Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Eren Kopuz
Üye
2

Uzayda bir enerji kaynağı oluşturamaz mıyız?

Uzaya, ortasında belirli çarklar olan (bisikletlerdeki dişli rubleler gibi) devasa bir sistem inşa edip ondan hareket gücüyle kendimize enerji sağlayamaz mıyız? Bir anda kurulsun demiyorum, yavaş yavaş kurulsa bile mantıklı gibi geliyor ve uzayda hava olmadığı için uzun süre de geçerli bir enerji kaynağı olacağını düşünüyorum. Fikirleriniz neler?
137 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emre Emre
Emre Emre
2,427 UP
Bilim Meraklısı

Selamlar.

Rus bilim insanı Kardashev tarafından oluşturulan Kardashev Ölçeği adında, medeniyet düzeylerini açıklayan bir ölçek bulunur. Kardashev, bu ölçeğin de medeniyetleri Tip-1 (Gezegensel Medeniyet), Tip-2 (Yıldızsal Medeniyet).. olarak sınıflandırmıştır. Bu sınıflandırmayı oluştururken gelişmişlik seviyesini gösteren ana kriterlerden birisi de medeniyetin enerji üretim seviyesidir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları bu kadar büyük medeniyetlerin enerjilerini nasıl elde edeceklerine dair (şuan pek mümkün olmasa da) gelecekte belki hayata geçebilecek bazı fikirler ortaya attı.

Bu fikirlerin bazıları şunlardır:

Tüm Reklamları Kapat

Dyson Küresi: Bir yıldızın etrafını saran ve o yıldız sayesinde enerji üreten yapılardır. Tip-2 medeniyet seviyesinde ki bir uygarlık da gerçekleşmesi beklenir.[2]

Kara Delik Bombası: Bir kara deliğin merkezkaç kuvvetinden yararlanarak enerji üretmeyi hedefleyen teoridir. Kara deliği yansıtan bir ayna kabuğu ile tamamen çevreleyerek kara delik bombası oluşturabilirlerdi. Karadeliğin içine parlatılmış ışık, yükseltilmiş olarak geri dönecek ve daha sonra ayna tarafından tekrar yükseltilerek kara deliğe geri yansıyacaktır. Kaçak bir patlamada enerji katlanarak artacaktır. Ancak bu güçlendirilmiş ışığın bir kısmını bir delikten kabuğundan dışarı bırakarak, süreci kontrol edebilir ve esasen sınırsız enerji üretebiliriz. Tip-3 veya Tip-4 medeniyetler seviyesinde ki bir uygarlık da gerçekleşmesi beklenir.[3]

Uzay Tabanlı Güneş Santralleri: İlk olarak 1968 yılında Dr. Peter Glaser tarafından ortaya atılan bu sistem, Güneş ile elde edilen elektrik enerjisini mikrodalgaya dönüştürüp, bu mikrodalgayı faz dizili anten elemanlarını kullanarak yeryüzündeki alıcı antene ulaştırıp tekrardan elektrik enerjisine dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Günümüz de amaçlanan bir projedir. [4]

Özetle, uzaydan enerji üretmek günümüz de her ne kadar zor ve imkansız gibi görünse de gelecekte bu gerçekleşecek. Uzaydan enerji sağlamak mümkündür.

Esenlikle.

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Kardashev - Vikipedi. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  2. Ç. M. Bakırcı. Dyson Küresi Nedir? 2020 Yılında Yitirdiğimiz Freeman Dyson, Uzayda Yaşam Arayışı Konusunda Bize Neler Kattı?. (29 Şubat 2020). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  3. M. Cromb, et al. (2020). Amplification Of Waves From A Rotating Body. Nature Physics, sf: 1069-1073. doi: 10.1038/s41567-020-0944-3. | Arşiv Bağlantısı
  4. B. Öztürk. Uzay Tabanlı Güneş Enerjisi Santralleri Nasıl Çalışır Ve Faydaları Nelerdir?. (13 Mayıs 2021). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close