Puan Ver
3
Puan Ver

Vücutta veya canlı sisteminde -evrimsel olarak- kalıcı bir değişim olduğunda canlının bütün sistemi buna nasıl ayak uyduruyor?

Örneğin insan vücudunda bir hücre bir şekilde mutasyon geçirdi ve bu hücre diğer hücrelere göre daha üstün(evrimsel açıdan). Bu hücre diğer hücreler tarafından nasıl karşılanır? Hiç bu şekilde evrimsel bir değişimi reddeden bir sistem olmuş olabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Hücrelerin mutasyon geçirmesinden ziyade genomların mutasyana uğramasından bahsetmek daha doğru olur. Zaten vücudumuzda sürekli olarak hücreler mutasyona uğruyor ve bu hücreler hızla öldürülüyor. Aksi halde kanser gelişiyor. Yani bir sistemde sistemin işine yarayacak türdeki hücrelerin gerisi düşman gibi kabul görür. Fakat sizin sorunuz zannımca hücreden ziyade genomlarla ilgilidir. Örneğin bir insan genomları sinek genomlarına dönüşecek şekilde mutasyon edilirse, insan değişerek sineğe dönüşebilir mi? Öncelikle genom mutasyonları rastgele olduğu zaman çok büyük bir ihtimalle zararlı yönde değişime uğrarlar. Buna en büyük örneği radyasyon yanıkları gösterilebilir. Yüksek oranda radyasyona maruz kalan bir kişinin genomları değişime uğrar ve şekli değişmeye başlar. Birey bir kaç ay gibi bir sürede hayatını kaybeder.

Hiç bu şekilde evrimsel bir değişimi reddeden bir sistem olmuş olabilir mi ? Şeklinde bir soru sormuşsunuz. Hiç bir evrimsel değişim reddedilemez. O şekilde gelişir. Ama hayatta kalıp kalmayacağına çevre şartları karar verir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak için Richard Dawkins'in kör saatçi kitabını okuyabilirsiniz.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Richard Dawkins - Kör Saatçi Evrim mekanizmasının detaylı anlatımı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi, haklı olduğunuzu ispatlamak için kullanmamalısınız. Bilimi, haklı tarafta olmak için kullanmalısınız.”
Randall Munroe
Geri Bildirim Gönder