamarck'ın evrim görüşünü çökertmiştirbu deneyde sonradan kazanılmış karakterlerin kalıtsal olmadığını ispatlamıştır. Farelerin 20 döl boyunca kuyruklarını kestiği halde,21. Dölde de kuyruklu fareler doğmuştur

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,

Wiesmann'ın deneyi ile yapay seçilim temel olarak oldukça farklı konular, diyebiliriz.

Yapay seçilim, "arzu edilen" özelliğe halihazırda sahip bireylerin çiftleştirilmesine dayanır. Weismann'ın deneyi ise zaten genetik olarak kuyruğun gelişimiyle ilgili genlere sahip bireylerin gelişimini tamamladıktan sonra kuyruklarının kesilerek "arzu edilen" hale getirilmesi şeklinde işliyor. Sonuç olarak bu fareler "kuyruklu olma" genlerini taşıdıkları ve yavrularına bunu aktaracakları için, sonraki nesle etkisi imkansızdır.

Eğer kuyruğu olmayan fareleri yapay seçilim ile elde etmek isteseydik, seçeceğimiz yollardan biri, kuyruğu kısa fareleri seçerek çiftleştirmek yoluyla, kuyruğu olabildiğince kısa yavrular elde etmeye çalışmak olurdu ve bu nesiller sürerdi.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi günler dilerim.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Evrim Mekanizmaları - 3: Yapay Seçilim Yapay seçilimi kavramak için okunabilir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey değişir. Değişmeyen tek şey değişimdir.”
Heraklitos
Geri Bildirim Gönder