Sorulara Dön
7
Astronomi & Kozmoloji

Uzayda yer çekiminin olmaması astronotların su içerken boğulma riskini arttırır mı?

2
234 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (4)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Hayır uzayda bu şekilde bir boğulma riski yoktur. Ağzımıza alıp küçük parçalara böldüğümüz, dişlerimizle iyice öğüttümüz besin maddeleri yemek borusuna girdikten sonra, yemek borusunda ki istemsiz kasların, yutkunma hareketleri ile midemize ulaşır.

Gerek yer çekimsiz ortamda, gerekse yer çekimine maruz kaldığımız dünyamızda bu sistem sayesinde yiyecekler ve içecekler daima midemize gider. Bazı akrobatlar trambolinde ters asılı durumda bile yemek yiyebilir, içecek içebilirler. Bunu ülkemize gelince Medrano Sirki gibi yerlerde görebilirsiniz. Aynı zamanda deniz altında dalgıçlarda çeşitli rekor denemelerinde, yiyecek yiyebilir ve içecek içe bilmekteler.

Ama uzayda astronotlar bir şekilde havada asılı şekilde duran bir kova suyun içinde kalırlarsa boğulurlar. Çünkü su uzayda akmaz. Su yüzey gerilimi yüzünden küremsi bir şekle bürünmeye çalışır. Nerdeyse boğulabilecek bir astrontun hikayesi eklediğim linklerden birinde bulunmaktadır. Buradaki astronot uzay yürüyüşü sırasında elbisesindeki havalandırma sisteminin bozulmasından dolayı, vucut teri ve soluduğu havada ki nem, kaskının camında tekrar sıvılaştı. Uzay mekiğine acilen dönen astronot kulaklarının ve gözlerinin kapandığını bildirmiştir. Eğer sıvılaşan su, burun deliklerini ve ağzını kapatacak olsaydı astronot görevin sonunu göremeyebilirdi.

Ayrıca diğer bir linkte, 1960'lı yıllarda uzaya giden insanların uzayda boğulup boğulmayacakları sorusu Nasa yönetici ve bilim insanlarının aklına da gelmişti. Bu konuda sen de yalnız değilsin :) Onlar 1961-1963 yılları arasında, Merkür görevleri ile uzaya kısa süreliğine çıkan astronotlara önce küçük bir şişeden bir yudum su içme görevi, bir lokma yemek yeme görevi, sonra bir çikolatayı yeme ve kıyma gibi bir püreyi yeme görevleri verilmişlerdir. Astonotlar bu görevleri yerine getirmiştir. Uzayda yemek ve içmekle ilgili videolara ise Nasanın sitesinden (3.kaynak) izleyebilirsin.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • J. Caffrey. How You Can Drown In Space. (31 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2021. Alındığı Yer: rnz | Arşiv Bağlantısı
  • P. MEJİA. When Nasa Wasn’t Sure If Astronauts Could Swallow In Space. (31 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2021. Alındığı Yer: atlasobscura | Arşiv Bağlantısı
  • F. Wild. Eating In Space. (31 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2021. Alındığı Yer: Nasa | Arşiv Bağlantısı

Merhabalar... Besinlerin sindirimi ya da boğazımızdan geçmesi için yerçekimine ihtiyacımız yoktur. Bu yüzden boğulma risklerinin arttığını düşünmüyorum. Okuduğunuz için teşekkürler ...Umarım yardımcı olabilmişimdir.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Bilmiyorum. Boğulma Nedir? Çeşitleri Nelerdir?. (31 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın