Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Virüsler maskeleri işlevsiz kılacak şekilde mutasyona uğrayabilir mi?

Pandemi sonrası herkes maske takıyor.
187 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Takipçi

Covid-19, çok sayıda benzeri gibi bir virüs. Ve virüsler yeryüzündeki bilinen en basit ve küçük canlı yapıdır. Bireysel olarak doğada bulunmaları olanaksız ya da çok zordur ve kısa sürelidir. Kendileri hareketli ya da aktif değillerdir. Kaçınılmaz olarak bulundukları yerden başka bir yere bir ortamla ve etki ile nakledilirler, aktarılırlar. Kendileri hareket edemezler.

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde kullandığımız maskeler aslında bizzat virüsü değil, virüsün olası en yüksek bulaşma yolu olan tükürük taneciklerini engelleme amacı ile kullanılıyor. Virüslerin havada ya da bir yüzeyde bulunma yolu, virüsü taşıyan bir kişinin tükürüğünün oraya bulaşması. Yani virüs, kendi başına değil bir tükürük taneciğinin içerisinde bulunabiliyor. Kullandığımız maskeler bir öksürük, hapşırık hatta konuşma etkisi ile oluşan hava akımında yol alabilecek tükürük taneciği büyüklüğünden daha sıkı yapıda ise maske koruyucu oluyor, nitekim maskeler de -en azından bilimsel bulgulara uygun üretilenler- buna uygun üretiliyor.

Bu bilgilere göre virüsün, hapşırma/öksürmeyle çevreye yayılması ya da fiziksel temas ile bir yüzeye bulaştırılması dışında bir yolla bulaşmasının mümkün olması gerekli. Düşünelim, ne olabilir? Virüslerin evrimsel olarak böyle bir beceri geliştirme yetileri yok bildiğimiz kadarı ile. Pek mantıklı gelmiyor. Biz virüsü değil, onu bize getirebilecek ortam ve nakil yollarını engellediğimizde virüsü engellemiş oluyoruz. Sosyal mesafe olası tükürük tanelerinin bize ulaşmasını engelleme, maske tükürük taneciklerinin solunum yollarımıza girmesini (ya da bizde var ise dışarıya çıkmasını) engelleme, hijyen de ellerimize bir tükürük taneciği bir şekilde temas ettiyse (yüzeylerden) onu yok etme amacı güden önlemler. Ve bu şartlarda yeterli görünüyorlar. Henüz başka bir bulaşma yolu tespit edilmiş değil bildiğimiz kadarı ile.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. wikipedia. Covid 19. (2 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 2 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close